LAUREACI PakStar 2014

L A U R E A C I

VII Ogólnopolskiego Konkursu Opakowań PakStar 2014
i IV Krajowego Konkursu Projektów Opakowań Student  PakStar 2014

pod Patronatem Honorowym
Pakstar Opakowania

Organizatorzy:

Logotypy COBRO PIO ASP MTP

W 2014 roku zorganizowano po raz siódmy Ogólnopolski Konkurs Opakowań PakStar i po raz czwarty Krajowy Konkurs Projektów Opakowań Student PakStar. Celem tych konkursów jest stymulowanie i promowanie działań innowacyjnych w dziedzinie opakowań, zmierzających do doskonalenia opakowań oraz lepszej ochrony pakowanych wyrobów, a także zwiększenia ich konkurencyjności na rynku krajowym i zagranicznym.

Konkurs “PakStar” otwiera laureatom drogę do udziału w Światowym Konkursie Opakowań „WorldStar”, a konkurs Student PakStar – w Światowym Konkursie Projektów Opakowań WorldStar Student Award. Wymienione konkursy organizowane są przez Światową Organizację Opakowań (World Packaging Organization – WPO).

Jury konkursów PakStar 2014 i Student PakStar 2014, obradujące w dniu 1 lipca b.r. wyłoniło laureatów, kierując się następującymi kryteriami przy ocenie zgłoszonych projektów oraz wzorów opakowań:

  • nowoczesność (w tym zastosowanie nowych materiałów, oryginalność rozwiązań konstrukcyjnych, wykorzystanie nowych technik itd.)
  • właściwości i cechy decydujące o skutecznej ochronie pakowanego wyrobu
  • walory  ekologiczne
  • wzornictwo
  • walory estetyczne i reklamowe
  • walory informacyjne opisu na opakowaniu
  • przydatność do mechanizacji i automatyzacji procesów pakowania.

LAUREACI  PakStar 2014

OPAKOWANIA JEDNOSTKOWE

Naczynia Biotrem z otrąb pszennych

Naczynia Biotrem z otrąb pszennych

Producent:    Aston Investment Sp. z o.o. z Zambrowa

W pełni biodegradowalne oraz naturalne naczynia jednorazowe z otrąb pszennych wykonane z w pełni naturalnego i nieprzetworzonego surowca, jakim są otręby pszenne. Naczynia są w 100% naturalne, ulegają całkowitej biodegradacji, są kompostowalne – rozkładają się w warunkach atmosferycznych, wzbogacając ziemię jako naturalnym humus.

Proces produkcji jest całkowicie zgodny z proekologicznymi kanonami. Dzięki naczyniom oszczędzamy wodę. Mogą być użyte jako pokarm dla zwierząt.

OPAKOWANIA EKSPOZYCYJNE 

Opakowanie typu Wrap na soki

Opakowanie na soki typu wrap

Producent:    Smurfit Kappa Polska Sp. z o.o.

Opakowanie zbiorcze z tektury falistej spełnia wszystkie wymagania procesu automatycznego pakowania kartonów jednostkowych przy zachowaniu funkcjonalności ekspozycyjnej produktu na półce sklepowej. Opakowanie zbiorcze na 12 kartonów 1L typu “tetra pack”. Dzięki otwartej konstrukcji dostęp do produktu jednostkowego jest ułatwiony. W procesie logistycznym w sieci handlowej nie jest wymagane używanie ostrych narzędzi. Konstrukcja opakowania umożliwia przyspieszenie procesów wykładania produktu na półkę bez potrzeby ingerencji w strukturę. Poprzez optymalny dobór papierów w składzie tektury powstałych z recyklingu oraz redukcji masy opakowania uzyskano zmniejszenie emisji CO2.

OPAKOWANIA ZBIORCZE I TRANSPORTOWE 

Skrzynka transportowa na butelki 0,5 litrowe

Skrzynka transportowa na butelki pół litrowe

Producent: TFP Sp. z o.o. z Dziećmierowa

Do wykonania konstrukcji została wykorzystana tektura falista o profilu B na zewnętrzną część konstrukcji, z fali o profilu EB został wykonany element nośny – wewnętrzny.

