Skąd się bierze śnieg?

Pada śnieg, dzwonią dzwonki sań… To Zima. Ziemię okrywa wtedy biały puch. Czy zastanawialiście się kiedyś, jak powstaje śnieg? Jaki kształt mają śnieżynki?

Życie płatka śniegu rozpoczyna się wysoko w chmurach. Gdy temperatura powietrza spada poniżej 0°C, cząsteczki pary wodnej skupiają się blisko siebie tworząc kryształki lodu.

Po wydostaniu się śnieżynek z chmur, zaczyna się ich wędrówka w dół. Lecą do 500 do 5000 m. Na swojej drodze mogą napotkać wilgoć i cząsteczki wody. Kiedy tak się stanie – kropelki wody otaczają śnieżynkę tworząc z niej kulkę – tak powstaje grad. Śnieg, jeśli ni zamieni się w grad, spada na ziemie… w postaci białego puchu. Na pewno zauważyliście, że czasem śnieg lepi się lepiej, a czasem kulki nie chcą wcale powstawać. Dlaczego tak się dzieje? Gdy termometr wskazuje temperaturę poniżej -10°C to śnieg na ziemi wygląda jak mięciutki puch. Mamy wtedy wrażenie, że jest taki delikatny i sypki, zupełnie nie można zrobić z niego śnieżki. Jednak, kiedy temperatura jest wyższa, jest cieplej – śnieg klei się w naszych rękawiczkach. Bałwana najlepiej lepić, gdy na dworze panuje od -2°C do -5°C.

Rodzaje płatków śniegu:

 1. Gwiazdki
  Najbardziej pospolite płatki. Charakteryzują się gwiaździstym kształtem. Najbardziej popularne są sześcioramienne płaskie gwiazdki, chociaż zdarzają się również płatki dwunastoramienne.
 2. Graniastosłupy
  Płatki śniegu mogą przybierać kształt cienkiego płatka lub sześciokątnego słupka, który w przekroju wygląda jak ołówek. Zależy to od tego jak szybko rosną boczne ściany graniastosłupa.
 3. Słupek wieńcowaty
  Kryształ taki ma postać słupka, na którego końcach znajdują się płatki sześciokątne lub gwiaździste.
 4. Płatki paproci
  Ramiona przypominają rozrastające się gałęzie, a każde z sześciu ramion wyraźnie się oddziela, tworząc bardziej skomplikowane wzory. Mają dość duże rozmiary (2-4 mm), które łatwo zaobserwować gołym okiem. Ich charakterystyczne kształty są często wykorzystywane w dekoracjach świątecznych.
 5. Kryształki nieregularne
  Cząstka śniegu, która składa się z kilku zrośniętych ze sobą w sposób nieuporządkowany kryształów. Są to z reguły kombinacje różnych form płatków, głównie słupkowych i płaskich.
 6. Sztuczny śnieg
  Biały puch, który wytwarzany jest sztucznie przez śnieżne armatki. Jest mieszaniną wody i sprężonego powietrza. Powstaje przy temperaturze poniżej – 3°C. Ma postać twardych granulek.
2018-07-18T11:02:28+00:00 28 listopada 2013|