Wiosenne prace w ogrodzie

W marcu rozpoczynaliśmy nasze pierwsze prace w ogrodzie. Usuwanie chwastów, przekopywanie grządek – od tego należało zacząć. Świeżo wysiane rośliny staramy chronić przed przymrozkami, pamiętając, że dopiero po 15 maja mija zagrożenie przemarznięcia. W ciepłe dni należy pamiętać o podlewaniu. Ale tylko delikatnym strumieniem, aby nie wypłukać nasion. Z początkiem ogrodowych prac często możemy się już cieszyć plonami roślin wieloletnich – szczypiorku siedmiolatki, lubczyku czy zeszłorocznej pietruszki.

WYSIEW DO SKRZYNEK

Już pod koniec lutego i w marcu rozpoczynamy pierwsze wysiewy roślin do skrzynek. Na początek możemy wysiać sałatę, por i seler. Gdy wzejdą warto je przepikować w celu wzmocnienia. Skrzynki ustawiamy w nasłonecznionym miejscu. Pamiętajmy o podlewaniu! Pod koniec marca rośliny należy zacząć hartować – wystawiać na balkon lub taras aby przyzwyczajać je do niższych temperatur.  Do gruntu wysadzimy je z początkiem kwietnia.

W marcu wysiewamy do skrzynek nasiona pomidorów, w kwietniu cukinię, dynię, kabaczek, patison oraz ogórki.

WYSIEW DO GRUNTU

Marzec to miesiąc w którym możemy wysiać bezpośrednio do gruntu marchew, koper, rzodkiewkę  i groch. Rzodkiew możemy dosiewać nawet do końca czerwca. Pamiętajmy, że koper najlepiej siać rzutowo – w ten sposób daje najlepsze plony. Aby uniknąć konieczności pikowania marchwi warto kupić nasionka na taśmie – to zdecydowanie ułatwia uprawę. Niektórzy ogrodnicy przed wysianiem grochu namaczają jego nasiona w wodzie lub rumianku. Jeśli pogoda jest sprzyjająca możemy z rozsadnika przenieść sałatę.

Rośliny warto na noc okrywać fizeliną aby ochronić je przed ewentualnymi przymrozkami.

W kwietniu możemy wysiać cebulę, pietruszkę, buraki, jarmuż, szpinak i szczaw. Dalej jest to dobry czas na wysianie grochu i marchwi.

W drugiej połowie maja mija zagrożenie przymrozkami. Możemy wysiać bezpośrednio do gruntu bądź z rozsady ogórki, cukinie, kabaczki, dynie, patisony, fasolkę. Pamiętajmy aby ogórkom, grochowi i fasolce zapewnić podparcie w postaci tyczek.

Oczywiście na bieżąco usuwamy chwasty – od razu te najmniejsze, zanim zagłuszą nasze rośliny. Warto to zrobić po opadach deszczu, wtedy ziemia jest spulchniona, mokra i chwasty usuwa się dużo łatwiej.

Warto zwrócić uwagę na sąsiedztwo roślin. Ma to często duży wpływ na jakość i wielkość plonu raz na ochronę przed szkodnikami. Na przykład ogórka i pomidora przed szkodnikami ochroni towarzystwo bazylii, szpinak lubi się z rzodkiewką a dynia z fasolą natomiast ogórek nie lubi sąsiedztwa pomidora.

2018-07-19T09:03:19+00:00 6 maja 2015|