VIII Międzynarodowe Targi Żywności Ekologicznej i Regionalnej NATURA FOOD

Rekordowy sukces w stylu EKO!

VIII Targi Żywności Ekologicznej i Regionalnej NATURA FOOD
i IV Targi Ekologicznego Stylu Życia beECO

W dn. 2 – 4 października br. odbyły się Targi Żywności Ekologicznej i Regionalnej NATURA FOOD oraz Targi Ekologicznego Stylu Życia beECO – najważniejsze wydarzenie branży eko produktów w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej. Bieżąca edycja okazała się rekordową  w liczbie wystawców – blisko 350 firm zaprezentowało swoją ofertę.  Program targów obfitował w wiele ciekawych wydarzeń towarzyszących, przygotowanych z myślą o przedstawicielach branży oraz świadomych i wymagających koneserach stylu eko.

Targi NATURA FOOD i beECO od wielu lat są najważniejszą branżową imprezą w Polsce, dedykowaną bioproduktom, ekożywności oraz produktom naturalnym, regionalnym i tradycyjnym. Tegoroczna edycja potwierdziła, że polską stolicą spotkań branży bioproduktów jest Łódź. Przez 3 dni gościliśmy ponad 350 wystawców z różnych regionów Polski i zagranicy: Czech, Hiszpanii, Wielkiej Brytanii, Litwy, Austrii oraz Ukrainy. Odwiedziło nas blisko 11 tys. miłośników bioproduktów, ekożywności, produktów regionalnych i tradycyjnych oraz produktów wytwarzanych z przyjaznych dla środowiska materiałów. Ponad 53% odwiedzających stanowili przedstawiciele kadry menedżerskiej, rolnicy, producenci, przetwórcy, właściciele sklepów oraz dystrybutorzy żywności.

Aspekt biznesowy jest najważniejszym elementem targów dlatego już po raz kolejny w ramach imprezy odbyło się szereg spotkań i konferencji branżowych przeznaczonych dla producentów artykułów ekologicznych oraz właścicieli i pracowników sklepów – Akademia Biokuriera oraz seminaria w ramach BIObiznes Forum. Po raz drugi odbyło Forum EKObranży, poświęcone zagadnieniom handlu i sprzedaży w biznesie ekożywności. Spotkanie to okazało się ogromnym sukcesem, co znalazło swoje odzwierciedlenie zarówno w liczbie uczestników Forum (blisko 100) , jak i bardzo pozytywnych opinii na temat wysokiego poziomu merytorycznego wystąpień i dyskusji. W programie Forum znalazły się panele o ciekawej tematyce: „Jak zmieniają się realia handlu produktami ekologicznymi i funkcjonalnymi w Polsce?”, „Case study firmy Eko-Wital jako jednego z wiodących graczy rynkowych”, a także „Trendy w branży produktów ekologicznych oraz funkcjonalnych”. W zgodnej opinii ekobiznes choć ciągle jest jedną z najtrudniejszych profesji, to jednak dynamicznie się rozwija i ma coraz więcej zwolenników. Forum zostało zorganizowane przez MTŁ oraz Top Media & Publishing House Sp. z o.o. Po raz pierwszy, z myślą o rolnikach przygotowany został nowy projekt: Forum Bioróżnorodności „Wymagania konsumentów szansą dla Bioróżnorodności”, którego celem było zwrócenie uwagi na ochronę dawnych odmian roślin uprawnych i ras zwierząt gospodarskich oraz prezentacja dobrych praktyk, funkcjonujących w naszym kraju w tym zakresie. Organizatorami Forum Bioróżnorodności byli MTŁ oraz Polska Izba Technologii i Wyrobów Naturalnych.

W ramach targów rozstrzygnięto również konkurs o Złoty Medal NATURA FOOD 2015. W bieżącej edycji do konkursu zgłoszono 33 produkty, które prezentowano podczas imprezy. Oceniało je profesjonalne Jury składające się z przedstawicieli środowisk naukowych, jednostek i instytutów certyfikujących, stowarzyszeń i organizacji branżowych oraz prasy fachowej. Konkurs rozstrzygnięto w 4 kategoriach: produkty ekologiczne polskie (Złote Medale otrzymali ex aequo: Firma Handlowo Produkcyjna Cezary Lompart za produkt: Kasza Gryczana Instant BIO, Firma Pasieka PUCER za produkt: Miód nektarowy lipowy z mazurskiej pasieki ekologicznej); produkty naturalne (Złoty Medal otrzymała: Firma Zakład Produkcji Spożywczej Stefan Skwierawski za produkt: Sos Cumberland 250g); produkty tradycyjne (Złoty Medal otrzymała: Firma Smak Dzieciństwa – Agnieszka Zamojska za produkt: Kwas Miodowy) oraz w kategorii produkty ekologiczne zagraniczne (Złoty Medal otrzymałli ex aequo:  Firma BIO PLANET S.A. za produkt Mus z Mango (75% owoców) BIO 250g ALLOS oraz Firma ARTISZOK Adam Garbowski za produkt VIVO BAR – Chocolate Heaven – czekoladowy baton proteinowy). Puchar Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi za najlepszy produkt ekologiczny otrzymała: Firma Pasieka PUCER za produkt: Miód nektarowy lipowy z mazurskiej pasieki ekologicznej. Rok 2015 obfitowała w rywalizacje, poza konkursem o Złoty Medal NATURA FOOD 2015 poznaliśmy laureatów konkursów na: „Najlepsze gospodarstwo ekologiczne”, „Tygiel Smaków”, a także „Najlepszy sklep z żywnością ekologiczną”  oraz w konkursie na najsmaczniejszy i najzdrowszy zestaw śniadaniowy dla uczniów pod nazwą „Eko śniadanie = lepsze wkuwanie”. W plebiscycie konsumenta na najlepszy produkt prezentowany podczas NATURA FOOD 2015 zwyciężyło Masło Klarowane z białymi truflami z kategorii produktów naturalnych firmy Italmania Piotr Ciesielski.