Użycie podstawowego materiału jakim jest papier przewyższa zdecydowanie inne konstrukcje tego typu wykonane z tworzyw sztucznych.  Produkt jest przeznaczony do sprzedaży detalicznej dla dóbr o znaczącej wartości z góry określonym profilu ECO.

Daje ogromne możliwości reklamy ze względu na gabaryt. Pozwala na  wykorzystanie walorów ECO w działaniach reklamowych.

INNE WYROBY ZWIĄZANE Z RYNKIEM OPAKOWANIOWYM

Pojemnik ARBO®-Eko/Juta na rośliny

Pojemnik ARBO-Eko Juta na rośliny

Producent:    Martex z Otwocka   

Pojemnik przeznaczony jest do włożenia bryły korzeniowej rośliny przeniesionej/wykopanej z gruntu lub doniczki z tworzywa sztucznego. Użyte surowce zapewniają korzeniom utrzymanie wilgotności, rozkład pokarmów i przewietrzanie, oraz chronią korzenie przed rotacją przy jednoczesnym przyroście masy korzeniowej. Zastosowany kaptur chroni podłoże przed wysypaniem i uniemożliwia zasiedlenie się chwastów lub ich rozrost. Jest kompletnym/całościowym opakowaniem bryły korzeniowej rośliny chroniącym ją w szkółce, transporcie, ekspozycji handlowej i w miejscu docelowym, gdzie może być zakopany z rośliną do gruntu. Pojemnik jest  w 100 % biodegradowalny.

NAGRODA SPECJALNA ZA  „OPAKOWANIE PRZYJAZNE ŚRODOWISKU”

Naczynia Biotrem z otrąb pszennych

Naczynia Biotrem z otrąb pszennych

Producent:    Aston Investment Sp. z o.o. z Zambrowa

WYRÓŻNIENIA

– wyróżnienie za oryginalny pomysł ponownego wykorzystania opakowania

Opakowanie Second Live Box – domek na pieluszki

Opakowanie second life

 

Producent:    Mondi Warszawa Sp. z o. o.i Jeronimo Martins Polska S.A.

Konstrukcja pozwala na uzyskanie dodatkowej funkcjonalności opakowania po jego użyciu.

Atrakcyjne opakowanie jest dodatkowym atutem przyciągającym klienta. Decyzja zakupowa klienta związana jest nie tylko z produktem, ale również z opakowaniem, które stanowi wartość dla dziecka. Opakowanie spełnia wszystkie wymogi związane z informowaniem klienta o produkcie jednocześnie stanowi atrakcyjny wzór ścian dachu, drzwi i okien domku do zabawy dla dzieci.Seria opakowań składa się z czterech formatów: mini, midi, maxi, junior.

– wyróżnienie za oryginalne połączenie funkcji transportowej z ekspozycyjną

 

Opakowanie 45d-front – na produkty mięsne w kostkach

Opakowanie 45d front

Producent : United Packaging S.A. z Poznania

Nowatorska konstrukcja pozwala w sposób bardzo efektywny (jednym ruchem) uformować skomplikowaną przestrzenną strukturę, która stabilizuje każdy z produktów w pożądanej pozycji i zapobiega ich wzajemnemu mieszaniu się. Pochyłe ustawienie sprawdza się szczególnie w przypadku opakowań dedykowanych na niższe półki w sieciach detalicznych, gwarantując świetną ekspozycję produktu, przy jednoczesnym podkreśleniu jego wysokiej jakości. Przeznaczeniem opakowania jest ekspozycja, oraz transport w warunkach chłodniczych. Jak wiadomo w przypadku opakowań wykonanych z materiałów papierowych, takie warunki są bardzo trudne.

– wyróżnienie za oryginalność rozwiązania ekspozycyjnego

 

Krawat reklamowy

Krawat reklamowy

Producent :TFP  Sp. z o. o.  Dziećmierowo

Konstrukcja jest przewidziana do szybkiego rozłożenia od razu po wyjęciu z opakowania zbiorczego i nie wymaga  montażu, idealne do ekspozycji przed kasami w sklepach, stacjach benzynowych. Konstrukcja daje dużą powierzchnię na grafikę zintegrowaną z produktem.

