Codziennie korzystamy z takich urządzeń, jak lodówka, pralka, telewizor czy komputer. Stały się one tak powszechne, że nie wyobrażamy już sobie bez nich życia. Co je łączy? Jedna najważniejsza cecha – do swojego działania potrzebują energii elektrycznej. Może ona pochodzić z różnych źródeł, a jej wytwarzanie często związane jest z zanieczyszczaniem środowiska naturalnego. Dlatego, aby chronić środowisko, w którym żyjemy, ważne jest, by mądrze i świadomie korzystać z urządzeń elektrycznych.
Zużywając mniej prądu nie tylko mniej zanieczyszczamy środowisko naturalne, lecz dodatkowo oszczędzamy pieniądze, które płacimy za zużycie tzw. „prądu”. Jak zatem na co dzień oszczędzać energię elektryczną? Poniżej kilka sposobów, które każdy może wypróbować we własnym domu.
- Wymiana tradycyjnych żarówek na energooszczędne – dzięki nim możemy zaoszczędzić nawet 20 razy więcej energii!
- Korzystanie ze światła dziennego – nie włączajmy lampy, jeśli nie jest to konieczne. Światło dzienne jest dużo zdrowsze dla oczu niż sztuczne oświetlenie, poza tym oszczędzamy prąd.
- Gaszenie światła po wyjściu z pomieszczenia – oświetlajmy np. pokój tylko wtedy, kiedy w nim przebywamy.
- Wyłączanie sprzętu, z którego nie korzystamy w danej chwili – w trybie czuwania (zapalone światełko na telewizorze) również zużywa on prąd.
- Wyciąganie ładowarki z gniazdka po naładowaniu się urządzenia – to bardzo ważne, gdyż pozostawiona ładowarka telefonu nie tylko zużywa prąd, ale stanowi także zagrożenie dla domowników.
Dzięki takim prostym sposobom można zrobić wiele dobrego dla naszej Planety. Pamiętajmy o tym.
Jesteśmy ciekawi, jak Wy oszczędzacie energię w Waszych domach.