Opakowania wielomateriałowe bez tajemnic

Segregowanie odpadów – mimo że z pozoru proste – w szczególnych przypadkach może przysporzyć nieco trudności. Czasami wymaga nawet trochę wysiłku (nie tylko fizycznego, ale i umysłowego). Doskonale o tym wiemy, dlatego przyjrzymy się bliżej odpadom z opakowań wielomateriałowych, które sprawiają największe kłopoty podczas segregacji.

Opakowania wielomateriałowe to takie, które są wykonane co najmniej z dwóch różnych
materiałów, których nie można rozdzielić ręcznie lub za pomocą prostych metod mechanicznych (jak oderwanie ręką jednej części odpadu od drugiej). Jeśli po próbie oddzielenia od siebie materiałów, na jednym z nich pozostaną fragmenty drugiego, to bez wątpienia mamy do czynienia z opakowaniem wielomateriałowym.

Które opakowania są wielomateriałowe?

Nadal nie potraficie wyobrazić sobie takich opakowań? Najpowszechniej występującymi
odpadami wielomateriałowymi są kartony po płynnej żywności. Kupujemy w nich np. mleko,
soki czy napoje. Skutecznie chronią płyny spożywcze przed działaniem tlenu, światła
i temperatury. Jednak w tym przypadku pojęcie karton nie jest równoznaczne z makulaturą.
Udział procentowy celulozy (czyli głównego składnika papieru) w kartonikach po płynnej żywności to tylko około 60%. Pozostałą część opakowania stanowią powłoki z tworzyw sztucznych i aluminium. Wszystkie warstwy są ze sobą zgrzane na stałe i nie ma możliwości skutecznego rozdzielenia ich w łatwy „ręczny” sposób. Innymi przykładami opakowań wielomateriałowych są „papierki” po słodyczach (od strony zewnętrznej wykonane z papieru lub tworzywa sztucznego, a od strony wewnętrznej z aluminium), „saszetki” po przyprawach czy torby termoizolacyjne (wykonane w podobny sposób).

 

Jak postępować z opakowaniami wielomateriałowymi?

Przed wyrzuceniem opakowania wielomateriałowego należy opróżnić je do końca i zgnieść (podobnie jak odpady wykonane z innych materiałów). Jeśli możemy oddzielić zamknięcie opakowania (np. nakrętkę), należy to zrobić. Jednak przed prawdziwym dylematem
możemy stanąć, gdy chcemy posegregować i wyrzucić opakowania wielomateriałowe. Przede
wszystkim powinniśmy zapoznać się z wytycznymi firmy, która zbiera odpady w miejscu, gdzie
mieszkamy – wskazówki znajdziemy m.in. na ulotkach, workach czy w Internecie. Najczęściej
opakowania wielomateriałowe należy kierować do pojemników na tworzywa sztuczne i metal,
a nie – jak można by się sugerować w przypadku kartonów – do pojemników na papier. Jednak nie jest to reguła i warto upewnić się, do którego kosza powinno się wrzucać odpady wielomateriałowe w danym miejscu. Łatwiej jest w przypadku systemów segregacji, w których śmieci dzieli się jedynie na: mokre – zmieszane (bio) i suche – segregowane (surowcowe). W takim przypadku zużyte opakowania wielomateriałowe mają pełne prawo znaleźć się w koszu z odpadami suchymi segregowanymi.

Artykuł pochodzi z MiniLO&Aniela nr 9/2015.

2018-07-17T10:41:39+00:00 30 marca 2016|