RE:MIASTO – TARGI RECYKLINGU & EKOLOGII

Logotyp remiastoPierwsze takie wydarzenie w Polsce! Już w listopadzie, w Gdańsku odbędzie się event festiwalowotargowy Re:Miasto. W sposób nowoczesny i dostępny zaprezentowana zostanie idea recyklingu i ponownego wykorzystania odpadów. Na miejsce imprezy wybrano AMBEREXPO, jedno z  najlepszych centrów wystawienniczo-kongresowych w Europie.

Re:Miasto to unikatowa przestrzeń targowa zaaranżowana w formę miasta, z zachowaniem jego struktury: ulic, zabudowań, przestrzeni publicznych oraz funkcji: mieszkalnych, usługowych i rekreacyjnych. Stoiska targowe pełnić będą rolę sklepów oraz punktów usługowych a umieszczone pomiędzy nimi miejsca takie jak: Re:Plac Zabaw, Re:Skwer, Re:Kino, Re:Wnętrze, Dom Kultury Recyklingu pozwolą zwiedzającym poznać i zrozumieć idee segregacji, recyklingu i odzysku. Dzięki nim uczestnicy wypróbują np. plac zabaw z odpadów i meble miejskie z przetworzonego plastiku, obejrzą filmy o segregacji i powtórnym wykorzystaniu odpadów, przetestują pokój zaaranżowany meblami i przedmiotami wykonanymi z niepotrzebnych rzeczy oraz będą mogli wziąć udział w warsztatach recyklingowych.

Tak więc w jednym miejscu połaczą się recyklingowe: usługi, produkty, technologie i innowacje. To one, wzbogacone praktyką i edukacją, stworzą funkcjonującą tkankę miejską. Fundamentem i spoiwem Re:Miasta jest zasada 3R: REDUCE (ogranicz) – REUSE (użyj ponownie) – RECYCLE (oddaj do odzysku = segreguj). Samorządowiec znajdzie tu rozwiązania na miarę swojego miasta. Biznesmen – partnerów i pomysły na ekorozwój. A zabiegany mieszkaniec przyjrzy się sposobom powtórnego wykorzystania odpadów.

Re:Miasto odbędzie się w dniach 21-23 listopada, w godz.10:00-17:00 w AMBEREXPO w Gdańsku (vis a vis stadionu PGE Arena).

Patronat medialny nad Re:Miastem objął miesięcznik Recykling, Czasopismo Logistyka Odzysku oraz portale: ekologia.pl i odpady.net.pl oraz e-odpady.com.
Formularze targowe dla wystawców oraz szczegóły dostępne na stronie www.remiasto.eu.

Re:Miasto jest ofcjalną imprezą towarzyszącą Międzynarodowemu Kongresowi SMART METROPOLIA www.smartmetropolia.pl. Patronat honorowy nad Kongresem objęli: Krajowa Izba Urbanistów, Towarzystwo Urbanistów Polskich, Komitet Przestrzennego Zagospodarowania Kraju Polskiej Akademii Nauk, Wojewoda Pomorski, Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji. Patronat medialny nad Kongresem objęły: TVP o/Gdańsk, Dziennik Bałtycki, Coaching, Prestiż, PAP, Wirtualna Polska, Trójmiasto.pl, Radio Gdańsk, Energopomiar.

Remiasto miasteczko ekologiczne

RE:MIASTO
INFORMACJE O PROJEKCIE
Co?
Projekt RE:MIASTO jest inspirującą, wszechstronną i koncepcyjną odpowiedzią zarówno na wyzwania nowego systemu gospodarowania odpadami w Polsce, jaki i na potrzeby radykalnego ograniczania powstawania odpadów w społeczeństwie konsumpcyjnym.

RE:Miasto to przestrzeń targowa zaaranżowana w formie miasta, z zachowaniem jego struktury: ulic, zabudowań, przestrzeni publicznych oraz funkcji: mieszkalnych, usługowych i rekreacyjnych. Stoiska targowe pełnić będą role sklepów oraz punktów usługowych a umieszczone pomiędzy nimi miejsca takie jak: Re:Plac Zabaw, Re:Skwer, Re:Kino, Re:Wnętrze, Dom Kultury Recyklingu pozwolą zwiedzającym poznać i zrozumieć idee segregacji, recyklingu i odzysku. Dzięki nim uczestnicy wypróbują np. plac zabaw z odpadów i meble miejskie z przetworzonego plastiku, obejrzą filmy o segregacji i powtórnym wykorzystaniu odpadów, przetestują pokój zaaranżowany atrakcyjnymi meblami i przedmiotami wykonanymi z niepotrzebnych rzeczy oraz będą mogli wziąć udział w warsztatach recyklingowych.

W jednym miejscu połączą się recyklingowe: usługi, produkty, technologie i innowacje. To one, wzbogacone praktyką i edukacją, stworzą funkcjonującą tkankę miejską. Fundamentem i spoiwem RE:MIASTA jest zasada 3R:
REDUCE (ogranicz) – REUSE (uzyj ponownie) – RECYCLE (oddaj do odzysku = segreguj) oraz nadrzędna zasada zrównoważonego rozwoju.

Dla kogo?
RE:MIASTO to miejsce, którym rządzi idea recyklingu i szeroko rozumianej ekologii. Miejsce, w którym każdy zabiegany mieszkaniec moze sie zatrzymać i przyjrzeć potedze niepotrzebnych rzeczy i odpadów, ich dalszej drodze i możliwościom powtórnego wykorzystania. Każdy samorządowiec znajdzie tu innowacyjne i ekologiczne rozwiązania. Każdy biznesmen znajdzie pomysł na ekorozwój.

RE:MIASTO to zespolenie osobno istniejących bytów recyklingowych i ekologicznych oraz ukazanie społeczeństwu i decydentom, ze na tej idei można zbudować każdą strukturę osadniczą – wieś, dzielnice, miasto, metropolie.

Dlaczego?
Troszcząc sie o środowisko stajemy przed koniecznością zmiany nawyków w codziennym działaniu. Wykreowania nowego stylu zycia. Jako społeczeństwo konsumpcyjne produkujemy coraz wiekszą ilość odpadów, zwłaszcza
opakowaniowych. Potrzeba świadomego kupowania (czy na pewno tego potrzebuje?), minimalizowania wytwarzania odpadów (czy mogę kupić tą samą rzecz w mniejszym opakowaniu lub bez?), powtórnego ich wykorzystania (domowy odzysk – daj rzeczy drugie życie) oraz segregowania (czyli świadomego rozdzielania surowców wtórnych, tak aby mogły być ponownie przetworzone) jest coraz bardziej oczywista.

Projekt RE:MIASTO ma na celu:

  • praktyczną prezentacje najciekawszych rozwiązań Re i Eko w obszarze przemysłu, budownictwa i transportu aż po przedmioty codziennego użytku, decydujące o stylu życia;
  • umożliwienie wielopłaszczyznowej komunikacji, np.: producent – klient , mieszkaniec – kreator przestrzeni publicznej – samorząd lokalny, biznes – artysta-designer – naukowiec;
  • stworzenie platformy współdziałania, opartego o idee recyklingu i ekologii.

Re:Miasto jest oficjalną imprezą towarzyszącą Kongresowi Smart Metropolia, Gdańsk 21-22.11.2013
www.smartmetropolia.pl

2018-08-08T11:00:44+00:00 8 czerwca 2012|