Bateria – niezastąpione źródło energii

Samochód zdalnie sterowany, interaktywny zwierzak, telefon komórkowy czy aparat fotograficzny – te wszystkie przedmioty do sprawnego działania potrzebują baterii. W odróżnieniu od telewizora czy lodówki tych urządzeń nie możemy podłączyć do gniazdka w domu, ponieważ są nam potrzebne przez cały dzień w różnych miejscach. To właśnie różnego rodzaju baterie zapewniają im energię potrzebną do działania.

Czym właściwie jest bateria?

Bateria (fachowo nazywana ogniwem galwanicznym) jest sprytnym przyrządem, który wykorzystuje procesy chemiczne zachodzące między substancjami w nim zawartymi do produkowania prądu. Ich zasady działania i kształty mogą się od siebie różnić. Niektóre z nich można wielokrotnie ładować (np. w telefonie komórkowym), inne służą nam tylko raz i musimy wymieniać je po każdym rozładowaniu (np. „paluszki” czy małe baterie do zegarków elektronicznych).

Kiedy bateria staje się niebezpieczna?

Wszystkie opisywane ogniwa galwaniczne mają jedną wspólną cechę – zawierają substancje chemiczne. Jest to bardzo ważne, ponieważ materiały te mogą być niebezpieczne dla środowiska. Dzieje się tak wtedy, gdy baterie wyrzucimy do zwykłego śmietnika. Zmieszane
z innymi odpadami mogą zatruć wodę, a gdy substancje w nich zawarte dostaną się do naszego organizmu, mogą wywołać różne choroby. Dlatego bardzo ważna jest oddzielna zbiórka baterii. Zużyte ogniwa galwaniczne powinniśmy przekazywać do specjalnych punktów zbiórki znajdujących się np. w szkołach czy sklepach sprzedających tego typu sprzęt.

Co można zyskać zbierając baterie?

Baterie zbierane oddzielnie są przekazywane do specjalnych zakładów przetwarzania. W takich miejscach odzyskuje się z nich surowce, z których są zbudowane. Dzięki temu stają się przyjazne dla środowiska. Ponadto, jeśli zbiórkę baterii prowadzimy w szkole, firmy które je odbierają mogą przekazać placówce atrakcyjne nagrody!

Artykuł pochodzi z MiniLO&Aniela nr 7/2014.

2018-07-17T13:13:27+00:00 27 lutego 2015|