Pierwszy numer SeniorLO 50+ już do pobrania!

 

Szanowni Obywatele Dojrzali,

kierujemy do Was informator ekologiczny, 
w którym poruszać będziemy najistotniejsze problemy związane z ochroną środowiska naturalnego. Po dwóch latach zapowiedzi wchodzimy na rynek jako rocznik w wersji elektronicznej. Mamy nadzieję, że poruszane przez nas tematy zwiększą wiedzę w zakresie problemów
środowiskowych i choć w małym stopniu przyczynią się do zmniejszenia tak głośnych i coraz częściej spotykanych katastrof ekologicznych. Zjawiska te nie pozostają obojętne dla naszego otoczenia i zdrowia nas samych.

W pierwszym numerze znajdziecie informację o zasadach segregacji odpadów i ich przetwarzania, by nie były kierowane na składowiska i nie zanieczyszczały naszego otoczenia. Opiszemy też punkty selektywnej zbiórki odpadów komunalnych – po co zostały stworzone i jak znaleźć je w swojej okolicy.

Powiemy także o upcyklingu, czyli działaniu, które pozwala dać kolejne życie odpadom 
i produktom. Poruszymy również istotne aspekty zrównoważonego trybu życia osób wkraczających w jesień życia. Opowiemy nieco o zdrowej diecie i profilaktyce. Szczególnie polecamy cykl artykułów dr Marii Monety-Malewskiej!

Zapraszamy do kontaktu z naszą redakcją i śledzenia naszego profilu na Facebooku.

Jest wiele do zrobienia, by poprawić stań środowiska, w którym żyjemy – czy możemy liczyć na Waszą pomoc?
Zapraszam do lektury i aktywnego działania.

Z wyrazami szacunku!
redaktor naczelny
dr Katarzyna Michniewska
ekonomista środowiskowy

W numerze:

Co należy wiedzieć o segregacji odpadów?

To, w jaki sposób postępujemy ze środowiskiem naturalnym, ma kolosalny wpływ na jakość życia przyszłych pokoleń. Pewne jest, że człowiek zawsze będzie wytwarzał odpady. Najważniejsze jest jednak, aby krążyły one w obiegu jako surowiec, a nie były zdeponowane na składowisku jako kolejny bezużyteczny odpad zanieczyszczający środowisko.

Upcykling, czyli drugie życie rzeczy

Upcykling jest stosunkowo nowym słowem. Co ono oznacza i jaka jest jego historia? Kto wie o nim więcej – młodzież czy dojrzała część społeczeństwa?

upcykling czyli drugie zycie rzeczy

Smog – czy tylko w Krakowie?

Jakość polskiego powietrza jest najgorsza w całej Unii Europejskiej. Z tego powodu corocznie umiera ponad 40 000 Polaków. Dane te są zatrważające.
Szczególnie narażeni są mieszkańcy mocno uprzemysłowionych regionów i miast, jak np. Kraków.

Dojrzałość to umiejętność zatrzymania się i rozpoznania innego świata

Dla osób, które rozpoczęły pracę nad sobą w odpowiednim wieku, okres po skończeniu 50 lat może być najlepszym w całym ich życiu.

Urok tkwiący w Bieszczadach… o każdej porze roku

Mówią, że trzeba je poczuć całym sobą – nie tylko zobaczyć. Śmiało możemy podpisać się pod tym stwierdzeniem. Widok tak gwiaździstego nieba, wschód słońca w drodze na szczyt, ślady niedźwiedzich łap na szlaku, cisza i ograniczony dostęp do cywilizacji. To tylko kilka z wielu zalet tego obszaru górskiego znajdującego się na południowo-wschodnim krańcu naszego kraju. Nie ma znaczenia, kiedy się wybierzemy w te rejony, tam każda pora roku jest równie piękna.

Wspomóż swój organizm naturalnie

Zdrowe odżywianie jest coraz bardziej modne. I z pewnością jest to moda bardzo korzystna dla naszego organizmu. Jakie nowości, które obecnie dość licznie pojawiają się na rynku, warto wprowadzić do naszego codziennego menu? Jakie są pożyteczne właściwości popularnych ostatnio ziół, nasion czy owoców Przedstawiamy te, na które warto zwrócić uwagę.

