PAKSTAR 2012

Laureaci VI Ogólnopolskiego Konkursu Opakowań PakStar 2012 i III Krajowego Konkursu Projektów Opakowań Student PakStar 2012
pod Patronatem Honorowym Ministra Gospodarki i Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego

W 2012 roku zorganizowano po raz szósty Ogólnopolski Konkurs Opakowań PakStar i po raz trzeci Krajowy Konkurs Projektów Opakowań Student PakStar. Celem tych konkursów jest stymulowanie i promowanie działań innowacyjnych w dziedzinie opakowań, zmierzających do doskonalenia opakowań oraz lepszej ochrony pakowanych wyrobów, a także zwiększenia ich konkurencyjności na rynku krajowym i zagranicznym.


Konkurs „PakStar” otwiera laureatom drogę do udziału w Światowym Konkursie Opakowań „WorldStar”, a konkurs Student PakStar – w Światowym Konkursie Projektów Opakowań WorldStar Student Award. Wymienione konkursy organizowane są przez Światową Organizację Opakowań (World Packaging Organization – WPO).

Jury konkursów PakStar 2012 i Student PakStar 2012, obradujące w dniu 27 czerwca b.r. wyłoniło laureatów, kierując się następującymi kryteriami przy ocenie zgłoszonych projektów oraz wzorów opakowań:

  • nowoczesność (w tym zastosowanie nowych materiałów, oryginalność rozwiązań konstrukcyjnych, wykorzystanie nowych technik itd.)
  • właściwości i cechy decydujące o skutecznej ochronie pakowanego wyrobu
  • walory  ekologiczne
  • wzornictwo
  • walory estetyczne i reklamowe
  • walory informacyjne opisu na opakowaniu
  • przydatność do mechanizacji i automatyzacji procesów pakowania.

LAUREACI PakStar 2012

Opakowanie jednostkowe:

Opakowanie Piłka

Opakowanie – Piłka

Producent: Werner Kenkel Sp. z o.o. z Krzycka Wielkiego

Estetyczne opakowanie z elegancką szatą graficzną chroniące zawartość, którą mogą być łakocie np. czekoladki, cukierki, pralinki, gadżety, itp., uwzględnia system lojalnościowy, zawiera element gry i zabawy, może być wykorzystane wtórnie – drugie życie opakowania, posiada  unikatowy kształt bryły bezpośrednio kojarzonej z szeroko pojętym futbolem

Torba kasowa dla sklepów sieci Carrefour
Torba kasowa dla sieci sklepów Carrefour

Twórca Opakowania : Carrefour Polska Sp. z o.o.

Firma Carrefour jako pierwsza sieć handlowa w Polsce zaoferowała swoim klientom kompostowane torby kasowe wykonane z polimerów biodegradowalnych  z udziałem skrobi – kukurydzy i ziemniaków. Wszystkie materiały, z których wykonana jest torba wykazują zdolność do biodegradacji oraz są przydatne do kompostowania, w  odpowiednich warunkach ulegają rozkładowi na wodę, biomasę oraz dwutlenek węgla lub metan w czasie od 6 tygodni do 1 roku .Wprowadzenie kompostowalnych toreb kasowych znacznie zmniejszyło zużycie przez konsumentów tradycyjnych toreb wykonanych z polietylenu co znacząco wpływa na ochronę środowiska.

Zostały zaprojektowane tak, aby  oprócz swej zasadniczej funkcji mogły służyć jako worek na odpady organiczne z gospodarstw domowych.

(nagroda specjalna za “Opakowanie Przyjazne Środowisku”)

Opakowanie na jabłka typu pick and go

Opakowanie na jabłka typu „Pick and Go”

Producent: Mondi Warszawa Sp. z o.o.

Opakowanie stworzone z myślą o promocji jabłek Premium.  Jednostka sprzedażowa to 3 max.4 sztuki jabłek co stanowi ok. 1 kg produktu zapakowanego w stos.

Każdy produkt jednostkowy posiada własne okienko ekspozycyjne umożliwiające wizualną ocenę, pełniącą również funkcję otworów wentylacyjnych.

Dużą rolę w roli promocyjną stanowi komponujący się z zawartością wysokogatunkowy nadruk HQP w technologii flexo. Pionowy sposób pakownia owoców  zwykle znajdujących się w skrzynkach lub workach stanowi o dodatkowy atrybut wyjątkowości produktu pakowanego.

Opakowanie swoją innowacyjną formą jest doskonałym narzędziem promocyjnym dla specjalnie wyselekcjonowanych produktów.

