Domowe sposoby na oszczędzanie wody

Istnieje kilka łatwych sposobów aby ograniczyć zużycie wody w domu. Co można zrobić?

Zacznij od wyeliminowania cieknących kranów i nieszczelnych instalacji. Czy wiesz ile wody marnujesz poprzez kapiący kran? Wymień uszczelki, zainstaluj prelatory powietrza na kranach, sprawdź szczelność spłuczek i baterii. Postaw na sprzęt oszczędny- warto na przykład pomyśleć o spłuczce z funkcją STOP oraz podziałem na spłukiwanie oszczędnościowe (tzw. dwutakt) 3/6 l.

human hands being washed under stream of pure water from tap

Nie używaj wody, gdy nie musisz. Nie zostawiaj odkręconego bez potrzeby kranu i zakręcaj wodę gdy szczotkujesz zęby albo się golisz. Maszynki do golenia nie musisz płukać w bieżącej wodzie, wystarczy, że nalejesz odrobinę wody do umywali, którą zatkasz korkiem. Bierz szybkie prysznice, zamiast długich kąpieli. Zużywają one mniej wody niż kąpiel w wannie. Warto też zakręcić prysznic na czas namydlania. Gdy posiadasz tylko wannę, nie napełniaj jej całej, ale co najwyżej do 1/3 wysokości.

Jeśli masz taką możliwość korzystaj ze zmywarki – zużywa mniej wody niż mycie ręczne. Jeśli nie posiadasz zmywarki nie myj naczyń pod bieżącą wodą – napełnij komorę zlewu wodą z płynem i w niej umyj naczynia. Umyte naczynia opłucz w drugiej komorze wypełnionej wodą bez płynu.

Zmywarkę i pralką włączaj dopiero wtedy gdy są pełne. W miarę możliwości nie stosuj prania wstępnego. Musisz przeprać kilka rzeczy ręcznie? Rób to tylko w misce, nigdy pod bieżącą wodą.

Przestudzona woda z gotowania warzyw lub jajek świetnie się sprawdzi do podlewania kwiatów. Tak samo możesz wykorzystać wodę z mycia owoców lub warzyw.

Do podlewania ogrodu możesz użyć deszczówki. Wystarczy postawić w ogrodzie beczkę.

Nie trzeba wiele, aby móc zmniejszyć zużycie wody w Waszym domu. Korzyści są obopólne – dla środowiska i dla domowego budżetu.

Jakie są Wasze sposoby na oszczędzanie wody?

2018-07-19T10:25:14+00:00 31 lipca 2014|