Pomyśl, co robisz, gdy chcesz kupić coś, co jest dla Ciebie ważne i potrzebne w codziennym życiu – np. nowy telefon? Czy kupujesz go pod wpływem impulsu, w biegu, na ulicy, od nieznajomego, który akurat ma go na zbyciu? Czy raczej zastanawiasz się, jaki telefon byłby dla Ciebie najlepszy, w jaki sposób mógłby ułatwić i uprzyjemnić Ci życie, a potem długo szukasz w sieci opinii na jego temat, oglądasz w sklepie, wypytujesz sprzedawcę, by wreszcie zdecydować się na jego zakup? A jak jest z tym co jesz? Jak długo zastanawiasz się nad wyborem, nim kupisz przekąskę? Co wiesz o jej pochodzeniu i składzie? I dlaczego w ogóle miałbyś o tym myśleć? Bo jesteś tym, co jesz. To duże uproszczenie, ale biorąc pod uwagę, że np. twoje kości co 7 lat w całości się remodelują (czyli niszczą i odbudowują na nowo), a komórki naskórka wymieniają się co kilka dni, nie wiele mija się z prawdą.
Dlatego jeżeli chcesz dobrze wyglądać, być sprawny i myśleć szybciej niż inni – musisz zacząć jeść świadomie. Brzmi to poważnie, ale nie jest wcale takie skomplikowane. Wystarczy się kierować jedną zasadą, która brzmi: „prosto i bezpośrednio”. Prosto – znaczy wybieraj to, co najmniej przetworzone i najbardziej przypomina składniki, z których zostało zrobione.
Kupując chipsy z jabłek widzisz po prostu kawałki suszonego owocu i nie masz wątpliwości, z czego powstały. Intuicyjnie wiesz, że takiej żywności możesz zaufać. A jak jest z chipsami o smaku sera czy bekonu? Czy na podstawie ich wyglądu możesz wymienić wszystkie aromaty, barwniki, wzmacniacze smaku i konserwanty, które zostały wykorzystane do ich produkcji? Czy byłbyś w stanie zrobić taką przekąskę sam w domu? Czy możesz jej więc zaufać? Z kolei bezpośrednio – to znaczy od osoby, która wie, skąd żywność pochodzi i w ten sposób może odpowiadać za jej jakość. Świadome kupowanie żywności to sztuka, wymaga czasu i cierpliwości, ale uwierz, że warto próbować.
dr n. med. Alina Kuryłowicz,
specjalista chorób wewnętrznych, endokrynolog,
dietetyk z Kliniki Femmed
SPIS TREŚCI
CZY ŻYWNOŚĆ EKOLOGICZNA MA JAKIEŚ WADY?
Wydaje się, że nie. Jedynym minusem produktów bio jest ich wyższa cena (w porównaniu z produktami nieekologicznymi). Wynika ona z tego, że w gospodarstwach ekologicznych produkcja trwa dłużej i jest mniej wydajna (ze względu na niestosowanie sztucznych nawozów i chemicznych środków walki ze szkodnikami). Poza tym uzyskanie certyfikatu również wiąże się z kosztami.
CZY ŻYWNOŚĆ EKOLOGICZNA I ZDROWA ŻYWNOŚĆ TO TO SAMO?
Te dwa terminy często bywają stosowane zamiennie, jednak nic bardziej mylnego! Nazwę „zdrowa żywność” może umieścić na opakowaniu w zasadzie każdy producent, natomiast określenia „produkt eko” czy „produkt bio” może użyć tylko ten producent, który spełnia wymogi określone dla tego rodzaju żywności oraz uzyskał wymagane certyfikaty. A więc nie dajmy się zmylić!
Źródło: „MiniLO&Aniela” nr 8 (Żywność ekologiczna)