Parada Seniorów i Piknik Pokoleń 2015

Już po raz drugi, kolorowy pochód polskich seniorów, ich przyjaciół i sympatyków przeszedł ulicami Warszawy. W ten sposób po raz kolejny zwrócono uwagę na problemy osób starszych. Fundacja Zaczyn, organizator imprezy, podobnie jak w roku ubiegłym doskonale przygotowała się na przybycie kilku tysięcy uczestników z całej Polski.

Marsz wyruszył 20 czerwca 2015 r. w samo południe z Placu Konstytucji w Warszawie, gdzie uczestników powitała organizatorka Parady DJ Wika, czyli 76-letnia Wiktoria Szmyt, która od kilku lat prowadzi międzypokoleniowe dyskoteki (wywiad z nią opublikowaliśmy w numerze 1 naszej zapowiedzi). Seniorzy ubrani w kolorowe stroje, wyposażeni w gwizdki, flagi i transparenty, pokazali, że optymizm i radość życia to ich mocna strona. Ludzie w każdym wieku tańczyli na ulicach w rytm muzyki disco i techno dobiegającej z dachów specjalnie na tę okazję przygotowanych londyńskich autobusów. Seniorzy postarali się, aby było głośno i kolorowo. Pochód ulicami Warszawy dotarł do Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski, gdzie uczestnicy Parady wzięli udział w całodziennym Pikniku Pokoleń. Na miejscu czekał cały wachlarz atrakcji: koncerty, prelekcje, potańcówki, warsztaty, spotkania z ciekawymi ludźmi. Organizatorzy zapewnili krzesła, hamaki, koce, a także stoiska z poczęstunkiem i napojami.

Na tak ważnej imprezie nie mogło zabraknąć redakcji „SeniorLO 50+”. Podobnie jak rok temu, przygotowaliśmy dla uczestników bezpłatne egzemplarze zapowiedzi wydawniczej naszego czasopisma oraz ciekawe konkursy z nagrodami. Seniorzy chętnie brali udział w ekologicznych zgadywankach i testach udowadniając, że ich wiedza na temat ochrony środowiska i segregowania odpadów jest bardzo duża. Oprócz tego każdy, kto przyniósł na nasze stoisko zużyte baterie, otrzymywał świeże owoce i ekologiczne gadżety. Dzięki temu mogliśmy po raz kolejny przypomnieć o prawidłowym postępowaniu z odpadami niebezpiecznymi i odpowiedzieć na wiele pytań dotyczących elektroodpadów. Akcji zbierania zużytych baterii patronował Remondis Electrorecycling Sp. z o.o.

Już chyba tradycyjnie Piknik Pokoleń przed czasem zakończył deszcz, więc mimo wspaniałej całodziennej zabawy, w uczestnikach pozostał niedosyt. Kolejne takie wydarzenie odbędzie się dopiero za rok. Czy do tego czasu nasze społeczeństwo dostrzeże, jak ważne i potrzebne są wydarzenia dla seniorów? Czy ktoś zorganizuje imprezę dla osób dojrzałych na podobną skalę? Kiedy wreszcie damy starszym osobom głos w debacie publicznej i zaufamy ich doświadczeniu i mądrości? Szacuje się*, że za kilka dekad co trzeci obywatel Polski będzie miał więcej niż 65 lat, dlatego dyskusja na ten temat jest nieunikniona. Pytanie tylko, kiedy to nastąpi. Celem „święta seniorów” – jak mówią o Paradzie sami uczestnicy – było zwrócenie uwagi na postępujące zmiany demograficzne oraz brak w naszym kraju spójnej polityki senioralnej, pozwalającej osobom starszym godnie żyć. Jednak seniorzy biorący udział w wydarzeniu podkreślali, że przyszli na nie przede wszystkim, by dobrze się bawić. Ich radość życia i entuzjazm najlepiej pokazały, jak ogromny potencjał społeczny tkwi w seniorach oraz jak różnorodne i twórcze jest to środowisko. Dzięki frekwencji impreza spotkała się ze znaczącym zainteresowaniem mediów.

* Narodowy Program Rozwoju Gospodarki Niskoemisyjnej, Warszawa 2015.

2018-07-19T08:57:06+00:00 22 czerwca 2015|