Świadoma konsumpcja – temat przewodni czwartego numeru

W czwartym numerze apelujemy do naszych czytelników o zdrowy rozsądek podczas zakupów – nie tylko tych świątecznych, ale i codziennych. Przed wyjściem na zakupy warto przemyśleć to, co chcemy kupić. Dzięki temu nie będziemy generować zbędnych wydatków, ale też zbędnych gór odpadów, które są efektem naszych nieprzemyślanych zakupów. Treści artykułów zawarte w czwartym numerze „MiniLO&Aniela” mają za zadanie pomóc nam w zmianie złych nawyków.

Zaoszczędzony na ograniczonym konsumpcjonizmie czas przeznaczmy na coś ważnego. Proponujemy, aby było to tworzenie ekologicznych – bo na papierze z recyklingu – życzeń świątecznych. Dlatego w tym numerze znajdziecie ciekawy prezent: 6 różnych kartek do samodzielnego dokończenia.

Co w numerze?

Dział WODA

 • Skąd się bierze śnieg?

Pada śnieg, dzwonią dzwonki sań… To Zima. Ziemię okrywa wtedy biały puch. Czy zastanawialiście się kiedyś, jak powstaje śnieg? Jaki kształt mają śnieżynki?

skąd się bierze śnieg

ŻYWNOŚĆ

 • Karp – co o nim wiesz?

Karpie kojarzą się nam z Bożym Narodzeniem. Tradycja oraz walory smakowe powodują, że wśród wigilijnych potraw to on króluje pod różnymi postaciami. Grudniowe zapotrzebowanie sprawia, że popyt na ten gatunek co roku jest duży.

ENERGIA

 • Oszczędzasz = dbasz o środowisko

Czy wiesz co zrobić, aby oszczędzać energię w swoim domu? Wystarczy kilka prostych czynności, aby zmniejszając zużycie prądu, zadbać o środowisko. Na początek proponujemy krótką zabawę.

Dział POWIETRZE

 • Zimowa frajda
  MiniLO i Aniela lepią bałwana – kolorowanka.

Dział ŚWIADOMA KONSUMPCJA

 • Bądź świadomym konsumentem

Kolorowe opakowania, atrakcyjne promocje, niespotykane okazje – to tylko niektóre marketingowe pomysły sprzedawców. Wszystko po to, by skłonić nas konsumentów do zakupów. Jak świadomie kupować i odróżniać pułapki od okazji?

bądź świadomym konsumentem

 • Jaka choinka na święta?

Święta Bożego Narodzenia tuż, tuż. Czy zastanawialiście się jaka choinka będzie gościła w waszych domach? Jakie drzewko świąteczne wybrać: żywe czy sztuczne? Czy taki wybór ma wpływ na środowisko, w którym żyjemy?

 • Nie kupuj ozdób – zrób je sam!

Święta i Nowy Rok zbliżają się wielkimi krokami. Poniżej znajdziecie kilka pomysłów na własnoręczne wykonanie ozdób choinkowych i świątecznych dekoracji. Pomyślcie też o zwierzętach, dla których okres zimowy wiąże się z utrudnionym dostępem do pokarmu. Czego potrzebujecie? Odrobiny zapału, dobrych chęci, ogólnodostępnych materiałów i kilku przyborów pomocnych do ich wykonania. Zaczynamy
naszą zabawę…

 • Ekoznaki na produktach – jak się nie pogubić w oznaczeniach?

Czy zastanawiałeś się jaki wpływ na otoczenie mają twoje zakupy? Czy jesteś w stanie rozróżnić produkty przyjazne dla środowiska od tych, które mają na nie negatywny wpływ? Czy zwracasz uwagę na informacje znajdujące się na produkcie i jego opakowaniu? Masz wątpliwości, czy dobrze je interpretujesz? Zapraszamy na wspólne zakupy razem z MiniLO i Anielą.

 • Przygody MiniLO – odpowiedzialne zakupy

Dział ODPADY

 • Czyste środowisko – zgadywanki

Dział BIORÓŻNORODNOŚĆ

 • Opowieści z Bałtyku – wielkie świętowanie w Pucyfiku!

Odpady pozostawione na plaży, zrzut ścieków i nawozów do morza, wycieki ropy i substancji szkodliwych ze statków, hałas oraz nadmierny połów ryb… mają negatywny wpływ na stan bioróżnorodności w Bałtyku. Jakie gatunki tam żyją i czego się obawiają? Niech opowiadanie, chociaż w części, rozwieje wątpliwości…

Dział KLUB NAUCZYCIELA

 • Listopadowe spotkania Ogólnopolskiego Klubu EkoEdukatora

21 listopada w Warszawie i 22 listopada w Krakowie odbyły się spotkania z członkami Ogólnopolskiego Klubu EkoEdukatora pn.: „Nie taki odpad straszny… – jak nauczać o odpadach”. Jak wskazuje tytuł spotkania – rozmawialiśmy o odpadach.

 • Na zakupy – scenariusz zajęć

Kolejny raz prezentujemy scenariusz, który może pomóc w zorganizowaniu interesujących zajęć. Zapraszamy do zapoznania się z naszą propozycją.

Dział POLECAMY

 • Wygrywaj z MiniLO i Anielą!
 • Ekologiczny styl życia – rozmowa z Katarzyną Bujakiewicz, aktorką i propagatorką ekologicznego trybu życia

Bycie eko staję się modą. Ludzie coraz częściej mają potrzebę dbania o siebie i swoje otoczenie. Jak to robić?

ekologiczny styl życia

 • EKOWYCIECZKI: Laponia – siedziba św. Mikołaja

Laponia obejmuje ogromny obszar. W skład regionu wchodzi zarówno Półwysep Kolski w Rosji, jak i północne tereny Finlandii, Szwecji i Norwegii. Słynie z tego, że swoją siedzibę ma tam św. Mikołaj. Zachwyca surowymi krajobrazami i dziewiczą przyrodą.

 • Ekopoliglota. Języki są nam nieobce!

W czwartej już części cyklu językowego EKOPOLIGLOTA, prezentujemy kolejne słówka z zakresu ekologii i ochrony środowiska.

 

2018-07-18T13:00:06+00:00 3 grudnia 2013|