Segreguj mądrze

 

Czy wiesz, których z poniższych przedmiotów nie można wyrzucać do pojemników na dany odpad? Zastanów się, sprawdź, czy miałeś rację i przeczytaj wyjaśnienie naszego eksperta.

 

 

Metal

Metalowe garnki, nożyczki lub sztućce – nie nadają się do ponownego przetworzenia, jeżeli zawierają cynę (w jakiejkolwiek postaci) lub są wykonane ze stali nierdzewnej lub stopowej (zawierają chrom, nikiel, molibden).

Szkło

Świetlówka – odpad niebezpieczny, zawiera szkodliwą dla środowiska i zdrowia ludzi rtęć. Substancja ta przenika do gleby, zbiorników wodnych, a stamtąd dostaje się do mózgu zwierząt i ludzi, powodując zaburzenia wzroku, słuchu, mowy, koordynacji ruchów, żucia i połykania. Oddajemy je: do punktu zbierania elektrośmieci, w sklepie przy zakupie nowych lub wrzucamy do specjalnych pojemników znajdujących się na terenie osiedli mieszkaniowych.

Tworzywo sztuczne

Opakowania po olejach lub smarach, środkach chwastobójczych – mogą zawierać resztki substancji niebezpiecznych dla środowiska, nie nadają się do prostych procesów recyklingu; oleje i smary przywierają do powierzchni opakowania i nie da się ich usunąć w procesie mycia wodnego, mogą spowodować zabrudzenie resztkami innych opakowań znajdujących się
w pojemniku i uniemożliwić ich dalszy przerób.

Papier

Tłusty papier z resztkami jedzenia – wilgoć stanowi idealne warunki dla bytowania mikroorganizmów – pleśni i bakterii.

Bioodpady

Mięso/kości – mogą rozmnożyć się na nich różnego rodzaju larwy.

Artykuł pochodzi z MiniLO&Aniela nr 11/2015.

2018-07-17T10:33:17+00:00 30 marca 2016|