WODA – temat przewodni pierwszego numeru

Pierwszy numer wyjątkowego czasopisma, którego celem jest uczyć nas wszystkich zrównoważonego rozwoju, czyli takiego, który nie niszczy środowiska naturalnego. Zrównoważony rozwój zakłada, że ochrona środowiska nie będzie nas kosztowała więcej, niż człowiek mógłby zyskać. To inteligentne sposoby na to, by wykorzystać dostępne nam surowce tak, żeby można z nich korzystać jak najdłużej, wyprodukować przedmioty trwałe i zaspokajające potrzeby wielu osób.

Bohaterami pisma są: MiniLO, czyli mini logistyk zajmujący się odzyskiem oraz jego towarzyszka Aniela. Mają oni za zadanie kształcić takich logistyków – sprawnych organizatorów przepływów surowców wtórnych od najmłodszych lat. Mamy nadzieję przekonać Was, że to, co z takim trudem przychodzi dorosłym, nie jest niczym nadzwyczajnym, jeśli będzie się dbać o środowisko od najmłodszych lat.

W środku znajdziecie prezent: EKOKARTY WODA

Co w numerze?

Dział WODA

  • Wodne bogactwo…

Woda jest ogromnie cenna. Zaspokaja potrzeby ludzi, wpływa na rozwój społeczeństwa i gospodarki, nie da się jej niczym zastąpić. Wodę możemy zaliczyć do substancji,które najczęściej spotykamy na kuli ziemskiej.

  • Zakręć kran!

Europejczyk zużywa średnio w ciągu doby ok. 200-300 l wody, co odpowiada pojemności 2 wanien. Tymczasem w Mozambiku w Afryce mniej niż 10 l. To tyle , ile jednorazowo zużywasz na spłukanie toalety.

zakręć kran

  • Oszczędzaj wodę nawet podczas mycia zębów – kolorowanka

Dział ŻYWNOŚĆ

  • Jedz rzeżuchę i ciesz się zdrowiem!

Koniec zimy sprzyja wyczerpaniu organizmu. Brak słońca i zła dieta powodują, że jesteśmy  zmęczeni, brakuje nam siły i energii. Co zrobić, aby to zmienić? Trzeba ćwiczyć i zdrowo się odżywiać. Aktywność fizyczna nie powinna sprawiać nam problemu. Z właściwym odżywianiem może być kłopot.

Jedz rzeżuchę i ciesz się zdrowiem

Dział ENERGIA

  • Potęga wody

Wodę można wykorzystać na wiele sposobów. Jednym z nich jest wytwarzanie energii w elektrowniach wodnych. Działanie ich polega na zamianie energii spadku lub przepływu wody w energię elektryczną. Wykorzystuje się do tego turbiny wodne, które za pomocą łopat wirnika, jak silnik przetwarzają energię mechaniczną wody na ruch obrotowy.

Dział POWIETRZE

  • Oddychaj swobodnie

Otaczające nas powietrze jest czymś tak oczywistym, że zazwyczaj nie zwracamy na nie uwagi. A przecież nasze życie zależy od powietrza, którego potrzebujemy do oddychania.

zadbaj o czyste powietrze

Dział ŚWIADOMA KONSUMPCJA

  • Ekologiczne porady

Na co warto zwrócić uwagę podczas robienia zakupów?
Instrukcja wykonania ekologicznej torby z koszulki.

  • Komiks Przygody MiniLO

Dział KLUB NAUCZYCIELA

  • Klub EkoEdukatora – dołącz do nas

Buduj z nami bazę materiałów edukacyjnych z zakresu ochrony środowiska. To my tworzymy lepsze jutro!

  • Upcykling – drugie życie odpadów

Upcykling polega na przekształceniu niepotrzebnego, niechcianego odpadu w przedmiot o nowej wartości użytkowej lub estetycznej. Koncepcja zyskała dużą popularność i wywołała niemałą rewolucję w społeczeństwie.

  • Edukacja poprzez zabawę w Szkole Podstawowej Nr 257 w Warszawie – relacja
  • Jak z odpadami radzi sobie Misia Segregowalnisia? – scenariusz zajęć

Realizacja scenariuszy podczas zajęć edukacyjnych służy podnoszeniu świadomości ekologicznej uczniów, co pozytywnie wpływa na wzrost świadomości ekologicznej ogółu społeczeństwa. W tym numerze publikujemy scenariusz zajęć ze szczególnym zwróceniem uwagi na selektywną zbiórkę odpadów.

Dział ODPADY

  • Jak to jest z odpadami? – zgadywanki

Dział POLECAMY

  • Budujemy szkołę w Ghanie…

Relacja z budowy szkoły w Ghanie, której MiniLO&Aniela jest fundatorem.

  • KREATYWNY ROZWÓJ – co jest bezpieczne dla naszych dzieci?

Do 6 roku życia mózg kształtuje się aż w 80% – w tym czasie następuje rozwój możliwości intelektualnych, jakie człowiek będzie posiadał przez resztę życia. Jaki wpływ mają na to zabawki? Czy warto wybierać zabawki ekologiczne?

  • Św. Franciszek z Asyżu – patron ekologów

Prekursor ekologicznego myślenia. Wielkim szacunkiem darzył Matkę Ziemię. Czy współcześnie możliwe jest życie w zgodzie z otaczającym nas środowiskiem? Niech postawa patrona ekologów zmusi nas do refleksji.

  • Dla poszanowania środowiska… – rozmowa z Mirą Stanisławską-Meysztowicz

Mira Stanisławska-Meysztowicz – inicjatorka akcji „Sprzątanie świata – Polska”, założycielka Fundacji Nasza Ziemia. Liderka ruchu ekologicznego, jedna z najbardziej uznanych osobowości w środowisku organizacji pozarządowych. Autorka książki dla dzieci i młodzieży „Przyjaciele”. Za swoją działalność dla poszanowania środowiska i rozwoju społeczeństwa obywatelskiego odznaczona Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, uhonorowana przez polskie dzieci Orderem Uśmiechu, w roku 2005 nagrodzona przez organizacje pozarządowe tytułem Człowieka Roku Polskiej Ekologii.

  • Ekowycieczki Saguaro – duma stanu Arizona

Kwiat Saguaro jest symbolem Arizony i rozkwita nocą. Kwiaty zamykają się około południa następnego dnia. Jest bardzo gościnną rośliną, w której wnętrzu mieszkają np. dzięcioły, kruki itd.

  • Ekopoliglota. Języki są nam nieobce!

Tłumaczenie słówek z dziedziny ekologii i ochrony środowiska.

2018-07-18T12:55:12+00:00 16 czerwca 2013|