Dieta dla seniora

Wraz z wiekiem w naszym ciele i umyśle zachodzi wiele nieuniknionych oraz nieodwracalnych zmian. Jednak poprzez odpowiednie postępowanie, a szczególnie prawidłowe żywienie, możemy znacznie spowolnić procesy starzenia się, a tym samym dłużej zachować fizyczną i umysłową sprawność. Przyjrzymy się, na co szczególnie warto zwrócić uwagę, układając swój jadłospis.

Gdy dbamy o naturę, to dbamy również o nasze życie

Rozmowa z mistrzem wschodnich sztuk walki i aktorem Hai Bui Ngoc, znanym bliżej jako NAM.

Nie ukrywam żadnych tajemnic na długowieczność

Rozmowa z Panem Romanem Janickim – 100-latkiem

W sieci Internetu – dane osobowe

Rosnąca tendencja przepływu informacji przez sieć Internetu pociąga za sobą również konieczność zapewnienia odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa podejmowanych w Internecie działań. Surfowanie po sieci jest nie tylko świetną rozrywką, lecz w dzisiejszych czasach służy również do załatwiania wielu różnych spraw, jak na przykład wykonywanie przelewów czy robienie zakupów. Bardzo ważne jest więc, aby odpowiednio zadbać o bezpieczeństwo naszych danych.

Polityka senioralna  

Współczesne społeczeństwa europejskie, w tym również polskie, charakteryzują się dynamicznymi zmianami w strukturze demograficznej ludności. Są one nieodwracalnym następstwem wielkich osiągnięć i postępów cywilizacyjnych. Niski wskaźnik dzietności oraz wzrastający wskaźnik długości życia przyczyniły się do wzrostu udziału osób starszych w populacji. W odpowiedzi na to zjawisko rozwija się również polityka senioralna, której celem jest wsparcie i zapewnienie godziwego starzenia się w dobrym zdrowiu i niezależności.

Żywe srebro

seniorzy dla gospodarki i ekologii XXI wieku

Polska się starzeje

W połowie XXI wieku ponad 30% Polaków będzie miało powyżej 65 lat. W konsekwencji będziemy jednym z najstarszych społeczeństw w Europie.

Kudłate lekarstwo

Zwierzęta towarzyszą człowiekowi od ponad 14 000 lat. Początkowo najprawdopodobniej były one hodowane jedynie w celach pozyskania pożywienia. Jednak już w starożytności odnotowywano przypadki szczególnego przywiązywania się ludzi do czworonogów. Z czasem zwierzęta zyskały szacunek, były traktowane jako towarzysze, a w życiu ludzi odgrywały ważniejsze lub mniej ważne role. Przykładowo psy pilnowały stada owiec, a koty tępiły gryzonie. W starożytnym Egipcie oba te gatunki cieszyły się dużym uznaniem. Wierzono również, że psy nawet po śmierci były nadal przewodnikami dla ich żyjących właścicieli.

Zagrożenia środowiskowe

Każdy z nas, mieszkańców planety Ziemi, jest nierozerwalnie związany ze środowiskiem naturalnym. Jego jakość jest wprost proporcjonalna do jakości naszego życia. Zmiany w środowisku wpływają na wszystkie elementy ludzkiej egzystencji, w tym na najważniejszy, czyli zdrowie.

zagrozenia srodowiskowe

Człowiek uczy się przez całe życie…

W dobie demograficznych zmian i postępującego procesu starzenia się społeczeństwa wzrasta potrzeba nasilenia działań mających na celu aktywizację i integrację osób starszych. W Polsce działają uniwersytety trzeciego wieku (UTW), kluby seniora, rejonowe oddziały Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów czy dzienne domy pomocy. Dynamiczny rozwój uniwersytetów trzeciego wieku pokazuje, że w polityce edukacyjnej kraju nie faworyzuje się wyłącznie ludzi młodych.

czlowiek uczy sie przez- cale życie

Trening dla seniora

W zdrowym ciele zdrowy duch – słowa te przypominają, że nieważne jest, ile mamy lat, ale na ile się czujemy.

2018-07-19T12:21:08+00:00 31 maja 2016|