MiniLO i Aniela przedstawiają nowy cykl – Mali domownicy – w którym poznacie fakty, mity oraz sposoby postępowania z naszymi domowymi pupilami. Jako pierwszego prezentujemy psa, najwierniejszego przyjaciela człowieka.
Za każdym psem i jego zachowaniem stoi człowiek. Poprzez swoje zachowanie (świadome lub nie) wpływa na zachowanie psa. Nauka dyscypliny, cierpliwość, czas na zabawę, spotkania z innymi psami, spokojny odpoczynek, zróżnicowane posiłki – to wszystko kształtuje zrównoważonego psa, który odwdzięczy się nam zdrowiem, swoim oddaniem i posłuszeństwem.
PARĘ DOBRYCH RAD:
Co zrobić żeby pies nie jadł odpadków wyrzucanych przez ludzi na trawniki?
W momencie, gdy pies podchodzi do takich odpadków, wykonujemy lekkie szarpnięcie smyczą i ważne jest by użyć komendy: „FE! NIE WOLNO!”. Warto też mieć w zanadrzu swój smakołyk, który możemy dać psu w zamian. Możemy nauczyć psa od małego, że je tylko to, co dostanie od właściciela. Taka praktyka na pewno uchroni psa przed spożyciem nieznanych, niestety często zatrutych pokarmów.
Jak często można kąpać psa?
Nie jest zdrowo kąpać psa zbyt często. Raz czy dwa razy do roku w zupełności wystarczą. Nie wolno zaburzać równowagi skóry i sierści psa. Oczywiście kąpiel psa jest też zależna od tego, jakiej rasy jest nasz pies.
Jak oduczyć psa agresywnych zachowań?
Posłuszeństwo uspakaja psy. Tylko w taki sposób można nauczyć psa dostosowania się do właściciela. Dobrze sprawdzają się proste ćwiczenia, np. właściciel mówi jakąś komendę,
pies ją wykonuje. Jeśli ktoś chce samodzielnie oduczyć psa agresywnych zachowań to warto,
by ćwiczenia wykonywał w grupie, tzn. znalazł inne psy i w takim towarzystwie korygował
zachowanie swojego psa. Włącza się wtedy naśladownictwo. W grupie psy inaczej się
zachowują.
Odpowiedzi na powyższe pytania udzieli Anna i Robert Majewscy – profesjonalni treserzy psów.
Artykuł pochodzi z MiniLO&Aniela nr 12/2015.