Dlaczego Bio bawełna

Czy kupując ubranie zastanawiasz się, jakie etapy musi przejść materiał, zanim trafi na półki sklepowe? Czy kiedykolwiek pomyślałeś, kto te ubrania robi? Czy patrzysz jedynie na metkę, szukając napisu „100% bawełny”? Jeżeli widzisz, że ubranie nie jest syntetyczne, stwierdzasz, że jest zdrowe dla ciebie i dla środowiska? Jeżeli chcesz być świadomym konsumentem, koniecznie musisz poznać różnice między bawełną bio a konwencjonalną.

Jest kilka bardzo ważnych powodów, dla których warto wybrać bio bawełnę (inaczej nazywaną bawełną organiczną lub ekologiczną):

UPRAWA BIO BAWEŁNY JEST ZDROWA DLA LUDZI I ŚRODOWISKA

Konwencjonalne uprawy bawełny stanowią ogromne zagrożenie dla ludzi i środowiska, ponieważ są one najbardziej toksyczne. Bawełna zajmuje 2,5% wszystkich pól uprawnych na świecie, a do jej produkcji stosowanych jest ok. 25% środków owadobójczych i ponad 10% wszystkich pestycydów wykorzystywanych na terenach rolnych naszego globu. Pestycydy są również przyczyną śmierci 20 tys. ludzi pracujących na plantacjach konwencjonalnej bawełny oraz zatrucia 25 mln osób. Przeciętny T-shirt zawiera w swoich włóknach nawet 150 gramów pestycydów i nawozów sztucznych! Środki ochrony roślin przedostają się także do wód gruntowych, zanieczyszczając je na wiele lat.

Całkiem inaczej wygląda uprawa bawełny organicznej, niemodyfikowanej genetycznie, w przypadku której nie używa się żadnych pestycydów, a do ochrony upraw stosuje się metody naturalne oraz substancje ulegające biodegradacji (owadobójczy czosnek, kwas cytrynowy, lucerna, papryczki chili, obornik, pożyteczne owady). Bawełna ekologiczna zbierana jest ręcznie, dzięki czemu nie jest zanieczyszczona i nie musi być poddana chemicznemu oczyszczaniu.

PRODUKCJA UBRAŃ Z BIO BAWEŁNY OBCIĄŻA W MINIMALNYM STOPNIU ŚRODOWISKO

Bawełna konwencjonalna z pól trafia do zakładów, gdzie następuje jej chemiczny proces czyszczenia, który osłabia włókna. Dodatkowo do barwienia konwencjonalnej bawełny używa się sztucznych substancji farbujących, takich jak chlorowe wybielacze, toksyczne barwniki, syntetyczne zmiękczacze, a pozostałości tych substancji przedostają się do środowiska, pozostawiając w nim trujący formaldehyd oraz miedź, cynk i inne metale ciężkie. Substancje te pozostają również we włóknach bawełny. Bio bawełna jest myta ręcznie w łagodnych i naturalnych środkach, które nie uszkadzają włókien. Barwiona jest naturalnymi barwnikami, takimi jak glinki, lub pozostawiana jest w naturalnych kolorach bieli, beżu lub brązu.

PRODUKCJA BIO BAWEŁNY SPEŁNIA WARUNKI „FAIRTRADE” (SPRAWIEDLIWEGO HANDLU)

Najczęściej produkty z bawełny organicznej oznaczone są także symbolem „FairTrade”, który świadczy o godnych warunkach pracy oraz o niewykorzystywaniu dzieci do pracy na plantacjach oraz dalszych etapach obróbki bawełny. Inaczej sytuacja wygląda na konwencjonalnych uprawach, gdzie dochodzi do wyzysku nawet 5-letnich dzieci! Często schylając się sprawdzają one, czy plantacja nie jest atakowana przez szkodniki – w ten sposób wdychają szkodliwe substancje nawet przez 12 godzin dziennie. Dorośli pracownicy – oprócz narażania się na groźne powikłania zdrowotne na skutek ciągłej styczności z pestycydami – dostają za swoją pracę bardzo małe wynagrodzenie. Te różnice w traktowaniu pracowników odbijają się w cenie produktów z bawełny. Bawełna ekologiczna jest droższa od tej konwencjonalnej o 10-45%. Dlatego decydując się na zakup bawełny organicznej, dajemy szansę rolnikom na pracę w lepszych warunkach za godziwe wynagrodzenie.

BIO BAWEŁNA JEST LEPSZA JAKOŚCIOWO

Z wyższą ceną ubrań z bio bawełny wiąże się wyższa jakość. Dzięki temu, że bio bawełna nie podlega procesom chemicznym, jej włókna są nie tylko mocniejsze, sprężyste, wytrzymałe na rozciąganie, ale także bardziej delikatne i nie podrażniają skóry. Ubrania z bio bawełny nie zawierają substancji chemicznych, ani nie wywołują powikłań skórnych czy astmy (jak ma to miejsce w przypadku bawełny konwencjonalnej) i dlatego  są polecane dzieciom. Dodatkowym atutem jest fakt, iż mokre włókna bawełny są mocniejsze o około 30% od włókien suchych, co sprawia, że odzież nie niszczy się podczas prania. Poza tym brak sztucznych substancji w ubraniach z bio bawełny sprawia, że lepiej „oddychają”, odprowadzając ciepło od skóry. A zatem jeśli T-shirt na lato, to tylko z bio bawełny!

AD

Źródło:
MiniLO&Aniela 2/2014(6), 
2018-07-19T11:03:58+00:00 26 czerwca 2014|