Opakowania zbiorcze i transportowe:

Opakowanie do napojów schłodzonych lodem

Opakowanie do napojów schładzanych lodem

Producent:      DS. Smith Polska S.A. Zakład Kutno

Opakowanie wykonane z tektury kaszerowanej z nadrukiem offsetowym. Od wewnątrz zastosowano papier barierowy. Cechą szczególną opakowania jest konstrukcja zapewniająca szczelność w kontakcie z wodą powstałą po rozpuszczeniu się lodu (brak perforacji). Po rozłożeniu opakowanie jest jednym wykrojem (pokrywa jest połączona z dolną częścią). Dzięki zastosowaniu specjalnego papieru, parametry wytrzymałościowe i struktura opakowania nie zmieniają się trakcie topienia się lodu co pozwala cieszyć się zimnym Lechem w każdych okolicznościach.

Inne wyroby związane z rynkiem opakowaniowym:

kontenery Arbo-eko na rośliny

Kontenery ARBO-EKO na rośliny

Producent: Martex z Otwocka

Kontener jest nowym rodzajem opakowania  pochodzenia roślinnego, które  zapewnia inne warunki opakowanemu towarowi-sadzonce umożliwiając jej przetrzymanie stosunków wodnych , przewietrzanie/dotlenienie , wzrost czy  hamowanie rotacji korzeni .Może być stosowane na plantacji, w transporcie,  ekspozycji handlowej i podłożu. Kontenery są w 100 % biodegradowalne.

WYRÓŻNIENIA

Opakowanie jednostkowe:

Opakowanie JCT 25 polipropylenowe na farbę

Opakowanie JCT 25 polipropylenowe na farbę

Producent: Jokey Plastic Blachownia Sp. z o. o.

Opakowania serii JCT 25 są produkowane z polipropylenu, który w 100% nadaje się do recyklingu. Atutami pojemników są: zastosowanie nowatorskiego nadruku w technice IML oraz kształtu opakowania (pozwalającego na przeprowadzenie efektownej akcji marketingowej, a także bardzo dobrego wykorzystania przestrzeni transportowej – magazynowej)i kolorystyki tworzywa. JCT 25 posiada ułatwione otwieranie opakowania, wysoką szczelność i trwałość zamknięcia co skutkuje zwiększonym bezpieczeństwem produktu finalnego. Dzięki swojemu kształtowi opakowanie JCT 25 pozwala na ekonomiczne ułożenie opakowań w transporcie i na półce sklepowej.

Opakowania zbiorcze i transportowe:

Opakowanie dla przemysłu spożywczego Eco-Polyjointer

Opakowanie dla przemysłu spożywczego Eco-Polyjointer

Producent :TFP Grafika  Sp. z o. o.  Śrem

Opakowanie Eco Polyjoiner posiada innowacyjną konstrukcję umożliwiającą zmniejszenie zużycie surowca do jego produkcji, nowy system łączenia hood & tray powodujący szybkie i płynne oddzielenie czapy transportowej od części ekspozycyjnej oraz optymalny dobór gabarytowy związany z logistyką.

Opakowanie na butelki FrontLessPolyjointer FLP

Opakowanie na butelki FrontLessPolyjointer FLP

Producent :TFP  Sp. z o. o.  Dziećmierowo

Opakowanie jest opatentowaną konstrukcją składającą się z tacy oraz wieka sklejonych  ze sobą. Wykonane jest z tektury falistej która może być poddana w 100% recyclingowi.  W odróżnieniu od klasycznych konstrukcji tego typu spotykanych na sklepowych półkach taca w rozwiązaniu FLP prawie całkowicie pozbawiona jest frontu, przy zachowaniu automatycznego sposobu formowania dna. Daje to ogromne możliwości redukcji zadruku bez obniżenia estetyki ekspozycji dzięki całkowicie odsłoniętej grafice .

Inne wyroby związane z ryniem opakowaniowym:

wypełniacz paletowy

Wypełniacz paletowy

Producent :Smurfit Kappa Polska Sp. z  o.o. Oddział w Koninie

Z uwagi na dużą wagę towaru i określoną ładowność samochodów – nie ma możliwości wykorzystania powierzchni naczepy w 100 %. Palety ładowane są w taki sposób, by nie były przeciążane osie kół pojazdów. W związku z tym pomiędzy paletami zostawiane są wolne przestrzenie. W czasie transportu palety przesuwają się i towar ulega uszkodzeniu, co skutkuje bardzo wysokim poziomem reklamacji. (transport Polska – Niemcy, Polska – Rumunia). Przedstawiony wypełniacz to łatwa i szybka w montażu, mocna  konstrukcja składającą się z „obwoluty” i kompletu kratownic. Nadaje się do wielokrotnego użytku.

