Tematem przewodnim najnowszego numeru MiniLO&Aniela są ZABAWKI EKOLOGICZNE.
Jak wybierać zabawki, które nie szkodzą środowisku ani naszemu zdrowiu? Jak rozróżnić zabawki edukacyjne od ekologicznych – czy to zawsze idzie w parze? Czym bawili się nasi rodzice czy dziadkowie? Jak zabawki z dawnych lat wpływały na środowisko a jak wpływają teraz?
Zabawki – czy można wyobrazić sobie bez nich dzieciństwo? Absolutnie! Pomagają się rozwijać, dają radość, umilają czas. Ale często ich liczba nie idzie w parze z jakością. Często szybko się psują i stają kolejnym odpadem. Warto więc wiedzieć jakie zabawki kupić, by cieszyły jak najdłużej i były neutralne wobec ekosystemu. Właśnie ten temat szeroko opisują redaktorzy MiniLO&Aniela w 12 numerze kwartalnika edukacji ekologicznej.
MiniLO&Aniela porusza także inne eko tematy: czego nie wolno wrzucać do toalety, akumulator jako wielokrotne źródło energii, najstarsze odpady znane człowiekowi czy zabawki i ich mylące opakowania. Ponadto prezentuje rozmowę z treserami psów, połączoną z nowym cyklem pt. Mali domownicy. Bardzo ciekawy jest także wywiad z kierowcą śmieciarki. To dodatkowo numer zimowy, w którym nie mogło zabraknąć informacji o dokarmianiu zwierząt, zimowej kolorowanki i czytanki oraz kilku stron zgadywanek. Dla nauczycieli, już tradycyjnie redakcja przygotowała scenariusz lekcji oraz doświadczenia przyrodnicze, do wykorzystania podczas zajęć z uczniami. Dla nich także nowy dział o lekturach szkolnych. Nowy numer to także konkursy dla młodszych i starszych z atrakcyjnymi eko nagrodami.
W numerze znajduje się także gra planszowa „Przygody energetycznego akumulatorka”, z której można dowiedzieć się jak postępować z bateriami i akumulatorami. Gra powstała w ramach kampanii „Nie trać energii” przygotowanej na zlecenie firmy Enersys Sp. z o.o.
Co w numerze?
DLA NAJMŁODSZYCH:
- Jak dokarmiać zwierzęta zimą?
Zima to mroźny czas, w którym gruba warstwa śniegu i zmrożona ziemia przeszkadzają w dotarciu do pożywienia. Bez naszej pomocy wiele gatunków ptaków nie miałoby szansy na przeżycie. Szczególnie te młodsze czy starsze osobniki. Właśnie wtedy powinniśmy zadbać o zwierzęta żyjące w naszym otoczeniu. Jak mądrze je dokarmiać?
- Czy pierwsze zabawki były eko?
Czy zastanawialiście się czym bawili się Wasi dziadkowie? A jak było jeszcze wcześniej? Jak zabawki z dawnych lat wpływały na środowisko? Aby to sprawdzić MiniLO&Aniela wybrali się do muzeum zabawek w Kudowie Zdroju.
- Upcyklingowe prezenty dla najbliższych
Przygotujcie oryginalne i jedyne w swoim rodzaju upominki dla najbliższych. Nadajcie drugie życie niepotrzebnym rzeczom i sprawcie wyjątkową przyjemność obdarowanym bliskim.
- Witajcie w krainie Anaruka
Zapraszamy do śledzenia naszego nowego działu o lekturach szkolnych. Z nami zapoznacie się z bohaterami i miejscami, w których żyją. W tym numerze wyruszamy do mroźnej krainy Anaruka, chłopca z Grenlandii.
- Rozmowa w kierowcą śmieciarki
MiniLO to bardzo ciekawski chłopiec. Wielu rzeczom się przygląda, wszystkim się interesuje, ciągle zadaje pytania. Od dłuższego czasu zastanawiał się, na czym polega praca kierowcy śmieciarki. Gdy tylko pojawiła się okazja, postanowił z nim porozmawiać.
- Czego nie wolno wrzucać do toalety?
Wrzucanie do ubikacji resztek jedzenia, włosów czy papierowych ręczników może spowodować zatkanie toalety lub rur i poważne kłopoty z odprowadzaniem ścieków do oczyszczalni. Rymowanki pomogą Wam zapamiętać czego absolutnie nie można wrzucać do sedesu.
- Origami papierowe cuda – ciekawostki na temat origami
- Origami pingwin
Z origami można wykonać prawie każde zwierzątko. Tym razem przedstawiamy, jak krok po kroku wykonać najbardziej znanego zimowego nielota – pingwina.
- Czytam z MiniLO&Anielą – czytanka dla dzieci rozpoczynających naukę czytania
- Nasze konkursy – rozwiązania naszych konkursów
- Kolorowanka – Lepimy bałwana
EKOEDUKACJA
- Akumulator – wielokrotne źródło energii
Co to właściwie jest akumulator
- Które zabawki są EKO?
