Piąty numer „MiniLO&Aniela” dotyczy w całości zagospodarowania odpadów. Wiele artykułów na temat odpadów ma przed wszystkim zwrócić Waszą uwagę na to, że kluczowe jest zapobieganie ich powstawaniu. Jeśli jednak już powstanie określony przedmiot lub jego opakowanie, należy dążyć do tego, by korzystać z niego jak najdłużej. Gdy już nie można nic więcej „wycisnąć” z danego opakowania czy produktu – kończy się cykl życia danego wyrobu. Wówczas wkracza na scenę wykorzystywanie najnowszych technologii (jak sortowanie optyczne, sprawne rozwiązania logistyczne), by je segregować i poddawać ponownemu przetwórstwu. Będziemy pisać o tym wielokrotnie, aby utrwalić Wam tę zasadę (3R – reduce, reuse, recycle)! Wspierać nas będą specjaliści z najbardziej zaangażowanej w edukację ekologiczną organizacji odzysku opakowań w kraju – Eko Cykl Organizacja Odzysku Opakowań S.A., która jest Patronem Merytorycznym bieżącego wydania!
Poza tym dowiesz się:
- czym jest szafing i jak go zorganizować; o zaletach szafingu opowie nam znana wokalistka i miłośniczka ekologii, Ewelina Flinta!
- na czym polega greenwashing i jak się przed nim ustrzec,
- jak osiągnąć życiową równowagę – o tym opowie nam trener personalny, aktor zafascynowany Azją, Michał Derlicki,
- i wiele więcej….
Do każdego numeru dołączamy super niespodziankę: ekologiczną TORBĘ NA ZAKUPY. Przygotowaliśmy dla Was pięć różnych wzorów. Torba ma na celu ograniczenie masy odpadów powstających z różnego rodzaju toreb jednorazowych.
ZAPRASZAMY DO PROGRAMU: „SÓWKA MĄDRA GŁÓWKA”
Z okładki tego numeru możecie wyciąć sowę. Na sowę przyklejać będziecie naklejki, które otrzymacie od swojego nauczyciela w nagrodę za każdy udział w poszczególnych konkursach publikowanych na naszych łamach. Sowy zapełnione naklejkami wymienimy na atrakcyjne ekologiczne nagrody!
Naklejki rozdajemy na spotkaniach Ogólnopolskiego Klubu EkoEdukatora.
SPIS TREŚCI
Co w numerze?
WODA
- Płukać czy nie płukać, oto jest pytanie…
To co nowe, zawsze budzi wiele emocji. Segregacja odpadów nie stanowi tutaj wyjątku. Wielu z nas zastanawia się, czy podczas przygotowywania odpadów do selektywnej zbiórki trzeba je myć? Jak bardzo muszą być czyste? Czy opłaca się segregować odpady?
- Przemysł spożywczy, ścieki, krowa a biogaz
Jaki związek z wytwarzaniem energii ze ścieków ma krowa? Zastanawialiście się, co dzieje się ze ściekami, które powstają w przemyśle spożywczym? Poniżej znajdziecie odpowiedzi na te pytania.
ŻYWNOŚĆ
- Białe gorsze niż kremowe? – mity i prawdy dotyczące jajek
W 2012 roku przeciętny mieszkaniec Polski spożył 140 jaj, co daje około 12 sztuk miesięcznie. To dużo czy mało?
- Buszujący w śmietniku
Mięso w puszce, kilogram pomidorów, przeterminowany, ale oryginalnie zapakowany makaron, do tego oregano wyhodowane w doniczce na parapecie. Czas przygotowania: 30 minut, koszt: 0 zł. Oto przepis na pyszne spaghetti po freegańsku. Masz ochotę?
ENERGIA
- Energia z biomasy
Czy wiesz, że z roślin także można pozyskiwać energię?
POWIETRZE
- Urban mining – wysypisko kopalnią możliwości
Urban mining (miejskie górnictwo) to nie tylko pozyskiwanie i przetwarzanie odpadów, lecz także sposób na wielokrotne wykorzystanie raz użytego surowca.
ŚWIADOMA KONSUMPCJA
- Szafing lepszy niż shopping
- Szał zakupów – nie daj się podejść
Tytuł brzmi intrygująco, gdyż problem jest… intrygujący. Chyba tylko nieliczni Czytelnicy zdają sobie sprawę, że coraz częściej stajemy się ofiarami świadomej manipulacji ekspertów od zwiększania sprzedaży. Poprzez przemyślny marketing (por. Bądź świadomym konsumentem, MiniLO&Aniela, nr 4/2013) do świadomości najmłodszych klientów przemycane są treści, które powodują, że konsekwentnie wpadamy w uzależnienie od kupowania nowych gadżetów elektronicznych czy modnych ubrań.
