Czy ekologia jest dla seniorów

O ekologii mówi i pisze się naprawdę wiele – i chyba nie można inaczej. Postępujący rozwój cywilizacji, który obserwujemy od dłuższego czasu powoduje, że cierpi na tym otaczająca nas przyroda. Coraz powszechniejsza jest idea, że jedynie troska o planetę, na której żyjemy zapobiegnie jej zmianie w wysypisko śmieci pozbawione roślin i zwierząt.

Czy jednak ekologia jest tylko dla młodych bojowników, którzy przykuwają się do drzew zagrożonych wycięciem? Ależ skąd! Również seniorzy podejmują liczne działania na rzecz ochrony środowiska – przeżyte lata lepiej pozwalają dostrzec zachodzące zmiany otoczenia. Często to właśnie osoby starsze bronią wycinania drzew w parku, do którego przychodzili przez całe życie, a ich przydomowe ogródki można ze wszech miar nazwać ekologicznymi. Nieco problemów może nastręczać jedynie prawidłowe segregowanie śmieci. Tutaj często winę ponoszą administratorzy budynków, w których nie zawsze znajdują się kontenery przeznaczone na różne typy odpadów i mieszkańcy zmuszeni są do wrzucania wszystkiego do jednego kubła. Innym problemem są zróżnicowane reguły segregacji i dylematy związane z tym, co uznać za odpad zmieszany, a co nie (w artykule na s. 4 próbujemy objaśnić te niuanse). Ważne jest jednak to, że seniorzy chcą się edukować i rozwijać w zakresie ekologii, dlatego angażują się w różne ekoinicjatywy.

Chcielibyśmy przybliżyć jedną z nich – wywodzącą się ze Stanów Zjednoczonych, a mianowicie Gray Is Green (siwe jest zielone). Bierze ona swój początek w 2007 roku, kiedy to grupa emerytowanych profesorów z Uniwersytetu Yale, zainteresowanych ochroną środowiska postanowiła wprowadzić więcej ekologii do zamieszkiwanego domu spokojnej starości. Niestety, okazało się, że żadna ówczesna organizacja nie była ukierunkowana na osoby starsze, dlatego też postanowili zainicjować powstanie takiej organizacji. W ramach idei powstały również strona internetowa wraz z fanpagem na Facebooku. Idea ta szybko rozprzestrzeniła się na całe USA.

Cały artykuł dostępny dostępny w SeniorLO 50+ 2/2014.
Zobacz inne artykuły z tego numeru lub POBIERZ cały numer bezpłatnie

2018-07-19T12:35:22+00:00 22 marca 2016|