Energia – temat przewodni 7 numeru

W siódmym numerze jak zawsze piszemy o zagadnieniach zrównoważonego rozwoju, czyli inaczej o takim korzystaniu z przyrody, by jej nie niszczyć. Tematem przewodnim jest ENERGIA. Wiele miejsca poświęciliśmy odnawialnym źródłom energii (OZE), które są niewyczerpywalne. Jakie to rodzaje energii, jak ją oszczędzać i co zrobić, by mniej za nią płacić, dowiecie się podczas lektury tego numeru

W czasopiśmie znajdziecie również planszową grę „Ekowyścig” oraz prezent: naklejki na zeszyty z wizerunkami naszych małych ekologów: MiniLO oraz Anielą.

Co w numerze?

POWIETRZE

 • Ekoauto – czy to bajka?

Na całym świecie ludzie kupują coraz więcej samochodów. Korzystając z nich, wprowadzają do środowiska bardzo dużo szkodliwych substancji. Czy można temu zapobiec?

ŻYWNOŚĆ

 • Paliwo z resztek jedzenia

Czy żywność, której nie zjemy, nadaje się tylko do śmieci i nie ma już z niej żadnego pożytku? Otóż nie! Jeśli będziemy selektywnie zbierać niezjedzone resztki po obiedzie, kolacji i śniadaniu, możemy przyczynić się do produkcji biopaliw. Czym jest biopaliwo?

WODA

 • Młyny wodne 

Dzisiaj trudno nam wyobrazić sobie życie bez elektryczności, jednak w dawnych czasach ludzie musieli radzić sobie bez niej. Domy oświetlano świecami lub lampami naftowymi, zamiast silników wykorzystywano siłę wiatru lub wody.

ENERGIA

 • Energetyczne żywioły wokół nas

Energia zawsze była, jest i będzie potrzebna ludziom w ich życiu. Przede wszystkim korzystamy z niej w postaci energii elektrycznej do zasilania urządzeń i instalacji, ogrzewania pomieszczeń, oświetlenia, w transporcie.

Energetyczne żywioły wokół nas

 • Kolorowanka

Pomóż MiniLO zasilić energią urządzenia miejskie – dokończ kolorowanie rysunku.

 • Bateria – niezastąpione źródło energii

Samochód zdalnie sterowany, interaktywny zwierzak, telefon komórkowy czy aparat fotograficzny – te wszystkie przedmioty do sprawnego działania potrzebują baterii. W odróżnieniu od telewizora czy lodówki tych urządzeń nie możemy podłączyć do gniazdka w domu, ponieważ są nam potrzebne przez cały dzień w różnych miejscach. To właśnie różnego rodzaju baterie zapewniają im energię potrzebną do działania.

bateria niezastąpione źródło energii

 • Coś z niczego … pudełko na zużyte baterie

Wszyscy wiemy, że zużytych baterii nie wolno wyrzucać do kosza, lecz należy wrzucać je do specjalnych pojemników, które znajdują się w sklepach czy szkołach. Wcześniej jednak dobrze jest znaleźć w domu miejsce, gdzie będziemy je zbierać, zanim trafią do miejsca swego przeznaczenia.

 • Energia z chodników

Czy wiecie, że skacząc, biegając i spacerując możemy wytwarzać energię? Szkoda byłoby ją zmarnować, dlatego naukowcy wymyślili specjalne chodniki, które przechwytują energię. Za każdym razem, kiedy nadepniemy lub wskoczymy na płytkę chodnikową, energia z naszego ruchu (energia kinetyczna) przekształcana jest na energię elektryczną. Co się później z nią dzieje? Można nią zasilić lampy uliczne, sygnalizację świetlną i neony reklamowe. Może już niedługo takie chodniki pojawią się także u nas?

ŚWIADOMA KONSUMPCJA

 • Jak oszczędzać energię?

Codziennie korzystamy z takich urządzeń, jak lodówka, pralka, telewizor czy komputer. Stały się one tak powszechne, że nie wyobrażamy już sobie bez nich życia. Co je łączy? Jedna najważniejsza cecha – do swojego działania potrzebują energii elektrycznej. Może ona pochodzić z różnych źródeł, a jej wytwarzanie często związane jest z zanieczyszczaniem środowiska naturalnego. Dlatego, aby chronić środowisko, w którym żyjemy, ważne jest, by mądrze i świadomie korzystać z urządzeń elektrycznych.

