Bioróżnorodność – temat przewodni szóstego numeru

Szósty numer MiniLO&Aniela poświęciliśmy bioróżnorodności. Dowiemy się z niego m.in., jak ważne są pszczoły i dlaczego, jakie gatunki są zagrożone wyginięciem i co możemy zrobić, żeby temu przeciwdziałać. Wybierzemy się na wycieczkę do ogrodu zoologicznego, gdzie MiniLO i Aniela podpowiedzą nam, jak należy zachowywać się w towarzystwie zwierząt. Oprócz tego – jak zawsze – ciekawe artykuły o zdrowym żywieniu, świadomej konsumpcji, energii, a w numerze także dodatek specjalny – Letnie gry i łamigłówki. Z nami nie będziecie się nudzić!

W tym numerze znajdziecie również wywiad z dyrektorem warszawskiego ZOO – dr. Andrzejem G. Kruszewiczem, który opowie, jak żyć z pasją i realizować swoje marzenia, dążąc jednocześnie do wyznaczonego celu. Dzięki niemu poznamy kulisy funkcjonowania ogrodu zoologicznego oraz tajniki pracy dyrektora. Dowiemy się również, po co nam ogrody zoologiczne, co to jest Ptasi Azyl i kim są jego pacjenci, a także co zrobić, kiedy znajdziemy skrzydlatego rozbitka. Polecamy wszystkim, którzy kochają zwierzęta – tak jak MiniLO i Aniela.

Co w numerze?

WODA

  • Morza szum, ptaków śpiew, złota plaża pośród drzew…

Kto z nas nie lubi poleżeć sobie na plaży, w promieniach słonecznych, a kiedy te staną się zbyt uciążliwe – schłodzić się w czystej toni morskiej lub jeziornej wody… No właśnie – czystej. Skąd mamy wiedzieć, czy kąpielisko, na którym wypoczywamy, spełnia wymagane normy, a relaksu w wodzie nie przypłacimy np. uciążliwą wysypką? Są sposoby, aby to sprawdzić i podpowiemy Wam, jak to zrobić.

jak sprawdzić czystość kąpieliska

ŻYWNOŚĆ

  • GMO – z czym to się je?

Kupując produkty w sklepie kierujemy się ich wyglądem. Wybieramy okazy dorodne, pachnące, świeże. Nie zdajemy sobie jednak sprawy, że mogą być to produkty GMO.

gmo z czym to sie je

  • Slow Food

Kiedy słyszymy slow food, pierwszym skojarzeniem jest termin przeciwny – fast food. W dzisiejszym świecie, w którym rzeczywistość jest podporządkowana cywilizacji przemysłowej, a ludzie żyją w ciągłym biegu, łatwiej jest sięgać po szybkie dania. Moda na fast food przejawia się jedzeniem coraz większej ilości wysoko przetworzonej żywności i ujednoliceniem smaków.

ENERGIA

  • Bez słońca nie ma życia!

Czy możemy wyobrazić sobie Ziemię bez słońca? Absolutnie nie!

POWIETRZE

  • Zanim weźmiesz głębszy oddech…

Ze sprawozdania pt. „Jakość powietrza w Europie”, opublikowanego przez Europejską Agencję Środowiska (EEA) pod koniec 2013 roku, wynika, że 90% mieszkańców miast w Unii Europejskiej (UE) jest narażonych na działanie bardzo szkodliwych zanieczyszczeń powietrza i niestety, nie zanosi się na zmiany. Podobne wnioski można wysnuć na podstawie opublikowanego wcześniej raportu Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) dotyczącego zanieczyszczenia powietrza na świecie.

BIORÓŻNORODNOŚĆ

  • Krótka historia pewnego zróżnicowania – czym jest bioróżnorodność?

Życie ludzi zależne jest od przyrody. To z niej czerpiemy niezbędne do życia elementy, takie jak pożywienie, woda, tlen, surowce. Jej nadrzędną cechą jest różnorodność gwarantująca utrzymanie równowagi na poziomie osobników, gatunków i ekosystemów. Nasze działania powodują zmiany w środowisku, w którym żyjemy. Jesteśmy elementem różnorodności biologicznej oddziałującym na środowisko w sposób pośredni lub bezpośredni.

  • Hanyuańskie gruszki – co się stało z pszczołami?

