2 października świętowaliśmy Międzynarodowy Dzień Osób Starszych

Już dziś zapraszam Was, Drodzy seniorzy, na przyszłoroczny piknik. Warszawski Tydzień Seniora zasługuje na taki finał! – zadeklarował Włodzimierz Paszyński, Wiceprezydent Warszawy.

W niedzielę 2 października świętowaliśmy Międzynarodowy Dzień Osób Starszych. Z tej okazji Stowarzyszenie „mali bracia Ubogich” zorganizowało Jarmark Kreatywności w warszawskim Ogrodzie Saskim. Październikowa pogoda okazała się łaskawa: cały dzień świeciło słońce i było ciepło. Dopisali też goście. Szacujemy, że tego dnia odwiedziło nas ok. 3 i pół tysiąca uczestników! – mówią organizatorzy.

Na scenie zagościły m.in. pokaz tańca orientalnego grupy PRO Kobieta 50+ z Józefowa, mini-recital Wojciecha Dąbrowskiego, twórcy Festiwalu Retro im. Mieczysława Fogga i 90-lecie piosenki polskiej w wykonaniu Teresy Kramarskiej. Była też joga śmiechu, a na sam koniec na scenę wkroczyła DJ Wika i wszystkich porwała do międzypokoleniowej potańcówki.

Odwiedzający niedzielny piknik mieli okazję zapoznać się z szeroką ofertą organizacji i instytucji pro-seniorskich działających w obszarze edukacji, aktywizacji ruchowej i promocji zdrowia, wspierających osamotnione osoby starsze i promujących wolontariat 50+.

Niesamowite! Przy naszym stanowisku było tylu seniorów! Każdy z nich ciekawy tego, co nasze miasto ma do zaoferowania i – niektórzy – zaskoczeni, że aż tak wiele! – mówi
p. Maryla, uczestniczka wydarzenia.

Wolontariusze ”mbU” wręczali też seniorom kwiaty wraz z życzeniami. W tym miejscu warto dodać, że idea obdarowywania tego dnia seniorów kwiatami jest pielęgnowana też w innych miastach i krajach, w których działają „mali bracia Ubogich”. 1 października byliśmy też na ulicach naszego miasta oraz Poznania i Lublina – dodaje J. Mielczarek.

Na niedzielnym pikniku nie zabrakło też lubianych przez seniorów komputerów – eksperci Punktów Cyfrowych z Urzędu Miasta udzielali fachowych porad z obsługi komputera i Internetu.

Na uczestników czekały zniżkowe bilety do Teatru Dramatycznego i Kinoteki.

Swoją ofertę zaprezentowali przedstawiciele warszawskich Uniwersytetów Trzeciego Wieku, a ochocki UTW „Omega” zaprosił do „Klubu Cogito”, czyli kącika gier planszowych dla wszystkich, niezależnie od wieku.

Na Pikniku głos zabrał Wiceprezydent Warszawy, p. Włodzimierz Paszyński. W imieniu swoim oraz Prezydent Stolicy złożył seniorom życzenia oraz zapowiedział kontynuację Warszawskiego Tygodnia Seniora w przyszłym roku.

Było też miejsce na profilaktykę zdrowia. Z „Ciśnieniem na Życie” dzięki prostej aplikacji uczestnicy imprezy mierzyli wiek serca, a w namiocie haloterapii mogli poczuć się niczym w grocie solnej.

“Energią świadomego ruchu” zarażała Fundacja Dantian oferując w trakcie całej imprezy możliwość wspólnych ćwiczeń energetycznych i chińskiego Qigong’u, a instruktorzy ESPAR 50+ zaprosili do Turnieju rekreacyjnego z nagrodami.

Na finał odbyło się losowanie głównej atrakcji – weekendowego pobytu dla dwojga w Zakopanem – mówi organizator imprezy.

Podczas pięciu godzin pikniku odwiedziło nas ponad trzy i pół tysiąca osób – mówi J. Mielczarek. – widzimy, że z roku na rok odwiedza nas coraz więcej seniorów i nie tylko. Cieszy nas to ogromnie i liczymy na co najmniej powtórkę w przyszłym roku. – dodaje.

„To był piknik pełen przyjemności!” – podsumowali seniorzy opuszczający w niedzielę po południu Ogród Saski.

2018-07-18T13:08:25+00:00 10 października 2017|