Podsumowanie Międzynarodowych Targów Technologii dla Odlewnictwa Metal 2013

XIX edycja Międzynarodowych Targów Technologii dla Odlewnictwa METAL odbyła się w dniach 25-27 września b.r. w Targach Kielce w najnowocześniejszej hali wystawowej w Polsce.

Wystawcy

Największe branżowe wydarzenie w Polsce, zgromadziło prawie 130 firm z 13 krajów, takich jak: Chiny, Czechy, Holandia, Indie, Łotwa, Szwajcaria, Słowenia, Macedonia, Niemcy, Turcja, Słowenia, Szwajcaria, USA, Włochy i oczywiście Polski. Wystawcy zagraniczni stanowili 26% wszystkich wystawców tegorocznej edycji.

Podczas tegorocznych targów swoją ofertę przedstawiło wiele znanych włoskich marek nieobecnych dotychczas na naszych targach. Równie liczną grupą wystawców, przybyłych na targi METAL to firmy z Niemiec, które są naszym najważniejszy partnerem handlowym – niemieckie firmy, szukające u nas kooperantów wskazują na wysoki poziom produktów wykonywanych w Polsce i ich cenę.

Firmy, które wzięły udział w tegorocznej edycji targów podkreślają, że targi, choć mniejsze to zgromadziły proporcjonalnie dużą liczbę zwiedzających. Dzięki temu udało im się nawiązać nowe kontakty handlowe.

Z przeprowadzonej wśród tegorocznych Wystawców ankiety wynika, że jest kilka czynników decydujących o uczestnictwie w tych właśnie targach. Są to:

  • marka targów METAL, jako ugruntowanej, silnej imprezy branżowej w Europie Środkowo-Wschodniej obecnej na tym rynku od dziewiętnastu lat (wskazywało na to 75 % Wystawców)
  • ilość zwiedzających (wskazywało na to 48 % Wystawców)
  • jakość obsługi klienta (wskazywało na to 46 % Wystawców)
  • marka Targów Kielce jako firmy i cena (wskazywało na to po 29 % Wystawców)
  • liczba i jakość imprez towarzyszących targom (wskazywało na to 18 % Wystawców).

Powierzchnia wystawowa

Tegoroczna edycja to ponad 1300 m2 netto – mniej niż przed rokiem, ale wynika to z przejścia targów METAL na cykl dwuletni – zgodnie z sugestiami Wystawców – co w 2013 roku zastosowała już część firm. Od roku 2014 targi METAL będą miały cykl dwuletni. XXI edycja tych targów odbędzie się dopiero we wrześniu 2016 r.

Kooperacja w formie spotkań brokerskich to kolejna – już druga edycja – spotkań organizowanych przez Staropolską Izbę Przemysłowo-Handlową, która zorganizowała kilkadziesiąt spotkań dla firm polskich i zagranicznych. Ocena tych spotkań jest bardzo wysoka, a duże zainteresowanie zaowocowało nawiązaniem kolejnych kontaktów handlowych wśród jej uczestników.

Zwiedzający

Tegoroczną edycję imprezy odwiedziło ponad 2.200 zwiedzających, z czego 1.980 zarejestrowanych specjalistów, jest to 10% wzrost w stosunku do zeszłorocznej edycji. Zwiedzający to: właściciele, prezesi i dyrektorzy, potem szefowie działu technicznego. Kolejną grupę stanowili technolodzy i konstruktorzy. Oczywiście nie zabrakło przedstawicieli działów: handlowego i marketingu. Osobną, ale też liczną grupę stanowili przedstawiciele świata nauki.

Zwiedzający przyjechali przede wszystkim z Polski, były jednak reprezentowane takie kraje jak: Belgia, Białoruś, Czechy, Francja, Niemcy, Rosja, Ukraina, Włochy.

Po raz pierwszy, aby jeszcze bardziej zwiększyć ilość zwiedzających wprowadzono wstęp bezpłatny dla osób, które dokonały elektronicznej rejestracji na stronach targów lub otrzymały bezpłatne zaproszenia od tegorocznych Wystawców lub Targów Kielce.

Nauka na targach METAL

Jedne z ważniejszych konferencji organizowanych po raz kolejny w czasie targów METAL zgromadziły licznie świat naukowy związany z polskim odlewnictwem. Kolejny raz odbyła się konferencja Krzepnięcie i Krystalizacja Metali (zgromadziła ponad 100 uczestników) i konferencja TEROTECHNOLOGIA, która zgromadziła ponad 50 uczestników.

