Czyste powietrze

Czyste powietrze to podstawa wszelkiego życia na Ziemi – oddychają nim ludzie, zwierzęta i rośliny. Niestety, w miarę rozwoju cywilizacji i budowy kolejnych fabryk czy zakładów przemysłowych, nasze powietrze staje się coraz bardziej zanieczyszczone. Wprowadzenie kilku dobrych zwyczajów do naszego codziennego życia pomoże nam zadbać o czyste powietrze.

Co możemy zrobić?

  1. Rośliny pochłaniają wiele zanieczyszczeń, dlatego są świetnym sprzymierzeńcem człowieka w walce o czyste powietrze. Gęsta roślinność tłumi także hałas (tzw. zanieczyszczenia akustyczne), dlatego w mieście sadzi się wiele drzew i krzewów. Warto więc dbać o kwiaty w naszych domach, a także sadzić rośliny na działce.
  2. Dojeżdżając do pracy warto skorzystać z transportu publicznego. Wybierając autobus, tramwaj, pociąg lub metro mniej szkodzimy powietrzu niż jeżdżąc samochodem, a także zyskujemy czas na przeczytanie książki czy gazety. Często też jesteśmy szybciej w pracy i nie tracimy czasu stojąc w korkach. Decydując się na jazdę samochodem do pracy organizujmy się w kilka osób, by ograniczyć liczbę aut, a tym samym spalin.
  3. Warto też rozważyć możliwość rezygnacji z samochodu na rzecz roweru. Taka zamiana nie tylko wpłynie pozytywnie na nasze zdrowie, ale także zapobiegnie wyemitowaniu do powietrza porcji spalin.
  4. Im jest cieplej, tym lepsze warunki do rozwoju mają roztocza, wywołujące reakcje alergiczne. Postaraj się przykręcić w domu kaloryfer. Zapobiegniesz rozwojowi alergii i zmniejszysz emisję gazów cieplarnianych.
  5. Hałas też jest zanieczyszczeniem powietrza. Wpływa negatywnie na nasze samopoczucie, wywołuje zmęczenie organizmu, bóle głowy, irytację. Hałasu nie lubią również zwierzęta, dlatego jeśli chcesz usłyszeć śpiew ptaków czy podpatrzeć pasące się sarny, nie nastawiaj głośno radia czy odtwarzacza.

Czy wiesz, że…?

  • Pokonanie samochodem odległości 15 km do pracy i z powrotem oznacza emisję 5 kg dwutlenku węgla. Tyle samo CO2 średniej wielkości sosna pochłania przez rok!
  • W USA większość kierowców na autostradach jeździ pojedynczo. Dlatego wydzielono specjalny pas ruchu, którym mogą jechać tylko auta, w których jest więcej niż jedna osoba, tzw. carpool lane (pas dla aut).
  • Tej zimy już w 12 miasteczkach i wioskach w Szwajcarii radni przegłosowali zakaz poruszania się samochodami spalinowymi, gdyż za luksus uznano ciszę i czyste
    powietrze.

 

Artykuł pochodzi z MiniLO&Aniela nr 1/2013.
2018-07-18T12:48:21+00:00 4 czerwca 2013|