Żywność ekologiczna – temat przewodni ósmego numeru

W ósmym numerze „MiniLO&Aniela” (4/2014) staramy się wyjaśnić, dlaczego warto wybierać żywność ekologiczną – skąd ona się bierze i czym różni się od tej powszechnie dostępnej. Podpowiemy, gdzie możemy kupić produkty ekologiczne oraz jak w sklepie rozpoznać, czy produkt, który chcemy kupić, jest ekologiczny. Nauczymy Was czytać etykiety, tak, abyście mogli sprawdzić, co jecie i czy jest to zdrowe.

Z numeru dowiecie się również czym są lodowce, skąd się biorą pory roku, jak zostać tym, kim chcesz i wiele więcej…

Oprócz tego, jak zawsze, konkursy, zgadywanki i zabawy oraz prezent – odblaskowa sówka, która pomoże Ci być widocznym na drodze.

Co w numerze?

WODA

 • Lodowce – ruchome góry

Lodowce – jak sama nazwa wskazuje – w głównej mierze składają się z lodu. Lód jest to woda w stałym stanie skupienia. Tworzy się, gdy temperatura spadnie poniżej 0˚C. Jak wiemy, śnieg to także woda tylko w postaci stałej. To właśnie on przyczynia się do powstania lodowców.

POWIETRZE

 • Ruch Ziemi a pory roku

Doskonale wiadomo, że latem jest gorąco, a zimą – zimno. Wiemy także, iż z nastaniem jesieni spadają liście z drzew, a wiosną przyroda budzi się do życia. Czy jednak zastanawialiście się, skąd się biorą pory roku i dlaczego temperatura powietrza w trakcie zimowych miesięcy jest taka niska?

ŻYWNOŚĆ

 • Żywność ekologiczna – co? jak? dlaczego?

Żywność ekologiczna – inaczej nazywana organiczną lub biożywnością – to po prostu żywność naturalna, czyli taka, która wytwarzana jest naturalnymi metodami, w czystym, bezpiecznym środowisku…

 • Zdrowie na talerzu

Wszystko, co zjemy ma w pływ na nasze zdrowie. Aby wyglądać ładnie, czuć się dobrze, mieć dużo energii i nie chorować, należy spożywać odpowiednie dawki witamin A, E, C, D, K oraz witamin z grupy B. Każda witamina ma inne działanie i każda jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Ich niedobór powoduje złe samopoczucie, a nawet poważne choroby.

zdrowie na talerzu

 • Kulinarna zgadywanka

MiniLO często próbuje nowych smaków warzyw i owoców. Czy znasz jego ulubione produkty?

 • Kolorowanka

Nasz bohater bardzo lubi eksperymentować w kuchni – dokończ kolorowanie rysunku.

 • Redakcyjne wypieki

Pierniczki powinno się na ogół robić około czterech tygodni przed Bożym Narodzeniem – wtedy mają wystarczająco dużo czasu, aby zmięknąć. Nasza redakcyjna mama Justyna, z córką Wiktorią pokażą Wam, jak zrobić naprawdę szybkie pierniczki. Nie tylko szybko znikają z talerza, ale także można je zjeść od razu – nie trzeba czekać. Możecie więc przygotować je tuż przed świętami, a nawet w samą Wigilię.

 • Czytajmy etykiety

Ale dlaczego? – zapyta bardziej dociekliwy czytelnik. Ponieważ tylko w ten sposób możemy sprawdzić, co jemy i czy jest to zdrowe. Zadanie wcale nie jest łatwe – oprócz znanych wszystkim składników spożywczych w opisach pojawiają się nazwy przypominające często swoim brzmieniem zaklęcia rodem z Hogwartu.

ŚWIADOMA KONSUMPCJA

 • Niegrzecznie jest oceniać po wyglądzie

Oglądamy, dotykamy, wąchamy – te czynności wykonujemy za każdym razem, kiedy chcemy kupić owoc lub warzywo, odrzucając te o nieidealnych cechach. Badania wykazują, że około 40% całej żywności nigdy nie zostaje zjedzone, właśnie ze względu na swoją niedoskonałość i odmienny wygląd.

niegrzecznie jest oceniać po wyglądzie

 • Banki Żywności

Każdy z nas spotkał się w przedświątecznym okresie z dużymi koszykami ustawianymi w supermarketach, do których ludzie wkładają żywność. Takie zbiórki organizowane są przez Banki Żywności, które skupiają się na działaniach zapobiegających marnowaniu żywności i zmniejszających liczbę niedożywionych osób w Polsce.