LAUREACI Student PakStar 2012

Koperta na płyty CD i DVD

Koperta na płyty CD i DVD

Autor: Iga Szmycińska – Berleć
Wydział Grafiki i Architektury Wnętrz Wyższej Szkoły Sztuk Użytkowych w Szczecinie

Koperta wykonana jest z tektury litej i wyróżnia ją sposób otwierania, który w tym przypadku przebiega wzdłuż przekątnej. Wydostanie płyty przy takim sposobie rozwierania umożliwia zagięcie typu zig-zag na wierzchniej części okładki. Takie rozwiązanie ułatwia nam dostęp do płyty  ( po otworzeniu odkryta jest jej połowa), dzięki czemu nie ma potrzeby sięgania palcami w głąb koperty .

kolekcja opakowań na kosmetyki Achori

Kolekcja opakowań na kosmetyki ”Achori”

Autor: Dominika Siemieniak
Wydział Grafiki  Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi

Kolekcja opakowań na kosmetyki ACHORI składa się z jednostkowych, bezpośrednich opakowań (opakowania kartonowe, flakony, torba). Szata graficzna jest elegancka i nowoczesna, zachęcająca do zakupu produktów Achori. Formy flakonów są oryginalne.

Informacje na pudełkach o zawartości (rodzaj produktu, waga, kod kreskowy) są czytelne, przejrzyste w odbiorze, dostosowane do systemów prezentacji detalicznej. Poza tym, opakowania dzięki swej estetyce nadają walor ekonomiczny. Znak graficzny oraz jego nazwa „ACHORI”,  identyfikuje produkt oraz markę

Seria opakowań na artykuły spożywcze przysmaki z mysiej paki

Seria opakowań na artykuły spożywcze „Przysmaki z mysiej paki”

Autor: Maja Drążkowska
Wydział Wzornictwa i Architektury Wnętrz Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi

Seria opakowań „Przysmaki mysiej paki” to chęć zwrócenia uwagi na potrzebę wprowadzenia zdrowych, ekologicznych produktów dedykowanych dzieciom. Prosta, schematyczna grafika i nasycone kolory dorosłym będą kojarzyć się z produktami zdrowymi o „prostym”- niezłożonym chemicznie składzie. Dzieci natomiast kolorowa i wesoła rodzina myszek, od najmłodszych lat, zachęci do zdrowego odżywiania się.

WYRÓŻNIENIE

Opakowanie na tabletki typu RingOpakowanie na tabletki „Ring”

Autor: Maja Drążkowska
Wydział Wzornictwa i Architektury Wnętrz Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi

Autor  pokazał, że opakowanie na tabletki może być ciekawe i funkcjonalne, proponuje odejść od zwykłego, płaskiego pudełka. Inspiracją dla projektu stała się oryginalna w swoim kształcie forma sprężyny. Na jej stelażu osadzone zostały „płatki” z wytłoczonym miejscem na tabletki. Opakowanie może pełnić również funkcję breloczka – przyczepiając  tabletki do torby, plecaka lub kółeczka od kluczy, tabletki zawsze będą pod ręką.

JURY KONKURSU:
Przewodniczący: prof. zw. dr hab. inż. Stanisław Tkaczyk, Dyrektor COBRO, Prezes Polskiej Izby Opakowań (PIO).

Członkowie:

mgr inż. Jacek Banasiak, Kierownik Działu Opakowań Transportowych COBRO
mgr/MA Grzegorz Ganczewski, Zakład Ekologii Opakowań  COBRO
mgr inż. Wiktoryna Kolado, Kierownik Działu Opakowań Jednostkowych COBRO
mgr Janusz Mazurczak, Dyrektor Grupy Projektów Targów TAROPAK
mgr inż.Henryk Nastalski, Ministerstwo Gospodarki
mgr inż. Konrad Nowakowski, Kierownik Zakładu Ekologii Opakowań COBRO
mgr Agnieszka Popławska, Federacja Konsumentów, Rada Krajowa
dr hab. Mariusz Włodarczyk, Dziekan Wydziału Wzornictwa i Architektury Wnętrz Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi
prof. zw. dr hab. Małgorzata Wyszogrodzka – Trzcinka, Wydział Wzornictwa  i Architektury Wnętrz Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi
mgr inż. Wacław Wasiak, Dyrektor Biura Polskiej Izby Opakowań
prof. nzw. dr hab. inż. Hanna Żakowska, z-ca Dyrektora ds. Naukowych, Kierownik Centrum Badań i Rozwoju Opakowań, COBRO
Sekretarz : Małgorzata Wierzbicka , Kierownik Działu Koordynacji i Informacji COBRO

MM_Damian 2018-08-07T12:48:39+00:00 23 sierpnia 2012|