Dziewiąty numer „MiniLO&Aniela” pojawił się w zmienionej formie i z większą liczbą stron. Zmieniliśmy się dla Was, aby jeszcze lepiej nauczać o ekologii zarówno najmłodsze dzieci, jak i uczniów oraz młodzież. Nawiązaliśmy dialog z rodzicami, opiekunami i nauczycielami, którzy podzielili się z nami metodami oraz formami aktywizacji dzieci, jakie wykorzystują w swojej pracy.
Tematem numeru jest działający już prawie dwa lata Ogólnopolski Klub EkoEdukatora, w ramach którego aktywnie edukujemy ponad 300 tysięcy uczniów w całym kraju!
W numerze dodatek: książeczka „Scenariusze zajęć edukacyjnych cz. 1”
Co w numerze?
Dla najmłodszych
- Co słychać u Państwa Puszczyków? Pierwszy spacer
Opowiadanie dla dzieci.
- Przygody MiniLO i Anieli
Komiks.
- Recykling przede wszystkim!
Dawniej większość odpadów z naszych domów trafiała na składowiska. Dzisiaj wiemy, że znacznie lepszym rozwiązaniem jest RECYKLING i ponowne użycie – zgadywanki.
- Wiosenne ozdoby upcyklingowe
Szukacie inspiracji na wiosenno-wielkanocne ozdoby? Zróbcie je z MiniLO i Anielą. Jakie? Koniecznie ekologiczne! Wykorzystajcie wytłaczanki po jajkach oraz rolki po papierze toaletowym, aby stworzyć w swoim domu, przedszkolu lub szkole kolorowy wiosenny nastrój.
- Pani Wiosna i zwierzęta – kolorowanka
Pokoloruj rysunek, tak aby sukienka i otoczenie Pani Wiosny nabrały kolorów.
- Na wiosennej łące
Dopasuj nazwy wiosennych kwiatów do fotografii, które je przedstawiają. Jedno zdjęcie nie pasuje do pozostałych – zgadnij które.
- Jak minęła zima w lesie?
Zima już prawie pakuje swoje walizki. Zwierzęta, zapadające w sen zimowy, niebawem się obudzą. Jednak nie wszyscy mieszkańcy lasu przespali tę najzimniejszą porę roku. Jak zwierzęta spędzały zimę, dowiemy się z inscenizacji.
- Ekociekawostki
- Sowa i jej mądra głowa
Stare parki, lasy, tereny wokół lasów, ogrody, drzewa, zmrok… Czy to sceneria jakiejś strasznej bajki? Nie… w takich okolicznościach mamy szansę spotkać sowy. Jak je rozróżnić, co jedzą, gdzie śpią, dlaczego uważane są za mądre? Przekonajcie się sami.
- Sowa z origami
Niezwykłe zdolności sowy, która widzi to, co dla innych jest ukryte w mroku, sprawiły, że jest ona uważana za symbol jasnowidzenia i mądrości. Sówka jest również obecna w logo Ogólnopolskiego Klubu EkoEdukatora. Dla wszystkich sympatyków tego drapieżnego ptaka – sowa z origami.
Ekoedukacja
- Pijmy wodę z kranu…
W polskich szkołach jak grzyby po deszczu pojawiają się poidełka, umożliwiające picie wody prosto z kranu. Dzięki nim uczniowie nie dźwigają plastikowych butelek w plecakach i nie gaszą pragnienia słodkimi napojami – dbając zarówno o stan swojego zdrowia, kieszonkowego, jak i środowiska.
- Wodne eksperymenty
Nie ma lepszej metody na odkrywanie świata niż przeprowadzanie doświadczeń. Zachęcamy do wspólnych poszukiwań odpowiedzi na pytania dotyczące wody. Doświadczenia możecie wykonać wspólnie z nauczycielem lub rodzicami.
- Rowery górą!
Rower jest najbardziej ekologicznym i ekonomicznym typem pojazdu, nic więc dziwnego, że każdego dnia na świecie korzysta z niego ponad miliard ludzi. Mamy nadzieję, że Wy również nie wyobrażacie sobie życia bez tego środka lokomocji. Niezdecydowanych zaraz spróbujemy do niego przekonać.
- Ciemna strona światła
Dużo już słyszałeś o zanieczyszczeniach? Wydaje Ci się, że wiesz, w jaki sposób ludzie degradują środowisko? MiniLO i Aniela obserwując przyrodę, wpadli ostatnio na trop zanieczyszczenia, o którym prawie nikt nie mówi. Tym razem zaskoczą Cię ciemną stroną światła!
