Drodzy Czytelnicy!
Za oknami zimowa aura. I chociaż nie zachęca do częstych spacerów, nie zapominajmy o minimum ruchu, które niezbędne jest do zachowania sprawności fizycznej. Jak mówi łacińska sentencja: „W zdrowym ciele zdrowy duch”. Ćwiczenia fizyczne prócz stanu naszego ciała poprawiają również stan umysłu. Dlatego razem z Jerzym Janickim, specjalistą terapii manualnej, polecamy kilka prostych przykładów. Warto od nich rozpocząć dzień. Gwarantujemy, że poprawią one samopoczucie i dodadzą energii.
Polecamy również wywiad z Mirą Stanisławską-Meysztowicz, która od lat działa na rzecz ochrony środowiska. Jej zapałem i entuzjazmem można by obdzielić kilkanaście osób. To nastawienie do życia i nasze pasje decydują o tym, jak czujemy się na co dzień.
Ponadto stale szukamy sprawdzonych przepisów na szczęście i zadowolenie każdego dnia. Z chęcią opublikujemy je na naszych łamach. Chcemy pokazywać przykłady na to, jak pięknie i ciekawie można spędzać wolny czas.
Chcielibyśmy również, w tym niezwykłym świąteczno-noworocznym czasie, życzyć Państwu spełnienia wszystkich marzeń oraz niesłabnącej energii do ich realizacji.
Agnieszka Karpińska
Redaktor naczelny
W numerze:
Ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminach – pytania i odpowiedzi
Reforma systemu postępowania z odpadami, która nastąpiła po nowelizacji ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (tekst jednolity Dz. U. 1996 nr 132 poz. 622) została praktycznie wdrożona we wszystkich polskich gminach. Nadal jednak dostosowanie się do jej wymogów nastręcza mieszkańcom wiele problemów. Niektóre z przepisów są bowiem niejasno sformułowane, nieprecyzyjne i budzące wątpliwości. W dalszym ciągu w Sejmie trwają prace nad dostosowaniem ustawy do warunków lokalnych i dopasowaniem jej do sytuacji panującej w Polsce. Proponowane zmiany mają doprecyzować przepisy ustawy.
Kody kreskowe, czyli czyj kot jest w worku
W jaki sposób ktoś sprawdzi, czy akurat nasz sąsiad, który deklarował, że będzie sumiennie zbierał odpady selektywnie, faktycznie tak robi? Z pomocą przychodzą kody kreskowe, które będą umieszczane
na workach na odpady.
kody kreskowe czyli czyj kot jest w worku
Tajniki prawidłowej segregacji cz. 1 – opakowania wielomateriałowe
Mnogość różnych wyrobów na rynku oraz stosowane przez producentów coraz bardziej wymyślne opakowania sprawiają, że czasami trudno jest przyporządkować odpad do danej frakcji materiałów. Wychodząc naprzeciw wyzwaniom, jakie stawia przed nami selektywna zbiórka odpadów, postanowiliśmy przybliżyć tajniki ich prawidłowej segregacji.
tajniki prawidlowej segregacji opakowania wielomaterialowe
Każdy dzień to najważniejszy dzień naszego życia…
Rozmowa z Mirą Stanisławską-Meysztowicz – działaczką ekologiczną, założycielką Fundacji Nasza Ziemia oraz jej prezeską w latach 1994‑2012.
Ruch najlepszym lekarstwem
Zdrowie jest jedną z największych wartości człowieka, warunkuje bowiem możliwości działania, radość życia, poczucie szczęścia. Rozumiane jest najczęściej jako subiektywnie odczuwana pełnia sprawności fizycznej, psychicznej i społecznej, w wyniku odpowiedniego przystosowania się do warunków środowiska.
Pyszny domowy chleb
Któż z nas nie tęskni do smaku prawdziwego tradycyjnego chleba… Z chrupiącą skórką, bez całej tej chemii, która tak często znajduje się w naszym pożywieniu. Teraz domowy chleb na naturalnym zakwasie jest w zasięgu naszych możliwości.
„Encyklopedia Seniora”, czyli jak być aktywnym bez względu na wiek
Wydaje się, że w dzisiejszych czasach wszystkie niezbędne informacje są dostępne w Internecie. Jednak nie wszyscy dobrze radzą sobie z tym środkiem przekazu. Ponadto dla sporego grona osób książka drukowana zawsze będzie miała pierwszeństwo przed innymi nośnikami. To m.in. do nich skierowana jest „Encyklopedia Seniora”, która ukazała się niedawno nakładem Wydawnictwa SBM.
Naturalne kosmetyki dla skóry dojrzałej
Wiele z nas zwykło powtarzać – mam tyle lat, na ile się czuję! Nie da się ukryć, że nasza energia i pogoda ducha to najskuteczniejsze eliksiry młodości. Co jednak zrobić z nieuchronnymi i nieodwracalnymi zmianami w wyglądzie zewnętrznym, które zdradzają nasz prawdziwy wiek? Czy drogie kremy, masaże lub operacje plastyczne to jedyny ratunek dla starzejącej się skóry? Niekoniecznie. Najlepszych pomocników dojrzałej skóry znajdziesz… w lodówce! Poniżej podpowiadamy, jak z prostych produktów spożywczych wykonać bogate w witaminy kremy i maseczki odżywcze.
Naturalne kosmetyki dla skóry dojrzałej
POBIERZ CAŁY NUMER