Opakowania biodegradowalne – reklamówki

Zastanawialiście się kiedyś, czy istnieją opakowania lub produkty wykonane z całkowicie naturalnych materiałów? A może słyszeliście już o takich wyrobach, albo nawet spotkaliście się z nimi na zakupach w sklepie?

torby foliowe

Bardzo prawdopodobne, że mieliście do czynienia z reklamówkami biodegradowalnymi. Jednak co tak naprawdę oznacza to określenie? Czy takie reklamówki są bardziej przyjazne dla środowiska niż zwykłe foliówki?

Czym jest biodegradacja?

Biodegradacja to proces rozkładu materiałów złożonych na składniki podstawowe (takie jak np. dwutlenek węgla, woda i substancje nieorganiczne), pod wpływem występujących w naturze mikroorganizmów (jak np. bakterie i grzyby). Oprócz żywych organizmów do biodegradacji przyczyniają się naturalne czynniki, takie jak światło, woda i tlen występujący w powietrzu. Biodegradacji ulega praktycznie wszystko, co znajduje się na naszej planecie. Jednak w przypadku tworzyw sztucznych wyprodukowanych przez człowieka proces ten może trwać od kilkuset do nawet kilku tysięcy lat. Materiałem biodegradowalnym będziemy zatem nazywać tworzywa wykonane przynajmniej w części z surowców roślinnych lub zwierzęcych mogących szybko rozłożyć się w warunkach naturalnych. Z takich właśnie substancji produkowane są biodegradowalne reklamówki. Dzięki temu torby wyrzucone na kompostownik razem z innymi resztkami organicznymi powinny całkowicie zniknąć po kilku miesiącach.

Chcesz wiedzieć, j

Artykuł pochodzi z MiniLO&Aniela nr 8/2014.

2018-07-17T13:08:11+00:00 12 marca 2015|