Zabawki – nieodłączny element w życiu każdego dziecka – wspierają rozwój od pierwszych miesięcy życia, ćwiczą koncentrację, zabijają nudę, integrują, uczą szacunku do rzeczy oraz cierpliwości. Producenci i konstruktorzy zabawek prześcigają się w coraz to nowszych formach, materiałach i technologiach. W sklepach z zabawkami półki uginają się od kolorowych pudełek, w których znaleźć można kreatywne klocki, płaczące lalki, elektroniczne zwierzątka reagujące na dotyk i głos. Wybór jest ogromny, ale które z nich są rzeczywiście dobre dla naszych dzieci?
- Dzieci i ryby głosu nie mają..?
Każdy z nas na pewno nie raz słyszał to przysłowie, zazwyczaj towarzyszył mu wtedy bunt. Chyba zgodzicie się, że jest ono krzywdzące? Nie tylko dla młodszych członków rodziny, ale również dla zwierząt. Coraz więcej mówi się o właściwym postępowaniu i traktowaniu tych drugich. Jest jeszcze jednak wiele do zrobienia w tym temacie. Jakie znaczenie dla naszego organizmu ma pochodzenie ryb oraz sposób ich hodowli?
- Najstarsze odpady znane człowiekowi…
Bioodpady to inaczej odpady organiczne. Są związane z działalnością człowieka, właściwie od samego początku życia społecznego. Są to między innymi resztki jedzenia, odpady z upraw roślin, hodowli zwierząt. Ich naturalne pochodzenie sprawia, że kryją w sobie prawdziwy potencjał, który został dostrzeżony przez ludzkość na przestrzeni lat.
trzy najwazniejsze sposoby postepowania z bioodpadami
- Cykl Mali Domownicy
Cz. 1 Pies domowy – nasz najlepszy przyjaciel
Zwierzęta nie są pluszowymi zabawkami. To nie są przedmioty, które możemy na krótką chwilę przygarnąć i pozbyć się, kiedy nam się znudzą. Decydując się na przyjaciela innego gatunku, jesteśmy odpowiedzialni za jego życie. Musimy być świadomi jego potrzeb, zachowania i charakteru, zasad pielęgnacji i dbania o zdrowie. Zwierzęta bez naszej pomocy nie dadzą sobie rady. MiniLO i Aniela przedstawiają nowy cykl – Mali domownicy – w którym poznacie fakty, mity oraz sposoby postępowania z naszymi domowymi pupilami. Jako pierwszego prezentujemy psa, najwierniejszego przyjaciela człowieka.
Dobre rady dla właścicieli psów
- Pies nie jest pluszową zabawką… – rozmowa z treserami psów
O swoim zawodzie, o tym jak wychować, jak rozumieć psa – rozmowa z Anną i Robertem Majewskimi, profesjonalnymi treserami psów.
- Zabawki i ich opakowania. Jak nie spudłować?
Zabawki, jak większość innych produktów, które spotykamy w sklepach są zazwyczaj opakowane. Zdarza się, że opakowanie zamknięto w sposób niepozwalający na dokładne obejrzenie przedmiotu, który kupujemy. Jak więc podczas wybierania zabawki „uniknąć pudła” – żeby później nie czuć się zawiedzionym? Co nam mówi opakowanie i co powinniśmy z nim zrobić po rozpakowaniu zabawki?
- Lektury MiniLO&Anieli
- Polecamy
- Ekopoliglota
KLUB EKOEDUKATORA
- Jaki wpływ na rozwój dzieci ma zabawa i zabawki?
Zabawa to jedna z istotniejszych aktywności człowieka. Czasem błędnie uważa się, że jest zarezerwowana tylko dla wieku dziecięcego, podczas gdy tak naprawdę towarzyszy nam we wszystkich etapach naszego życia. Z wiekiem ulegają zmianie sposoby, w jaki ją sobie dostarczamy, w jaki uzupełniamy czy zastępujemy. Jednak zawsze chętnie wspominamy ulubione zabawy z dzieciństwa.
- Upcykling w szkole, czyli nauka przez zabawę
Człowiek jest jedynym stworzeniem na Ziemi, które generuje odpady. Z tego względu kluczową sprawą jest ograniczenie jego wpływu na środowisko. W myśl przysłowia: „Czym skorupka za młodu nasiąknie…” wiemy, że już od najmłodszych lat warto zaszczepiać w dzieciach i młodzieży wrażliwość ekologiczną. Jak to zrobić w sposób atrakcyjny dla odbiorców? Z odpowiedzią przychodzi nauka poprzez zabawę.
- Scenariusz lekcji – NIE TRAĆ ENERGII
W szkołach bardzo często prowadzone są zbiórki baterii. Ale czy podczas zajęć objaśnia się uczniom, dlaczego zbiera się je selektywnie oraz dlaczego jest to tak bardzo ważne? Jak to jest z akumulatorami? Czy rozmawiacie także o tym rodzaju odpadu?
- Świetlik – doświadczenia przyrodnicze dla klasy 3