Zakręć kran!

Europejczyk zużywa średnio w ciągu doby ok. 200-300 l wody, co odpowiada pojemności 2 wanien. Tymczasem mieszkaniec Mozambiku w Afryce mniej niż 10 l1. To tyle, ile jednorazowo zużywasz na spłukanie toalety.

Wyobraź sobie życie bez wody. Widząc obraz rozległych mórz i oceanów, czujemy się spokojni. Tymczasem aż 70% to woda słona, której nie można wykorzystywać do picia czy kąpieli. Jedynie niewielka część zasobów wody słodkiej jest dla nas dostępna. Wody nie da się zastąpić żadnym innym płynem. Możemy przeżyć bez niej tylko kilka dni. Dziś jeszcze jesteśmy na uprzywilejowanej pozycji i nie musimy się martwić o dostęp do niej. Z każdą dekadą ilość wody możliwej do wykorzystania zmniejsza się. Jeśli nie zmienimy swoich przyzwyczajeń, już całkiem niedługo może stać się ona towarem deficytowym.

Zakręć kran – Oszczędzaj!

Marnujemy wodę każdego dnia bez zastanowienia i z przyzwyczajenia wykonując codzienne czynności. Warto już dziś uświadomić sobie, jak wiele możemy zrobić dla siebie i środowiska, nic przy tym nie tracąc. Wprowadzenie drobnych zmian wiąże się przy tym z dużymi oszczędnościami, bo przecież woda kosztuje. Wstawienie prania dopiero, gdy pralka jest pełna, czy korzystanie ze zmywarki zamiast mycia naczyń ręcznie – pozwala nam oszczędzać pieniądze, a czas, który tym samym zyskujemy możemy przeznaczyć na przyjemności.

Zakręć kran podczas mycia zębów. W 4-osobowej rodzinie, w której każdy myje zęby przynajmniej 2 razy dziennie po 2 minuty i nikt nie zakręca kranu, marnuje się dziennie 192 litry wody, a miesięcznie prawie 6 tysięcy litrów wody. Zakładając, że z kranu leci woda zmieszana (pół na pół: zimna z ciepłą), miesięcznie rodzina traci ok. 66 zł, a rocznie prawie 800 zł2. Zakręcanie kranu opłaca się.

Wprowadzając w domu tylko drobne zmiany, można znacząco odciążyć swój budżet, a zaoszczędzone pieniądze przeznaczyć np. na kurs językowy dziecka, zakup karnetu na basen czy zajęcia fitness.

Karolina Kulicka
Dyrektor Departamentu Informacji o Środowisku
Ministerstwo Środowiska


1 Wg danych ONZ www.un.org/waterforlifedecade/human_right_to_water
2 Przy obliczeniach wzięto pod uwagę: średni wpływ wody z baterii umywalkowej – 12 litrów na minutę, cenę 1 m3 zimnej wody w Warszawie i okolicach – ok. 10 zł i ciepłej – ok. 12 zł.
2018-07-18T12:51:50+00:00 22 maja 2013|