Statystyki są nieubłagane – na polskich drogach w 2014 roku zginęło 3202 osób. Liczba ta jest zatrważająca, dlatego media kilkanaście razy w roku ogłaszają „czarny weekend”. Na szczęście z roku na rok w wypadkach drogowych ginie coraz mniej uczestników ruchu, ale co by było, gdyby tendencja miała charakter wzrostowy? Albo gdyby nagle liczba ofiar śmiertelnych zwiększyła się prawie 13-krotnie. Szacuje się, że właśnie około 12-13 razy więcej osób niż na drogach, ginie co roku w Polsce z powodu zanieczyszczeń powietrza (w 2015 roku przewiduje się że będzie to 40 387 osób). Ratunkiem dla tej kryzysowej sytuacji może okazać się Klub ekoCSR, który przesuwa punkt ciężkości z problemu na konkretną korzyść dla firmy.
Ochrona środowiska jest zatem realnym problemem. W przypadku firm zyskuje dodatkowego znaczenia. Przedsiębiorcy z jednej strony są obciążani nowymi wymogami ustawowymi, z drugiej zaś mogą wykorzystywać innowacje z zakresu ochrony środowiska do optymalizacji produkcji i w celach marketingowych. Tylko jak to wszystko efektywnie połączyć?
Odpowiedzią jest Klub ekoCSR, który zamienia tematy ochrony środowiska z obszaru problemowego na obszar konkretnych korzyści dla firmy. Do Klubu stale dołączają nowe firmy, które przekonują się, że jest to CZYSTSZY zysk dla ich firmy. Poniżej prezentujemy dwa przykłady praktycznego wdrożenia ekologicznej odpowiedzialności przez członków Klubu.
SPIS TREŚCI
VIVE Textile Recycling przykładem biznesu odpowiedzialnego społecznie
Firma VIVE Textile Recycling, wchodząca w skład Grupy VIVE, od ponad 20 lat przyczynia się do rozwoju potencjału gospodarczego ziemi świętokrzyskiej. Głównym zakresem działalności spółki jest recykling tekstyliów. Inwestycje w nowe technologie i poszukiwanie innowacyjnych metod przetwarzania tekstyliów są podyktowane dbałością o środowisko naturalne i ekosystem naszej planety.
Świętokrzyska spółka VIVE Textile Recycling dąży do odzyskiwania surowca w 100%. Proces składa się z wielu etapów – od pozyskania tekstyliów, przez sortowanie, aż po sprzedaż hurtową i detaliczną odzieży używanej oraz czyściwa przemysłowego, a także innych produktów wynikających z procesu recyklingowego. Gotowe produkty trafiają do stałych odbiorców z wielu krajów Europy, Afryki, Azji, a nawet Ameryki Północnej i Południowej.
Można mnożyć przykłady ponownego użycia surowca. Pozyskiwane czyściwo służy na przykład przemysłowi samochodowemu. Jeansowe ścinki eksportowane są do odbiorców, którzy produkują z nich okładki na książki. Zniszczone moherowe swetry służą do produkcji dywanów. Dobrej jakości produkt trafia do sieci wielkopowierzchniowych sklepów z odzieżą używaną VIVE Profit oraz małych i średnich hurtowników. Worki foliowe lub tekturowe kartony, w których przywożona jest używana odzież, oddawane są do przetworzenia. Inne odpady i materiały poprodukcyjne, a także opakowania przekazywane są do dalszego recyklingu w wyspecjalizowanych firmach lub przetwarzane na paliwo alternatywne.
Firma podejmuje szereg działań z zakresu społecznej odpowiedzialności biznesu. Inwestuje w nowe, ekologiczne technologie produkcji, przechowywania i transportu. Zmniejsza negatywny wpływ na ekosystem, poprzez racjonalne wykorzystanie zasobów naturalnych i optymalizację gospodarki odpadami. Monitoruje wpływ swojej działalności na środowisko. Dba również o świadomość ekologiczną swoich pracowników budując ją między innymi za pomocą elektronicznego, cyklicznego newslettera o tematyce ekologicznej. Przekazywane są w nim informacje o inicjatywach, jakie firma podejmuje na rzecz ochrony środowiska, a także wskazówki dotyczące tego, co każdy może zrobić dla Ziemi we własnym zakresie.
VIVE Textile Recycling angażuje się również w przedsięwzięcia proekologiczne w społeczności lokalnej. Jednym z nich jest ochrona pszczół. Wsparcie finansowe dla Świętokrzyskiego Stowarzyszenia Pszczelarzy obejmuje jego działalność statutową, w tym przede wszystkim konkretne działania proekologiczne, chroniące środowisko życia tych pożytecznych owadów.
Spółka dołączyła do grona członków Klubu ekoCSR jako obiecującej płaszczyzny wymiany doświadczeń oraz informacji z zakresu ochrony środowiska w obszarze dobrych praktyk, prawa, ale także jako źródła wiarygodnych danych.
INDECO – producent i dystrybutor systemów zabudowy wnęk i szaf – w trosce o środowisko
Firma Indeco jest wieloletnim doświadczonym producentem i dystrybutorem systemów oraz rozwiązań służących zabudowie wnęk i budowie szaf opartych o drzwi systemowe INDECO. Poprzez sieć Autoryzowanych Przedstawicieli jesteśmy obecni w tysiącach mieszkań, domów i biur. Istniejemy na rynku nieprzerwanie od 20 lat. Zagadnienia związane z ochroną środowiska zawsze stanowiły istotny fragment naszej wewnętrznej polityki rozwoju. Każdy nowy projekt w firmie podlega rozważeniu także pod kątem wpływu na środowisko i możliwości recyklingu odpadów, Pomaga to w wielu przypadkach ograniczyć koszty i zminimalizować możliwe negatywne wpływy na środowisko naturalne. Długie życie produktu gwarantuje mniejsze obciążenie środowiska. W naszym zakładzie produkcyjnym prowadzimy nadzór nad odpadem z procesów produkcyjnych, dzielimy powstałe odpady na surowce, które później mogą zostać poddane recyklingowi. By być na bieżąco ze zmianami przepisów i z nowościami, korzystamy z doradztwa środowiskowego w firmie M&M Consulting, a ostatnio w ramach poszerzania wiedzy i możliwości wymiany doświadczeń przystąpiliśmy do klubu ekoCSR.