Spośród 100 głównych gatunków roślin uprawnych, które dostarczają ludziom aż 90% pożywienia, 71 zapylanych jest przez pszczoły. To te owady są najbardziej popularnym „nośnikiem” wykorzystywanym przez rośliny do transportu pyłku. Czy wiecie, co się stanie, jeśli nie będzie pszczół oraz co jest niesamowitego w gruszkach pochodzących z chińskiego powiatu Hanyuan?

  • Bioróżnorodność w dokumentach międzynarodowych

Wymieranie gatunków i pojawianie się w ich miejscu nowych to zjawisko naturalne i charakterystyczne dla procesu ewolucji. Niestety, ogromna ekspansja człowieka oraz intensywny rozwój cywilizacji w XX wieku spowodował znacznie przyspieszenie tego zjawiska i szacuje się, że obecnie jest ono do 1000 razy szybsze niż naturalny proces wymierania. Jeżeli człowiek nie powstrzyma tego procesu, z każdym dziesięcioleciem ginąć będą kolejne gatunki zwierząt i roślin. Dlatego też podejmowane są działania – także o charakterze legislacyjnym – których celem jest zachowanie bioróżnorodności i ochrona gatunków zagrożonych.

bioroznorodnosc w dokumentach miedzynarodowych

  • Jeśli nie chcesz mojej zguby, krokodyla przywieź luby…

Rozmowa z Piotrem Tałałajem, rzecznikiem warszawskiej Izby Celnej, biegłym sądowym oraz ekspertem w zakresie CITES

  • Letnie Łamigłówki

ODPADY

  • PSZOK – co to takiego?

Jak wszyscy dobrze wiemy, należy selektywnie zbierać odpady. Gdzie jednak mamy oddać zebrany surowiec, gdy nasz pojemnik – np. na papier – jest już pełen? Z pomocą przychodzi nam PSZOK.

ŚWIADOMA KONSUMPCJA

  • Dlaczego bio bawełna?

Czy kupując ubranie zastanawiasz się, jakie etapy musi przejść materiał, zanim trafi na półki sklepowe? Czy kiedykolwiek pomyślałeś, kto te ubrania robi? Czy patrzysz jedynie na metkę, szukając napisu „100% bawełny”? Jeżeli widzisz, że ubranie nie jest syntetyczne, stwierdzasz, że jest zdrowe dla ciebie i dla środowiska? Jeżeli chcesz być świadomym konsumentem, koniecznie musisz poznać różnice między bawełną bio a konwencjonalną.

KLUB NAUCZYCIELA

  • Obcowanie z różnorodnością – scenariusz zajęć

W bieżącym numerze prezentujemy scenariusz lekcji, poświęconej bioróżnorodności. Nasza propozycja jest kierowana do nauczycieli klas 4-6 szkoły podstawowej. Zachęcamy do skorzystania z niej.

  • Ogólnopolski Klub Ekoedukatora

23 kwietnia br. Eko Cykl Organizacja Odzysku Opakowań S.A. wspólnie z Ogólnopolskim Klubem EkoEdukatora uczestniczyła w inauguracji Zielonego Tygodnia w Przedszkolu nr 6 w Świdniku.

POLECAMY

  • Ekowycieczki Jak zachować się w ZOO?

Zapraszamy na wycieczkę do ZOO, obejdziemy je wspólnie wkoło. Oprowadzi nas MiniLO z Anielą, którzy swą wiedzą się z nami podzielą – jak być miłym gościem w ZOO. Chodź z nami, będzie wesoło!

  • Rodzinnie w kawiarni

Moda na rodzinne kawiarnie opanowała już wszystkie większe miasta. W takich kawiarniach rodzice mogą bawić się ze swoimi dziećmi lub spokojnie porozmawiać przy kawie, podczas gdy dzieci spędzają czas na kawiarnianych placach zabaw lub uczestniczą w organizowanych na miejscu zajęciach – często pod opieką animatora. Dla wielu rodzin jest to ulubiony sposób na spędzenie wolnego popołudnia z przyjaciółmi.

  • Całe moje życie jest podporządkowane pasji – rozmowa z dr. Andrzejem Kruszewiczem

Rozmowa z dr. Andrzejem Kruszewiczem, dyrektorem warszawskiego ogrodu zoologicznego, autorem licznych książek o zwierzętach

  • Ekopoliglota. Języki są nam nieobce!

W kolejnej już części cyklu językowego EKOPOLIGLOTA, prezentujemy nowe słówka – tym razem związane z bioróżnorodnością.

 

2018-07-18T10:24:34+00:00 11 czerwca 2014|