Jak właściwie dbać o zęby by jak najdłużej cieszyć się pięknym uśmiechem?

Dzisiaj podpowiemy kilka prostych zasad higieny jamy ustnej, które pozwolą Wam we właściwy sposób zadbać o swoje zęby.

Przede wszystkim ważne jest szczotkowanie zębów przynajmniej dwa razy dziennie, a optymalnie po każdym posiłku, szczególnie takim słodkim ponieważ próchnica wywołana jest współdziałaniem cukrów pochodzących z pożywienia i bakterii bytujących w jamie ustnej. Bakterie przerabiają cukry na kwasy a te z kolei rozmiękczają szkliwo zęba, co może prowadzić do próchnicy. Do czyszczenia zębów nie wystarczy jedynie szczoteczka – należy także używać nitki dentystycznej do oczyszczania przestrzeni międzyzębowych i płynu do płukania ust.

Pamiętaj o zdrowym odżywianiu, ogranicz spożywane pokarmów i napojów zawierających cukry.

JAK WŁAŚCIWIE SZCZOTKOWAĆ ZĘBY?

Zęby szczotkujemy delikatnymi, małymi, okrężnymi ruchami stosując ruch wymiatający. Nie zapominajmy o wewnętrznych stronach zębów. Na koniec należy wyszczotkować język, wypłukać jamę ustną i szczoteczkę.

Pamiętaj też o regularnym zmienianiu szczoteczki na świeżą co 4- tygodnie. Nie szczotkuj zębów zbyt mocno, możemy uszkodzić szkliwo lub dziąsła. Najlepiej stosować szczoteczkę z miękkim włosiem o zaokrąglonych końcach włókien.

Gdy nie możemy wyszczotkować zębów użyjmy bezcukrowej gumy do żucia.

Na skutek niewłaściwego szczotkowania dziąsła mogą zacząć się cofać i zostaje odsłonięte szyjki zębowe. Szyjka jest zbudowana z substancji zwanej zębiną, która jest miększa i znacznie bardziej podatna na ścieranie i próchnicę. W zębinie znajdują się kanaliki prowadzące do centralnej, bogato unerwionej części zęba, zwanej miazgą. Gdy otwory kanalików zębiny są odsłonięte zęby reagują bólem na gorąco, zimno, smak sodki lub kwaśny. W tym wypadku ważne jest aby nie stosować pasty o wysokim wskaźniku ścieralności, twardej szczoteczki i nie szczotkować zębów w kierunku poziomym, tylko wymiatającym, nie przyciskać szczoteczki zbyt mocno do powierzchni zębów.

Pamiętaj także o kontrolnych, regularnych wizytach u stomatologa. Im mniejszy ubytek tym mniejszy kłopot.

2018-07-19T09:48:17+00:00 23 września 2014|