Jaki sport dla seniora?

Starzenie się to nieunikniony proces każdej żywej komórki. Proces ten związany jest również ze stopniowym spadkiem sprawności fizycznej. To naturalny bieg rzeczy, któremu nie możemy zapobiec. Wraz z wiekiem nasza sprawność fizyczna maleje. Jesteśmy bardziej podatni na kontuzje, wolniej się regenerujemy a nasz metabolizm zwalnia. Jednym z najważniejszych czynników, umożliwi nam pozostanie w dobrej kondycji przez wiele lat jest systematyczna aktywność fizyczna.

Nasza sprawność związana jest z wieloma cechami motorycznymi takimi jak siła, wytrzymałość, szybkość czy koordynacja. To między innymi ich współgranie tworzy naszą sprawność. Aby zachować optymalny poziom funkcjonowania właśnie tych cech, musimy czynnie uprawiać rekreację ruchową. Utrata pełnej sprawności fizycznej doprowadzi nas do problemów ze zwykłymi czynnościami dnia codziennego, jak również może być przyczyną stanów depresyjnych związanych np. z nieudolnością, nadwagą czy złym funkcjonowaniem narządów i układów.

Dla dobrego samopoczucia uprawiajmy rekreację. W pewnym wieku nie wynik sportowy ale dobre samopoczucie, wynikające z aktywności fizycznej, jest drogą do podtrzymania naszej sprawności. Wysiłek fizyczny ma korzystny wpływ na nasze samopoczucie psychiczne. Każdy z nas jest inny i każdemu z nas odpowiada inna forma aktywności. Dla osób starszych ćwiczenia powinny być przyjemnością, a nie przykrym obowiązkiem.

Osobom dojrzałym – po 50. roku życia zaproponowałbym wysiłek o charakterze aerobowym (tlenowym), siłowym i stretching, czyli rozciąganie.

TRENING AEROBOWY

Happy senior man with kickboard in water of swimming pool

Treningi aerobowe wskazane są szczególnie w kontekście nadwagi osób starszych. Procesy metaboliczne spowalniają. Ma to związek nie tylko wiekiem, czy brakiem aktywności fizycznej ale również z błędnym sposobem odżywiania się. Według badań, 85% osób po 50. roku życia ma nadwagę. Rower, nordic walking, pływanie to kilka z form rekreacji, które mogą być wykonywane aerobowo. Przy tego typu treningach sugerowałbym również samodoskonalenie z zakresu zdrowego żywienia i wdrożenie podstawowych zasad do życia.

TRENING SIŁOWY

Wraz z wiekiem dochodzi do zmniejszenia się ilości włókien mięśniowych, ale jednak odpowiednio dobrany i dozowany trening siłowy może spowolnić ten proces zwany artrofią. Ćwiczenia powinny zawierać zestawy ćwiczeń dla największych grup mięśniowych, a obciążenie nie powinno przekraczać 40 % obciążenia maksymalnego.

ROZCIĄGANIE

Ćwiczenia rozciągające powinny znaleźć się w każdej jednostce propozycji treningowej. Poprawią i podtrzymają zakres ruchomości w stawach – szczególnie stawu biodrowego i nie dopuszczą do pojawienia się przykurczy.

Z własnego doświadczenia wiem, że osoby starsze trzeba motywować i namawiać do systematycznego uprawiania rekreacji ruchowej. Każda przerwa w ćwiczeniach podwyższa biologiczny wiek seniora i utrudnia powrót do wcześniejszej sprawności.

Aktywność fizyczna jest niezwykle ważną częścią życia osoby 50+. Wspomaga samopoczucie psychiczne i fizyczne. Ma wpływ na sprawność naszych układów, zarówno mechanicznych jak i pracy naszych wewnętrznych narządów. Sam trenuję z paroma osobami w tym wieku. Dla mnie to czysta przyjemność i satysfakcja, kiedy mogę pomóc moim podopiecznym zachować sprawność jak najdłużej.

 

Autorem artykułu jest Michał Derlicki, trener personalny, wielokrotny zloty medalista Polski a takze prowincji Shanxi w Chinach w Wushu sportowym, kaskader filmowy i teatralny. Współwłaściciel klubu sportowego Movements Designersoraz firmy 4workout, założyciel Warszawskiej Szkoły Wushu Sportowego.

2018-07-19T11:54:56+00:00 24 kwietnia 2014|