- Greenwashing
„Green”z języka angielskiego oznacza kolor zielony, „washing” to pranie. „Zielone pranie”, czyli potocznie ekościema, zazielenienie, zielone mydlenie oczu. To „nabijanie w butelkę” nas, konsumentów, przez firmy dostarczające nam różnego rodzaju towary lub usługi.
ODPADY
Najnowsze badania świadomości i zachowań ekologicznych przeprowadzone wśród mieszkańców Polski wykazały segregację odpadów w ok. 70% ankietowanych gospodarstw domowych. Porównując te dane do lat ubiegłych, zauważyć można wzrost proekologicznych zachowań wśród Polaków. Wyniki badań wskazują, że sytuacja ta uległa poprawie po wejściu w życie Ustawy o zmianie ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach z dnia 1 lipca 2011 roku (Dz. U. z 2011 r. Nr 152, poz. 897).
- Nadaj drugie życie odpadom
Wyrzucając śmieci do kosza, każdy z nas nieraz zastanawiał się, co się z nimi potem dzieje. Zgodnie z nowymi zasadami wszystkie odpady z naszych domów wywożone są do specjalnych zakładów, które zajmują się ich przetwarzaniem. Polega to na wybraniu z całej masy odpadów tych części, które nadają się do przerobienia. Można więc powiedzieć, że życie odpadu nie kończy się w momencie jego wyrzucenia do kosza.
- Segreguj w domu
Konieczność segregowania śmieci nikogo już nie dziwi. Zanim jednak zabierzemy się do tego „na poważnie”, warto wziąć pod uwagę dwie kwestie. Po pierwsze, spróbujmy zapoznać się z systemem zarządzania odpadami w gminie, w której mieszkamy – dzięki temu dowiemy się, jakie śmieci powinny trafiać do poszczególnych pojemników. Po drugie, dobrze jest sprawdzić, których śmieci „produkujemy” w naszym domu najwięcej – w tym celu możemy przeprowadzić tygodniowy test i zobaczyć, jakie pojemniki są nam potrzebne.
- Ekoorigami
Kochani! Przedstawiamy Wam kolejny sposób na wykorzystanie na pozór nieprzydatnych odpadów. Zapraszamy do wspólnej zabawy w budowanie ekosystemu jeziornego z origami!
- Kolorowanka – segregowanie odpadów
Pomóż naszym bohaterom: pokoloruj odpady i zaznacz strzałką, jak segregujesz je w swoim miejscu zamieszkania, podpisz pojemniki do jakich wyrzucasz śmieci.
- Czym się zajmuje organizacja odzysku opakowań
BIORÓŻNORODNOŚĆ
Tatrzański Park Narodowy (TPN) został stworzony, aby chronić różnorodność przyrody i jej naturalne zjawiska. Tatry to najwyższa część Karpat, piękne góry o budowie alpejskiej. Są położone na granicy Polski i Słowacji. Najwyższy szczyt w Polsce to Rysy (2 499 m nad poziomem morza), ten sam szczyt po stronie słowackiej ma już 2 503 metry.
KLUB NAUCZYCIELA
- Ogólnopolski Klub EkoEdukatora
Profesjonaliści z nauczycielami dla edukowania młodego pokolenia ekologów.
- Stylowy upcykling – scenariusz zajęć
Zachęcamy do skorzystania z propozycji scenariusza zajęć kierowanych tym razem do uczniów gimnazjów i szkół średnich.
POLECAMY
- Życie w równowadze – rozmowa z Michałem Derlickim
Życie w pędzie jest dziś normą. Trudno zatrzymać się na chwilę i zajrzeć w głąb siebie. Jak przystanąć i zrobić coś dla siebie i otaczającego nas świata?
Życie w równowadze według Michała Derlickiego
- Ekowycieczki – Byś pierwszy w Polsce
Od kilkunastu miesięcy wzbudza ogromne zainteresowanie i sensację. Wszystko za sprawą tego, że jest pierwszy i niezwykle uroczy…
- Wiosenne porządki w stylu eko
Wiosna coraz bliżej. Z niecierpliwością czekamy na pierwsze cieplejsze dni. A wraz z nimi ruszą wiosenne porządki. Czy jesteście gotowi, aby w tym roku odbywały się one pod znakiem EKO? Co powiecie na przygotowanie ekologicznych środków czystości z wykorzystaniem octu, sody i cytryny? Zobaczcie, jakie to łatwe!
- Relacja z balu charytatywnego Fundacji Eko Cykl
- Ekopoliglota. Języki są nam nieobce!
Wzbogacaj z nami swoje słownictwo!