- Opakowania wielomateriałowe bez tajemnic
Segregowanie odpadów – mimo że z pozoru proste – w szczególnych przypadkach może przysporzyć nieco trudności. Czasami wymaga nawet trochę wysiłku (nie tylko fizycznego, ale i umysłowego). Doskonale o tym wiemy, dlatego przyjrzymy się bliżej odpadom z opakowań wielomateriałowych, które sprawiają największe kłopoty podczas segregacji.
opakowanie wielomateriałowe bez tajemnic
- Ogródek bez chemii
Rośliny które uprawiamy w naszych ogrodach, sadach, na działkach i polach są bezustannie atakowane przez różnego rodzaju szkodniki owadzie, grzyby i choroby. Ludzie od stuleci na rozmaite sposoby starają się radzić sobie z tym problemem.
- Ekopoliglota
Dla wszystkich, którzy lubią się uczyć, kolejna porcja słówek z różnych stron świata.
Klub EkoEdukatora
- Ogólnopolski Klub Ekoedukatora
Działający już prawie dwa lata Ogólnopolski Klub EkoEdukatora to bardzo ciekawa i jedyna tego rodzaju inicjatywa zrzeszająca edukatorów, którym nie jest obca troska o środowisko naturalne.
- Zmieniamy się metodycznie
Bazując na naszej współpracy z nauczycielami, podjęliśmy decyzję o stworzeniu ekologicznego kwartalnika „MiniLO&Aniela”. Chcieliśmy edukować młode pokolenie ekologów, łącząc profesjonalną wiedzę firmy działającej w zakresie ochrony środowiska z doświadczeniem i wiedzą pedagogów – stąd pomysł na Ogólnopolski Klub EkoEdukatora oraz wspólne spotkania na terenie całej Polski. My także chcemy się edukować i doskonalić. Z tego powodu powołaliśmy Radę Metodyczną naszego kwartalnika.
- Jak uczyć ekologii?
Ogólnopolski Klub EkoEdukatora wspiera działania nauczycieli związane z szerzeniem wiedzy na temat ochrony środowiska. Należą do niego zarówno pedagodzy szukający wsparcia, jak i doświadczeni nauczyciele z wieloletnim stażem. Wszyscy oni mogą znaleźć w ofercie Klubu coś ciekawego dla siebie, gdyż założeniem OKEE jest transfer wiedzy profesjonalistów i dzięki temu wsparcie procesów edukacyjnych.
- Ogólnopolskie konkursy przedmiotowe… i nie tylko
Jak zmotywować ucznia zdolnego – to pytanie, które często spędza sen z powiek nauczycielom i rodzicom. Jedną z wielu form takich działań są właśnie konkursy przedmiotowe, adresowane do uczniów wykazujących szczególne zainteresowanie wybranym przedmiotem oraz prezentujących w tym zakresie duży zasób wiedzy.
- Przegląd czasopism edukacyjnych dla dzieci, młodzieży i wychowawców
– ze szczególnym uwzględnieniem periodyków o tematyce ekologiczno-przyrodniczej
- Selektywne zbieranie odpadów w przedszkolach i szkołach
Coraz więcej mówi się na temat oczywistych korzyści, wynikających z prawidłowej segregacji odpadów. Niejednokrotnie spotykamy się z plakatami zachęcającymi do selektywnego zbierania odpadów z naszych domów czy ulic. Równie ważne jest, aby zadbać o to w miejscach, takich jak szkoła, przedszkole, praca, kino czy centrum handlowe.
- W moim małym ogródeczku…
Czy dzieci przebywając w szkole bądź przedszkolu mogą zaspokoić potrzebę kontaktu z przyrodą? Oczywiście, że tak. Pomocne są coraz częściej spotykane ogródki, które powstają dzięki zaangażowaniu dzieci i ich opiekunów. Przedstawiciele Ogólnopolskiego Klubu EkoEdukatora, przebywając w placówkach oświatowych, mogą podziwiać pięknie zagospodarowane ogródki. W zależności od możliwości szkoły lub przedszkola ogródki są organizowane zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynku.
- Chodzi o to, żeby z dnia na dzień być lepszym człowiekiem…
Rozmowa z Jackiem Bożkiem, prezesem i założycielem Klubu Gaja.
zbieraj makulature ratuj konie