Podczas NATURA FOOD nie mogło zabraknąć atrakcji dla miłośników gotowania i dobrego jedzenia. Swój kunszt zaprezentował największe gwiazdy telewizyjnych programów kulinarnych. Pokazy odbyły się w specjalnej Strefie Pokazów Kulinarnych a poprowadzili je m.in.: Liliana Filipiak i Carlos González Tejera. Entuzjaści dobrej kuchni mieli okazję wziąć udział w prezentacji dotyczącej bezglutenowej kuchni wegańskiej, którą przeprowadził duet z Atelier Smaku, czyli Jola Słoma i Mirek Trymbulak. Sponsorami Strefy Pokazów Kulinarnych byli: Stalgast, Rynek Hurtowy Zjazdowa, Fiskars, Tefal, Dary Natury. Na smakoszy czarnego, orzeźwiającego napoju czekała Strefa Miłośników Kawy, a w niej prezentacje nt. sztuki jej parzenia i domowych sposobów przygotowywania ”małej czarnej”, ozdabiania kawy mlekiem oraz o pochodzeniu i uprawie tej rośliny. Gościem specjalnym strefy był Marcin Rusnarczyk – Mistrz Polski Basistów, a partnerem strefy było Stowarzyszenie Miłośników Kawy.

W trakcie targów nie brakowało również dyskusji o ważnych aspektach zrównoważonej diety i życiu w stylu eko.  Stanisław Rydzewski, dietetyk z firmy Joy Food mówił o zagrożeniach i walorach dodatnich jakie niosą nowe technologie w żywności. Pani Urszula Chorzępa – lekarz medycyny rodzinnej – opowiadał o najlepszych sposobach profilaktyki zdrowia wskazując na istotę troski o florę bakteryjną jelit. Kolejnym tematem, który pojawił się na targach były seminaria Koalicji Sprawiedliwego Handlu i Szczypty Świata dla osób pragnących zgłębić wiedzę o produktach takich jak yerba mate, kakowiec czy kawa.

Już po raz trzeci gościem targów beECO była Reni Jusis. „Zakręcona” wielbicielka stylu eko, ceniona wokalistka i propagatorka macierzyństwa w zgodzie z naturą, poprowadziła warsztaty pn. „Naturalne środki czystości i kosmetyki wytwarzane w domu”. W strefie wystawienniczej znajdowało się również stoisko „EKOmamy” gdzie zaprezentowane zostały ekologiczne olejki eteryczne, orzechy piorące oraz linia produktów „Ekomama”.

Jak co roku targi NATURA FOOD i beECO  były przyjazne dzieciom. Zwiedzający stoiska rodzice, mogli zostawić maluchy pod czujnym okiem opiekunów, którzy zgodnie z zasadą uczyć-bawiąc, inspirowali  maluchy do  ekologicznych gier i zabaw. W tym roku Ekoludek zamienił strefę EKOdziecka w kreatywną ekostację, gdzie butelki po wodzie przetwarzane były w samoloty i lokomotywy. Z kolei dorośli mieli okazję uczestniczyć w Warsztatach Twórczego Recyklingu, w trakcie których dowiedzieli się jak tchnąć nowe życie w już nieużyteczne czy zbędne przedmioty.

W sobotę i niedzielę można było oddać zużyty sprzęt elektroniczny, baterie i żarówki biorąc udział w akcji MIEJ EKOLOGICZNE ZASADY – ZBIERAJ ELEKTROODPADY.

 

Już dziś zapraszamy Państwa za rok do Łodzi!
IX Targi NATURA FOOD i V Targi beECO

Łódź, 7 – 9.10. 2016 r.

Źródło: http://www.targi.lodz.pl/targi/287-viii-miedzynarodowe-targi-zywnosci-ekologicznaj-i-regionalnej-natura-food/

2018-07-17T12:22:56+00:00 26 października 2015|