W trosce o czyste powietrze

Nasze codzienne zachowania i nawyki mają wpływ na środowisko. Wprowadzenie kilku prostych zasad pozwoli nam zadbać o czyste powietrze. Przede wszystkim:

ZAPRZYJAŹNIJ SIĘ Z ROWEREM

Wybieraj rower lub własne nogi, żeby pokonać mniejsze odległości. Taka zamiana nie tylko wpłynie pozytywnie na nasze zdrowie, ale także zapobiegnie wyemitowaniu do powietrza porcji spalin.

ZASTĄP SAMOCHÓD KOMUNIKACJĄ PUBLICZNĄ

Korzystaj z komunikacji publicznej – to bardziej ekonomicznie i ekologiczne niż jazda samochodem. Dojeżdżając do pracy warto skorzystać z transportu publicznego. Wybierając autobus, tramwaj, pociąg lub metro mniej szkodzimy powietrzu niż jeżdżąc samochodem, a także zyskujemy czas na przeczytanie książki czy gazety. Często też jesteśmy szybciej w pracy i nie tracimy czasu stojąc w korkach. Decydując się na jazdę samochodem do pracy organizujmy się w kilka osób, by ograniczyć liczbę aut, a tym samym spalin.

NIE PAL ŚMIECI W DOMOWYM PIECU

Plastikowe butelki i tworzywa sztuczne podczas spalania wytwarzają trujący gaz, który razem z dymem uwalnia się do powietrza. Pamiętaj, że spalanie odpadów jest bardzo szkodliwe, a także niezgodne z prawem. Nie należy wrzucać do pieca takich odpadów jak: meble, torby foliowe, plastikowe butelki, styropian, gąbki, kable, opony i dętki.

W trakcie powolnego spalania w niskich temperaturach (o wiele niższych niż w zakładach unieszkodliwiania odpadów) wytwarzają się trujące, toksyczne gazy, które później z deszczem opadają na ziemię i przedostają się do wody, a z nią do naszego organizmu.

CZYSTE POWIETRZE DZIĘKI ROŚLINOM

Staraj się mieć wokół siebie rośliny albo posadź drzewka i krzewy wokół domu czy szkoły – to nasi sprzymierzeńcy, bo pochłaniają zanieczyszczenia. Gęsta roślinność tłumi także hałas (tzw. zanieczyszczenia akustyczne), dlatego w mieście sadzi się wiele drzew i krzewów. Hałas też jest zanieczyszczeniem powietrza. Wpływa negatywnie na nasze samopoczucie, wywołuje zmęczenie organizmu, bóle głowy, irytację. Warto więc dbać o kwiaty w naszych domach, a także sadzić rośliny na działce.

Zmiany zacznijmy od siebie, a następnie namówmy rodzinę i znajomych do wprowadzenia w życie kilku dobrych nawyków. Pamiętajmy, że młodsze pokolenia biorą z nas przykład. Razem możemy dokonać wielkich rzeczy!

2018-07-19T09:30:29+00:00 22 października 2014|