Targi Poleko: szerzej o odpadach i recyklingu

Rocznie średnio w Polsce produkuje się 58 mln m3 odpadów komunalnych, 130 mln ton odpadów przemysłowych i 1 mln ton odpadów niebezpiecznych. Jak je mądrze zagospodarować czy zutylizować? O najnowszych rozwiązaniach i doświadczeniach w tym zakresie będzie można się dowiedzieć podczas targów Poleko w Poznaniu (14-17.10.2014). W tym roku, oprócz Salonu i Forum Recyklingu, ekspozycja targów zostanie poszerzona o strefę RIPOK. 

Międzynarodowe Targi Ochrony Środowiska Poznań

W ostatnim czasie w Internecie szokują zdjęcia wykonane przez fotografa z Kalifornii, Gregga Segala. W ramach projektu pod nazwą „7 dni śmieci” zrobił zdjęcia ludzi z różnych środowisk społecznych leżących w otoczeniu odpadów, które „wyprodukowali” w ciągu tygodnia. Projekt ma nam uświadomić z jaką skalą problemu musimy się zmierzyć, jeśli chodzi o odpady.

Synergia technologii i wiedzy

Kwestia zagospodarowania odpadów jest jednym z wiodących tematów tegorocznych targów Poleko w Poznaniu. Tegoroczny Salon Recyklingu zajmie powierzchnię aż 2 pawilonów targowych. W pawilonach 6A oraz 5A będzie zobaczyć ofertę producentów i dystrybutorów maszyn, urządzeń oraz oprogramowania dla branży gospodarki odpadami, a  w pawilonie 5 także ofertę rozwiązań w zakresie gospodarki komunalnej (m.in. sprzęt komunalny do zagospodarowania oraz unieszkodliwiania odpadów komunalnych).

Z zakresu odpadów i recyklingu do udziału w targach przygotują się m.in. ESE, Meva-Pol, Molok Polska, Cityconcept, Contenur, Sutco – Polska, Herz Polska, Veolia, Sita Polska, Remondis i Sarpi, Agrex-Eco, Arcon Serwis, Atlas Poland, Aventek Technologies, Bax Baumaschinen, BRT Recycling, Lindner, Paal, Hammel, Horstmann, HSM Polska, IFE, NIHOT, Stalco, Tomra Orwak, Tomra, Untha, Wende Recyclingtech, Zeppelin Polska, Equipo, Haas, Vecoplan, MT Recycling, Integra Kamiński.

Tegoroczna edycja targów POLEKO i KOMTECHNIKA po raz trzeci już zostanie wzbogacona o specjalnie zaaranżowaną powierzchnię wystawienniczą tzw. Miasteczko Ekologiczne, której partnerem jest Główny Inspektorat Ochrony Środowiska. Na tej przestrzeni specjalnej będzie można zapoznać się z kompleksową ofertą ekologicznych rozwiązań, służących zarówno redukcji zużycia energii, wykorzystywania jej alternatywnych źródeł jak i utrzymywania czystości. Miasteczko powstanie w samym sercu ekspozycji: w pawilonie 8 i Alei Lipowej.

Nie zabraknie także Forum Recyklingu – to cykl trzydniowych warsztatów (od 14 do 16 października), poruszający tematykę powtórnego wykorzystania materiałów oraz zmniejszenia produkcji odpadów. Forum przygotowywane jest wspólnie przez redakcję miesięcznika Recykling oraz Międzynarodowe Targi Poznańskie (wstęp dla uczestników targów jest bezpłatny).

Po raz drugi na Poleko odbędą się wykłady w ramach Salonu Logistyki Odzysku. W programie spotkania m.in.: praktyki związane z logistyką odzysku na przykładzie największych japońskich firm, sprawozdawczość z opłat za korzystanie ze środowiska, zestawienia danych o wytwarzanych odpadach, sprawozdania związane z opakowaniami, edukacja ekologiczna w praktyce. Konferencje w ramach Salonu odbędą się drugiego dnia targów, 15 października.

Dwudniowa konferencja w strefie RIPOK

Po raz pierwszy ekspozycja Poleko zostanie poszerzona o strefę RIPOK. Organizatorami strefy są Międzynarodowe Targi Poznańskie oraz Ekorum.  W ramach strefy odbędą się dwudniowe konferencje tematyczne dotyczące gospodarki odpadami. Pierwszego dnia, 14 października podczas obrad omówione zostaną najważniejszych cele i zadania stojące przed zarządzającymi regionalnymi instalacjami, takimi jak zakłady termicznego przekształcania odpadów, kompostownie odpadów zielonych, zakłady MBP oraz składowiska. Wykłady wzbogacone będą o wystąpienia przedstawicieli instalacji, które powstały lub są w trakcie realizacji. Tematem drugiego dnia (15 października) będzie „Efektywne zagospodarowanie odpadów komunalnych – rozbudowa ZZO Jarocin”.

Wojsko na targach

Dodatkowo podczas tegorocznych targów Poleko i Komtechniki przygotowano specjalną ścieżkę zwiedzania dla administratorów i zarządców infrastruktury wojskowej, a także osób odpowiedzialnych za gospodarkę komunalną oraz ochronę środowiska. Na ekspozycji będą mogli zapoznać się z rozwiązaniami z zakresu rekultywacji terenów powojskowych, produktami i technologiami wspomagającymi zbieranie, przetwarzanie i unieszkodliwianie materiałów oraz odpadów niebezpiecznych, rozwiązaniami z obszaru ochrony wody, gospodarki ściekowej, technik komunalnych, czy infrastruktury wspierającej bezpieczeństwo ekologiczne.

Więcej informacji na temat targów i wydarzeń na: www.poleko.mtp.pl oraz www.komtechnika.pl

MM_Damian 2018-07-31T11:02:29+00:00 17 lipca 2014|