– wyróżnienie za funkcjonalność

Pojemnik – kontener „Hokus in Box”

Pojemnik kontener Hokus in Box

Producent : conTeyor Poland Sp. z o.o. z Czechowic-Dziedzic

Innowacyjność pojemnika polega na możliwości modyfikowania go w zależności od indywidualnych potrzeb transportowanego produktu i ze względu na standaryzację wymiarów i kształtów pojemników krążących w obiegu logistycznym .

Opakowanie zaprojektowano do  wielokrotnego użytku dzięki czemu eliminuje się konieczność wykorzystywania, a więc i  utylizacji opakowaniowych materiałów jednorazowych – co w rezultacie obniża koszty i  uciążliwość stosowania.

– wyróżnienie za innowację technologiczną

 

Butelka – kanister z PET

Butelka kanister z PET

Producent:P.W. Masterchem z miejscowości Przylep

Pojemnik PET konkurencyjny dla kanistra HD-PE – opakowanie 4l z pewną i praktyczną rączką uformowaną podczas procesu produkcji. Formowanie uchwytu odbywa się w jednym cyklu produkcyjnym, którego efektem jest pojemnik o zwartej formie z wytrzymałym i pewnym uchwytem. Głębokość i ergonomiczny kształt uchwytu pomaga w swobodnym utrzymaniu i operowaniu czterolitrowym opakowaniem.

– wyróżnienie za oryginalną formę konstrukcyjną

Opakowanie uchwyt do transportu butelek PET

opakowanie uchwyt do transportu butelek PET

Producent :TFP  Sp. z o. o.  Dziećmierowo

Uchwyt może wspomagać detaliczną sprzedaż produktów. Konstrukcja dotąd niespotykana na rynku, intryguje swoją budową. : Uchwyt wykonany w całości z tektury falistej promuje aktualny trend ECO panujący na rynku.

– wyróżnienie za kompleksowe zabezpieczenie produktu z wykorzystaniem wyłącznie tektury

Opakowanie na lampę

Opakowanie na lampę

Producent : Smurfit Kappa Sp. z o.o

Opakowanie ekologiczne i funkcjonalne.  Wkładka zabezpiecza lampę , a dodatkowe pudełko na kable i router porządkuje całość. Wkładka i pudełko na kable są umieszczane w zbiorczym opakowaniu z podwójnymi ściankami , które dodatkowo zabezpieczają całość

LAUREACI Student PakStar 2014

Opakowania na jajka

opakowanie na jajka

Autor: Małgorzata Płoskońska

Wydział Wzornictwa i Architektury Wnętrz Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi

Seria opakowań na jajka „eggspack” została zaprojektowana z myślą o zmianie wizerunku opakowań na jajka, które kojarzą nam się często z szarymi, nudnymi wytłaczankami. Opakowania „eggspack” to są efektem zabawy formą, materiałem i skojarzeniami. Forma opakowań imituje kształt jajka sadzonego, co jeszcze bardziej podkreśla grafika na etykiecie opakowań.

Opakowania na produkty sypkie FLAVOR

Opakowania na produkty sypkie

Autor: Joanna Góra

Wydział Wzornictwa i Architektury Wnętrz Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi

Seria posiada czytelny kod kolorystyczny, który pozwala w łatwy sposób odróżnić przyprawy: sól, pieprz, chilli, kolendrę, bazylię, curry, kmin oraz ziarna słonecznika. Atrakcyjne wizualnie opakowania mogą pełnić rolę pojemników na przyprawy, zastępując tym samym solniczką, pieprzniczkę itp.Konstrukcja opakowań może być użyta do innych sypkich produktów, które wymagają dozowania.

