Ogólnopolski Konkurs Nauk Przyrodniczych Świetlik to nie tylko Konkurs, ale też gwarancja świetnej zabawy dla uczniów szkół podstawowych!
Konkurs powstał w 2007 roku z inicjatywy dr Dagmary Sokołowskiej, fizyka z Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Przyglądając się edukacji przyrodniczej własnych córek i rozumiejąc potrzeby poznawcze młodego człowieka, dr Sokołowska postanowiła stworzyć konkurs, który sprosta oczekiwaniom dzieci i młodzieży. Przede wszystkim, konkurs odznacza się wyjątkową formą. Przed testem konkursowym dzieci wykonują eksperymenty, które można przeprowadzić w domu lub w szkole. Są one świetnym sposobem nie tylko na samodzielne poznanie praw fizyki, lecz niosą wiele innych pozytywnych aspektów. Pozwalają na twórcze spędzenie czasu z rodziną, poszerzają horyzonty myślowe, wzbogacają słownictwo. Na podstawie tych doświadczeń i ich wyników tworzona jest pewna część zadań konkursowych (w zależności od wieku dzieci jest to 10-30% wszystkich pytań). W ramach przygotowań do konkursu, uczniowie mogą także sięgnąć do testów konkursowych z lat poprzednich (pełne zestawy, wraz z kluczami odpowiedzi opublikowane są na stronie www.swietlik.edu.pl).
Tworzone przez zespół merytoryczny testy są dostosowane do wieku dzieci, uczą myślenia naukowego i analitycznego. Poprzez szeroki wachlarz poruszanych wątków, od geografii poprzez fizykę aż do medycyny, zachęcają do poznawania różnych źródeł wiedzy, a przede wszystkim poszerzenia wiadomości zdobywanych w szkole. Fizycy i naukowcy z innych dziedzin, otwarci na nowe wyzwania i problemy związane z trudnością wdrażania skomplikowanych tematów, stworzyli wyjątkowy zespół merytoryczny, który nie ustaje w rozwijaniu swojej wiedzy i doświadczenia. Uwrażliwienie na problemy uczniów, rodziców i nauczycieli, odpowiadanie na potrzeby, zarówno merytoryczne, jak i formalne, cechuje wszystkie działania zespołu oraz Fundacji. Poprzez tworzone testy i doświadczenia zależy im przede wszystkim na silnym zakorzenieniu wiedzy w dzieciach, pomocy merytorycznej w dostępnych materiałach i zadowoleniu rodziców. Misja konkursu, polegająca na przedstawianiu trudnych zagadnień w sposób atrakcyjny i efektywny, zostaje realizowana w pełni dzięki entuzjazmowi, z jaką się ją podejmuje.
A cóż może być lepszego niż pamiątka po dobrze spełnionej nauce: każde dziecko biorące udział w konkursie otrzymuje imienny dyplom uczestnictwa, a około 15% wszystkich uczestników nagrodę rzeczową (w konkursie funkcjonuje trzystopniowy system nagradzania: nagroda główna, nagroda i wyróżnienie). Ponadto, dla kilku szkół, które osiągną najwyższy procentowy udział uczniów, zorganizowane zostaną warsztaty przyrodnicze na terenie tych placówek. Warsztaty będą przeprowadzane przez pracowników i doktorantów Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Warunkiem uczestnictwa w konkursie jest rejestracja, której dokonuje nauczyciel koordynujący konkurs w danej szkole. Każde z dzieci wpłaca 8 zł opłaty konkursowej i dostarcza podpisane przez rodzica lub opiekuna oświadczenie o zgodzie na przetwarzanie danych osobowych ucznia. Jeżeli w Waszej szkole konkurs jeszcze nie jest organizowany, dajcie o nim znać nauczycielowi przyrody.
IX edycja konkursu odbędzie się w marcu 2016 r., a zapisy będą trwały od listopada 2015 r. do lutego 2016 r. poprzez stronę www.swietlik.edu.pl. Bardzo serdecznie zapraszamy!
Więcej informacji oraz wszystkie dotychczasowe doświadczenia i testy znajdują się na stronie internetowej www.swietlik.edu.pl.
W razie pytań prosimy o kontakt z biurem pod adresem:
konkurs@swietlik.edu.pl lub numerem telefonu: 730 100 301.
Kwartalnik „MiniLO &Aniela” jest patronem medialnym konkursu.