Park krajobrazowy jest dużym obszarem chronionym ze względu na szczególną wartość przyrodniczą, historyczną, kulturową oraz walory krajobrazowe. Parki krajobrazowe powstają w celu zachowania i popularyzacji szczególnie cennych i unikalnych pod tymi względami terenów. Mówiąc prościej – park krajobrazowy to najczęściej duży obszar, na którym można podziwiać piękne krajobrazy, wiele cennych ekosystemów oraz ostoi i stanowisk rzadkich gatunków roślin i zwierząt.
Spora część tych miejsc może pochwalić się również ciekawą historią, dlatego niewątpliwie warto je odwiedzić. Ochrona terenów parku krajobrazowego może polegać między innymi na zakazie wycinania drzew, polowania na zwierzęta, wykopywania skał i torfu czy budowania nowych budynków w niektórych miejscach. Właśnie dzięki takim zakazom po wizycie w parku krajobrazowym możemy cieszyć się niezapomnianymi wrażeniami.
W Polsce parki krajobrazowe znajdują się we wszystkich województwach, od morza po same góry. Łącznie w naszym kraju mamy możliwość odpoczynku i zwiedzenia 122 parków krajobrazowych o łącznej powierzchni ponad 2,5 miliona hektarów, co stanowi ponad 8% powierzchni naszego kraju (w przybliżeniu jest to powierzchnia średniej wielkości województwa).
Dzięki dużej ilości tych unikalnych obszarów, większość z nas może wybrać się na wycieczkę
do parku krajobrazowego niemal codziennie. Wystarczy sprawdzić, jakie parki krajobrazowe
leżą najbliżej naszego miejsca zamieszkania i poprosić rodziców bądź nauczyciela o wspólną
wycieczkę – dojazd samochodem bądź autobusem do najbliższego z nich nie powinien zająć dłużej niż 1 godzinę! Przed wyjazdem na taką wyprawę, warto sprawdzić, co szczególnie interesującego znajduje się w parku, do którego się wybieramy, żeby będąc już na miejscu wiedzieć, na co zwrócić zdwojoną uwagę. Informacje można znaleźć w atlasach przyrodniczych w bibliotece lub na stronach internetowych. Bardzo możliwe, że przejeżdżaliście już przez park krajobrazowy nawet o tym nie wiedząc – jeśli tak, jak najszybciej nadróbcie zaległości i poznajcie go bliżej.
Artykuł pochodzi z MiniLO&Aniela nr 11/2015.