Nowa infrastruktura Targów Kielce

Od sierpnia tego roku funkcjonuje już nowe Centrum Kongresowe wybudowane w ramach projektu rozbudowy infrastruktury Targów Kielce mogące pomieścić prawie 1000 uczestników kongresów, konferencji lub innych wydarzeń okołotargowych. Miasto Kielce, które jest bardzo zainteresowane rozwojem Targów dokłada wszelkich starań, aby Kielce były przyjazne zarówno Wystawcom jak i Zwiedzającym. W sierpniu oddano do użytku ostatnie fragmenty budowanej obwodnicy wokół Kielc, jak również nowej drogi szybkiego ruchu w kierunku wschodnim. Nowoczesne i funkcjonale zjazdy z głównych arterii komunikacyjnych pozwalają w kilka minut dotrzeć z kierunków północ-południe oraz wschód-zachód pod nowoczesny Terminal Wschodni i nowobudowany Terminal Zachodni. Dla wygody Wystawców wybudowano również nowoczesny pięciokondygnacyjny parking wielopoziomowy z systemem oznaczenia wolnych stanowisk parkingowych, który oszczędza cenny czas Wystawców i Zwiedzających przyjeżdżających na targi.

Nowoczesne hale targowe z posadzkami o dużej nośności umożliwiają prezentację eksponatów wielkogabarytowych. Profesjonalną obsługę spedycyjno-logistyczną w tym zakresie zapewniają 3 firmy spedycyjne posiadające długoletnie doświadczenie w obsłudze wystąpień targowych. Taka ilość firm spedycyjnych pozwala wystawcom na uzyskanie korzystnych cen za spedycję. Hale targowe wyposażone zostały w system bezprzewodowego Internetu dostępnego bezpłatnie dla wszystkich Wystawców i Zwiedzających. Tegoroczni Wystawcy bardzo sobie chwalili takie rozwiązanie.

W ciągu ostatniego roku powstały też w Kielcach i okolicy kolejne nowe hotele. Jeden z nich – nowoczesny i pięknie położony – brany jest pod uwagę, jako miejsce organizacji przyszłorocznej Gali i Bankietu dla Wystawców targów METAL 2014. Targi Kielce jako organizator imprez targowych podpisały kilkanaście lat temu umowy z większością hoteli, co umożliwia Targom Kielce kontrolę poziomu cen oferowanych wystawcom i gościom w czasie targów. Polityka stosowane prze Targi Kielce w stosunku do hoteli zaowocowała tym, że Kielce są najtańszym ośrodkiem targowym w Polsce pod względem cen noclegów w czasie targów.

Spotkanie Rady Programowej

Podczas targów odbyło się spotkanie Rady Programowej, na którą zostali zaproszeni Wystawcy. W spotkaniu uczestniczyło 5 członków Rady oraz 10 przedstawicieli Wystawców tegorocznych, jak i ubiegłorocznych. Mogli wyrazić oni swoje zdanie, na temat kierunków, w jakich należy rozwijać targi METAL. Uwagi zostały przyjęte i zostaną wzięte pod uwagę przy realizacji kolejnej edycji targów METAL we wrześniu 2014 roku.

Nowe wydarzenie – Recykling Metali Nieżelaznych

Tradycyjnie, równocześnie z targami METAL odbyła się wystawa Aluminium & Nonfermet oraz Control-Tech. Nową propozycją targową była ekspozycja związana z problematyką recyklingu metali, prezentowane były między innymi techniki rozdziału i przygotowania do przerobu surowców wtórnych, odpadów czy złomu. Wiodące instytucje wspierające nas w tym temacie to Instytut Metali Nieżelaznych i Izba Gospodarcza Metali Nieżelaznych i Recyklingu. Seminarium przygotowane przez te instytucje zgromadziło ponad 50 uczestników z całej Polski. Ocena tego wydarzenia zarówno przez organizatorów jak i uczestników jest bardzo wysoka, a przedstawione w czasie jego trwania zagadnienia były bardzo nowatorskie i merytoryczne.

Uroczystość Otwarcia

W uroczystym otwarciu targów w Sali Kongresowej Omega wzięli udział przedstawiciele władz lokalnych i samorządowych, przedstawiciele instytucji naukowych i świata biznesu oraz przedsiębiorcy związani z branżą odlewniczą. Wśród zaproszonych gości znaleźli się także przedstawiciele Chińskiego Stowarzyszenia Odlewniczego z Wiceprezesem Panem Wen Ping na czele – obecni na targach METAL już po raz kolejny.

„Odlewnicy są z Targami Kielce niemal od samego początku – tym bardziej cieszy nas sukces, który osiągnął kielecki ośrodek, bo mam nadzieję, że mamy w nim, chociaż niewielki udział – powiedział podczas otwarcia profesor Szczepan Suchy, przewodniczący Rady Programowej targów METAL – Kieleckie targi wychowały już całe pokolenie odlewników – to dla nas niezwykle ważne miejsce. Tutaj nie tylko prezentuje się nowe produkty i rozwiązania. METAL to przede wszystkim miejsce tysiąca ważnych rozmów, bez których nie wyobrażamy sobie funkcjonowania naszego środowiska”.

Już dziś zapraszam na kolejną edycję targów, które odbędą się w halach wystawowych C, D i E w dniach 16-18 września 2014 w Targach Kielce.

podsumowanie (str1) | podsumowanie (str2) | podsumowanie (str3)

Z wyrazami szacunku

Piotr Pawelec

Targi Kielce S.A.

MM_Agnieszka 2018-08-03T08:37:16+00:00 27 września 2013|