Katedra Ekonomiki i Finansów Samorządu Terytorialnego Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie oraz Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie
KONFERENCJA SGH oraz FORUM DOBRYCH PRAKTYK NFOSiGW: “Zagadnienia finansowe i prawne nowelizacji ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach ” 17 kwietnia 2013 roku, gmach C, sala nr: 1B
Założenia programowe:
1. Konferencję tegoroczną chcielibyśmy poświęcić problemom prawnym i ekonomicznym towarzyszącym wdrażaniu ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, w związku ze zmianami wprowadzonymi do znowelizowanej Ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach przez Sejm na początku 2012 roku. Zmiany te wywołały sporo wątpliwości pośród samorządów, które nie przyjęły w ustawowym czasie (31.12.2012) odpowiednich decyzji precyzujących wybór opłat i stawek opłat bądź planują zmiany tych decyzji.
2. Integralną częścią Konferencji jest Forum Dobrych Praktyk NFOSiGW. Program będzie oscylować wokół przesłanek wprowadzonych zmian, skutków częściowo zmienionej sytuacji prawnej dla samorządów a także mechanizmów wyboru metod opłat i kalkulacji stawek opłat.
3. Istotnym warunkiem powodzenia Konferencji będzie możliwie szybkie udostępnienie dorobku jej uczestnikom oraz wszystkim jednostkom samorządu terytorialnego.
4. Przewidujemy wystąpienia:
– Przedstawiciela Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej
– Samorządu terytorialnego poświęcone przyczynom zmian wyboru metod opłat i stawek i doświadczeniom z wyborem metody opłat i kalkulacji stawek,
– Przedsiębiorstw gospodarki odpadami komunalnymi poświęconego planowi wdrażania tych zmian oraz ich skutkom dla przedsiębiorstwa,
– Przedstawicielom nauki poświęcone mechanizmowi wyboru metody opłat oraz kalkulacji stawek.
Program:
Część I
10.00-10.15: Otwarcie Konferencji oraz Forum przez prowadzących spotkanie przedstawicieli Katedry oraz Funduszu.
10.15-11.00: wystąpienia naukowe dotyczące wprowadzanej ustawy
Część II
11.00-13.00: FORUM: wystąpienia zaproszonych prelegentów z kręgu specjalistów zajmujących się tematyką opłat i stawek: 4 osoby po 30 minut. (Przedstawiciel NFOŚiGW, Edwin Górnicki, Grzegorz Maśloch, Marek Goleń, Zbigniew Grzymała)
13.00-14.00: Dyskusja przedstawicieli samorządów
14.00-15.00: Lunch
Część III
15.00-17.00: Część naukowa konferencji: komunikaty prezentowane przez przedstawicieli nauki i praktyki samorządowej oraz dyskusja przedstawicieli samorządów.
5. Organizacja:
Konferencja bezpłatna
Czas trwania konferencji: 10.00 – 17.00
Przerwa na lunch 13.00-14.00
Bufet kawowy.
Istnieje możliwość przesyłania swoich wystąpień w formie komunikatów (do 15 minut) Komunikaty można prezentować w części III Konferencji. W okresie późniejszym można dosłać rozwinięte komunikaty w formie referatów przez uczestników Konferencji. Wszystkie wystąpienia zostaną opublikowane przez Oficynę Wydawniczą SGH. Koszt publikacji 200 zł. od osoby publikującej.