BIORÓŻNORODNOŚĆ

 • Rymowanki tematyczne – temat: ryby elektryczne

Strętwy, drętwy, mruki nawet – wszystkie bardzo są ciekawe. Jaka jest tych ryb taktyka? – słowo klucz to: ELEKTRYKA!

 • Gra Ekowyścig

Przedstawiamy grę planszową, dzięki której rozegracie wyjątkowe wyścigi! Przy okazji dowiecie się, jak można wykorzystać zużyte opony. Możliwości jest naprawdę wiele! Czekają Was przygody, utrudnienia i miłe niespodzianki! Do EkoWyścigu gotowi? START!

ODPADY

 • Quiz – co wiesz o segregacji?

Zachęcamy do rozwiązania naszego quizu na temat segregacji. Przekonajcie się, czy jesteście już EkoEkspertami.

 • Historia jednego odpadu – lodówka

Różnego rodzaju lodówki i zamrażarki należą do grupy urządzeń najrzadziej wymienianych w naszych domach i firmach. W odróżnieniu od np. telefonów komórkowych czy komputerów chłodziarki „starzeją się” wolniej i najczęściej zastępujemy je w momencie, gdy nie są już w stanie wydajnie pracować lub zupełnie się zepsują.

 • Tu znają wartość odpadów… Skup Złomu przy Czołgu
 • Szkło materiałem przyszłości

Nikt nie wie dokładnie, kiedy szkło zostało wynalezione, jednak najstarsze naczynia szklane odnalezione (w całości) przez archeologów mają około 3500 tysięcy lat!

 • Śmieci czy bioodpady

Każdego dnia wytwarzamy różnego rodzaju odpady. Plastikowe butelki, szklane słoiki, stare gazety – bez problemu wrzucamy je do odpowiednich pojemników. Pozostałych najczęściej pozbywamy się wyrzucając je do śmietników. Część z nich stanowią odpady kuchenne, czyli resztki jedzenia lub obierki od warzyw czy owoców. Zdarza się także wyrzucać skoszoną trawę albo zgrabione liście, które spadły z drzew. Wszystkie te odpady nazywane są bioodpadami.

POLECAMY

 • Ekowycieczki – Co słychać w Bundoli?

Nowy rok szkolny, a z n im nowe znajomości, pachnące świeżością podręczniki i przybory szkolne, kolorowe tornistry, ławki szkolne, kreda, którą można mazać po chodniku bawiąc się w klasy. To marzenie wszystkich dzieci. Niestety, dla niektórych bardzo trudne do zrealizowania. Dlatego razem z naszymi bohaterami MiniLO i Anielą rok temu wsparliśmy słuszną inicjatywę w odległym zakątku świata…

 • Ekoorigami – Żyrafa

Za oknami coraz bardziej jesiennie i dni są coraz krótsze… Żeby się nie nudzić, proponujemy Wam trochę słonecznej Afryki w japońskim stylu – czyli… żyrafę z origami.

 • Nasze Konkursy
 • Lektury MiniLO i Anieli
 • O przypadku, który czasem zmienia całe życie

Rozmowa z Jerzym Grzechnikiem, aktorem warszawskiego teatru Buffo, pasjonatem podróży i obcojęzycznej literatury.

 • Mój bohater z sąsiedztwa

Maciej Rasiński ma 18 lat, po wakacjach rozpocznie naukę w maturalnej klasie. Chodzi do LO im. Marii Konopnickiej w Legionowie. Jego największą pasją są konie – interesuje się nimi od zawsze. Z wielką pasją uczestniczy także w inscenizacjach potyczek historycznych. Poznajmy go bliżej.

 • Spalanie vs Recykling

Prezentujemy fragmenty pracy, która zwyciężyła w konkursie literackim „MiniLO&Aniela”, pt. „Co jest lepsze – spalanie czy recykling i dlaczego?”. Jej autorem jest Grzegorz Tomporowski z Olsztyna. Gratulujemy!

 • Ekopoliglota

W naszym cyklu językowym kolejne słówka – tym razem związane z tematem numeru – ENERGIĄ.

 

2018-07-18T12:57:17+00:00 22 września 2014|