Bądź świadomym konsumentem

Kolorowe opakowania, atrakcyjne promocje, niespotykane okazje – to tylko niektóre marketingowe pomysły sprzedawców. Wszystko po to, by skłonić nas konsumentów do zakupów.

Jak świadomie kupować i odróżniać pułapki od okazji?
Na co zwracać uwagę robiąc zakupy?

Podstawowe trzy zasady świadomego kupowania to: prawo do informacji, bezpieczeństwa i reklamacji (dochodzenia swoich racji) w przypadku towaru wadliwego. Każda decyzja zakupowa powinna być świadoma. Bez względu na wartość rzeczy powinniśmy zwracać uwagę
na podstawowe jej cechy: cenę, skład, przydatność do spożycia (artykuły spożywcze), jakość. Chcąc być świadomym konsumentem nie możemy również zapominać o sprawdzeniu informacji o sposobie wytwarzania i wpływie na środowisko danego artykułu. Unikniemy błędów, jeśli będziemy czytać etykiety i informacje dostarczone przez sprzedawcę i producenta. Porównujmy oferty. Pamiętajmy, że do wszelkich promocji, okazji, super wyprzedaży, powinniśmy podchodzić szczególnie ostrożnie. Być może to, co sprzedawcy wydaje się atrakcją – niekoniecznie dla nas oznacza to samo. Robiąc zakupy bez względu na miejsce – warto pamiętać o zabraniu torby wielokrotnego użycia i obowiązkowo poprosić o wydanie dowodu zakupu. Nie zapominajmy o segregacji opakowań, w szczególności tych, które mogą być użyte kolejny raz.

Artykuł pochodzi z MiniLO&Aniela nr 4/2013.

2018-07-17T11:01:40+00:00 30 marca 2016|