Ekoauto – czy to bajka?

Na całym świecie ludzie kupują coraz więcej samochodów. Korzystając z nich, wprowadzają do środowiska bardzo dużo szkodliwych substancji. Czy można temu zapobiec?

Samochód jest bez wątpienia bardzo potrzebnym i przydatnym wynalazkiem. Trudno wyobrazić sobie dziś bez niego życie. Można powiedzieć, że obecnie wszyscy korzystamy z transportu autem (własnym lub np. autobusem). Co prawda, bardzo dobrym i coraz popularniejszym rozwiązaniem jest zastępowanie samochodu rowerem, jednak nie zawsze mamy taką możliwość. Są sytuacje, kiedy po prostu nie możemy obejść się bez auta. Niestety, oprócz swoich zalet samochody mają ogromną wadę. Większość z nich wytwarza i wprowadza do powietrza szkodliwe substancje. Szczególnie odczuwalne jest to w dużych miastach, gdzie można spotkać się ze zjawiskiem smogu, czyli mgły powstałej z zanieczyszczeń pochodzących z fabryk, samochodów i naszych domów.

Na szczęście istnieją już pomysły, dzięki którym autem będziemy mogli jeździć nie wytwarzając szkodliwych dla naszego zdrowia i całego środowiska dymów. Konstruktorzy samochodów opracowali silnik, który porusza kołami pojazdu wykorzystując energię sprężonego powietrza. Zamiast tankować do niego zwykłe paliwo, do zbiornika jest wtłaczane powietrze, które później stopniowo przekazywane do silnika napędza auto. Taki samochód nie wytwarza żadnych zanieczyszczeń! Poprzez zastosowanie specjalnych filtrów auto poruszając się wręcz oczyszcza otaczające nas powietrze! Samochody tego typu są już dostępne między innymi w Indiach. Jeśli staną się popularne, w przyszłości dzięki autom będziemy mogli oddychać zdrowym, świeżym powietrzem.

2018-07-19T09:16:18+00:00 27 lutego 2015|