 

 

Opakowania na kredki PACKREDKI

Opakowania na kredki packkredki

Autor: Ewelina Madalińska

Wydział Wzornictwa i Architektury Wnętrz Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi

Projekt PACKREDKI to zestaw kredek z kreatywnym opakowaniem . . Opakowanie wykonane jest z cienkiej tektury, po której dziecko ma możliwość rysować. Grafika opakowania zawiera oczy oraz nos, które delikatnie sugerują dziecku dalsze zastosowanie opakowania. PACKREDKI to opakowanie edukacyjne, które pobudza w dziecku kreatywność oraz pokazuje jak w łatwy sposób można wykorzystać niepotrzebne opakowanie ponownie.

 

WYRÓŻNIENIA

Opakowanie na filiżankę ze spodkiem  – TRAPEZ

Opakowanie na filiżankę ze spodkiem o nazwie Trapez

Autor: Igor Ziółkowski

Wyższa Szkoła Sztuki i Projektowania w Łodzi

Opakowanie bardzo dobrze zabezpiecza filiżankę i spodek. Ponadto na półce sklepowej tworzy estetyczną formę przy małym zużyciu papieru.

 

Opakowania na tabletki ziołowe „Zioła w tabletkach”

Opakowania na tabletki ziołowe o nazwie Zioła w tabletkach

Autorki :Anna Nowokuńska i Katarzyna Piątek

Wyższa Szkoła Informatyki Stosowanej i Zarządzania w Warszawie.

Opakowanie wykorzystuje intuicyjny i niekolizyjny mechanizm otwierania, tzw. szufladkowy. Zapewnia on łatwy dostęp do blistrów z tabletkami, eliminuje trudności użytkowania występujące w innych produktach na rynku. Mechanizm zbudowany jest z dwóch elementów – szufladki wysuwającej się z 4-ściennego pudełka.

 

Opakowanie na leki dostępne na receptę „Medical INTUITIVE”

Opakowanie na leki dostępne na receptę o nazwie Medical Intuitive

Autor: Katarzyna Matuszewska

Wydział Wzornictwa i Architektury Wnętrz Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi

Opakowanie ułatwia korzystanie z lekarstw osobom starszym i z deficytami. Pudełko zostało wyposażone w wycięcie płaszczyzny na palec otwierający opakowanie. Akcent kolorystyczny pełni funkcję informacyjną. Kieszeń na ulotkę ułatwia korzystanie z niej. Opakowanie wykonane jest z materiałów naturalnych, przyjazne dla środowiska.

Jury Konkursu:

 

Przewodniczący: prof. zw. dr hab. inż. Stanisław Tkaczyk, Dyrektor COBRO, Prezes Polskiej Izby Opakowań (PIO).

Członkowie:

mgr inż. Jacek Banasiak, Kierownik Lab. Opakowań Transportowych, COBRO
dr Rafał Dobruchowski,  Akademia Sztuk Pięknych w Łodzi
mgr/MA Grzegorz Ganczewski, Zakład Ekologii Opakowań,  COBRO
mgr inż. Wiktoryna Kolado, Kierownik Lab. Opakowań Jednostkowych, COBRO
mgr Joanna Kuzincow, COBRO
mgr Janusz Mazurczak, Dyrektor Grupy Projektów Targów TAROPAK
mgr inż. Andrzej Milewski, Centrum Certyfikacji Opakowań, COBRO
mgr inż.Henryk Nastalski, Naczelnik Wydziału Jednostek Nadzorowanych i Podległych w Ministerstwie Gospodarki
mgr inż. Konrad Nowakowski, Kierownik Zakładu Ekologii Opakowań, COBRO
mgr Agnieszka Popławska, Federacja Konsumentów, Rada Krajowa
dr Przemysław Tomaszewski,  Akademia Sztuk Pięknych w Łodzi
mgr inż. Wacław Wasiak, Dyrektor Biura Polskiej Izby Opakowań
prof. zw. dr hab. Małgorzata Wyszogrodzka–Trzcinka, Akademia Sztuk Pięknych w Łodzi
prof. nzw. dr hab. inż. Hanna Żakowska, z-ca Dyrektora ds. Naukowych Kierownik Centrum Badań i Rozwoju Opakowań, COBRO

Sekretarz :

mgr inż. Małgorzata Wierzbicka , Kierownik Działu Koordynacji i Informacji COBRO

2018-08-01T10:07:14+00:00 14 lipca 2014|