Jak zrobić ekologiczny i bezpieczny dla zdrowia odświeżacz powietrza? Nic prostszego!
CO BĘDZIE POTRZEBNE?
Soda, woda, cytryna – sodę rozpuszczamy w wodzie i dolewamy sok z cytryny. Naczynie z miksturą ustawiamy w dowolnym pomieszczeniu.
Mięta, eukaliptus, tymianek, szałwia, rozmaryn, melisa, cynamon, anyż – przygotuj wywar z ulubionych przypraw lub ziół, skomponuj ulubioną mieszankę. Zapach rozniesie się wraz z parą po całym mieszkaniu.
Cynamonowy odkurzacz – wciągnij odkurzaczem rozsypany cynamon lub rozsypaną sodę nasączoną na przykład olejkiem lawendowym. Zapach będzie rozchodził się podczas odkurzania.
Można także wykonać odświeżacz powietrza w pojemniczku ze spryskiwaczem – wystarczy wlać do niego kilka kropli wybranego olejku i przegotowaną lub destylowaną wodę. Miksturą spryskujemy pomieszczenia, zasłony, meble.
W łazience kilka kropli olejku wystarczy wylać na grzejnik, dywanik lub kawałek bawełny umieszczony w odkrytym pojemniku.
JAKI OLEJEK WYBRAĆ?
W okolicach świąt Bożego Narodzenia doskonale sprawdzi się olejek cynamonowy, goździkowy czy pomarańczowy.
W kuchni sprawdzi się olejek grejpfrutowy lub cytrynowy, który doskonale tłumi zapachy pochodzące z gotowania.
W łazience sprawdzi się olejek herbaciany, lawendowy czy piniowy.
Na wyciszenie doskonały będzie olejek miętowy, sosnowy lub bazyliowy. Dla relaksu olejek z geranium, szałwiowy lub z bergamotki.
W sypialni warto skropić powłoczkę poduszki olejkiem rumiankowym, jaśminowym lub różanym.
INNE ZASTOSOWANIA
Olejki można także wykorzystywać do prania. Gdy używamy na przykład orzechów piorących, kul piorących czy innych delikatnych, bezzapachów środków.
Można wykorzystać go także do mycia mebli, czy podłóg, wystarczy dodać kilka kropli do wody.
Jak widać jest wiele sposobów na wykorzystanie zapachów natury. Z pewnością bezpieczniejszych dla naszego zdrowia i łagodniejszych dla kieszeni. Zdecydowanie polecamy Wam te naturalne metody.
Źródło: Ekologiczne sprzątanie, wydawnictwo biobooks