Sposoby na segregowanie odpadów w domu

Noszenie protezy początkowo może być trudne. Potrzebny jest pewien okres przygotowawczy zanim poczujecie się w pełni komfortowo.

Uczucie „obcego ciała”, obawa przed jedzeniem, śmianiem się, mówieniem? To normalne!

JAK SOBIE POMÓC?

Należy ćwiczyć swobodne mówienie z protezą, przez głośnie czytanie czy rozmowy z bliskimi i przyjaciółmi. Na początku używania protezy należy spożywać pokarmy o miękkiej konsystencji, potrawy rozdrobnione, łatwe do przeżuwania. Podczas jedzenia starajcie się równomiernie obciążać szczęki.

CO MOŻE NAS ZANIEPOKOIĆ?

Uczucie ucisku i bolesności lub problemy z mocowaniem protezy powinny być jak najszybciej skonsultowane ze stomatologiem w celu dokonania korekty protezy. Nie odkładajcie wizyty aby nie doprowadzić do powstania otarć, ranek i stanów zapalnych.

JAK DBAĆ O PROTEZĘ?

Po każdym większym posiłku protezę powinno się wyjąć i jak najszybciej usunąć resztki pokarmu z protezy. Należy dokładnie wyczyścić protezę szczoteczką. Jamę ustną oczyszczamy miękką szczoteczką (lub wacikiem) i ciepłą wodą.

Zaleca się zdejmowanie protezy na noc i nie pozostawiania protezy na noc w wodzie. Czystą i suchą protezę powinno się przechowywać w czystym, suchym i zamkniętym pojemniku.

Dokuczliwe objawy zazwyczaj trwają krótko i są kwestią przyzwyczajenia organizmu. Pomyślmy za to jak proteza może podnieść komfort naszego życia – znów możemy czuć się pewnie, atrakcyjnie i swobodnie.

Tomasz Borecki
Protetyk

2018-07-19T10:27:19+00:00 23 lipca 2014|