ENERGIA

 • Energia z ciała człowieka

Pewnie nie raz słyszeliście „ale z ciebie energiczne dziecko” albo „skąd w tym dziecku tyle energii?”. I chociaż chodziło o Wasze niespożyte siły do działania, nie od dziś wiadomo, że człowiek wytwarza tyle energii co niejedna bateria.

BIORÓŻNORODNOŚĆ

 • A co słychać na biegunie?

Zima to wyjątkowy czas także dla zwierząt, które muszą się do niej specjalnie przygotować. Są jednak na kuli ziemskiej takie miejsca gdzie cały rok leży śnieg, a temperatura spada znacznie poniżej zera. Tam również możemy spotkać bardzo ciekawe stworzenia. Chcecie się dowiedzieć, jakie? Rozwiążcie nasze zagadki.

ODPADY

 • Odpady niebezpieczne w domu – przedświąteczne porządki

Na święta Bożego Narodzenia czekamy z prawdziwym utęsknieniem. Jednak czas je poprzedzający to często okres wytężonych przygotowań. Żebyśmy mogli spędzić Gwiazdkę w miłym otoczeniu, trzeba zorganizować w domu przedświąteczne porządki.

 • Butelka PET – życie po życiu

Butelka PET to nic innego jak najczęściej spotykane opakowanie wody mineralnej, napojów gazowanych i nie tylko. Niestety, z tego względu jest to też jeden z najczęstszych odpadów z tworzyw sztucznych. Na szczęście istnieją technologie recyklingu umożliwiające wykorzystanie zużytych butelek i przetworzenie ich na materiał, z którego powstaną nowe…butelki. Zobaczcie sami, jak to się dzieje.

 • Opakowania biodegradowalne – reklamówki

Zastanawialiście się kiedyś, czy istnieją opakowania lub produkty wykonane z całkowicie naturalnych materiałów? A może słyszeliście już o takich wyrobach, albo nawet spotkaliście się z nimi na zakupach w sklepie?

opakowania biodegradowalne reklamówki

 • Quiz – co wiesz o segregacji

Zachęcamy do rozwiązania kolejnej części naszego quizu na temat segregacji. Tylko z „MiniLO&Aniela” – możecie zostać Ekoekspertami.

KLUB NAUCZYCIELA

 • Czy odpady są winne? – scenariusz zajęć

Zachęcamy do rozwiązania kolejnej części naszego quizu na temat segregacji. Tylko z „MiniLO&Aniela” – możecie zostać Ekoekspertami.

POLECAMY

 • Ekowycieczki – Droga ku otwartości i kreatywności. Dojo Stara Wieś

„Droga” to koncepcja działań edukacyjno-wychowawczych dla młodzieży jako jedna z propozycji realizacji idei kształcenia poza murami szkoły.

 • Ekoorigami – Mikołaj

Origami – japońska technika składania papieru – nie ma granic. Można w ten sposób wykonać niemal wszystko. Tym razem zachęcamy do przygotowania Mikołaja, który po złożeniu może być oryginalną ozdobą na choinkę lub miłym upominkiem gwiazdkowym.

 • Lektury MiniLO i Anieli

Nie wiem, jak Wy, ale MiniLO i Aniela nie wyobrażają sobie Gwiazdki bez książki pod choinką. Także wyjazd na zimowe ferie z pewnością uprzyjemni ciekawa lektura. Tym razem nasz wybór padł na „O czym szumi las” – Pawła Wakuły.

 • Nasze Konkursy
 • Możesz wszystko – czyli jak zostać tym, kim chcesz

Rozmowa z Konradem Modzelewskim – iluzjonistą i żonglerem, któremu największą frajdę sprawia uśmiech na twarzy widzów.

 • Ekopoliglota

Dla wszystkich, którzy lubią się uczyć kolejna porcja słówek z różnych stron świata.

 

2018-07-17T13:21:14+00:00 7 stycznia 2015|