Dziki bluszcz w centrum Warszawy

Co łączy mieszkańców osiedla, znaną aktywistkę miejską i śmieci? Już wkrótce odpowiedzi na to pytanie udzieli Iza Rutkowska, zaangażowana społecznie artystka, która wspólnie z mieszkańcami warszawskich osiedli stworzy wyjątkową instalację składającą się z… odpadów.

W ciągu roku każdy z nas produkuje blisko 320 kg śmieci. Większość z nich to cenne surowce, które można ponownie wykorzystać – pod warunkiem, że zostaną przez nas odpowiednio posegregowane. Co drugi dorosły mieszkaniec Polski przyznaje, że robi to regularnie.

Tymczasem produkowane przez nas codziennie śmieci są niczym dziki bluszcz, który jeśli nie jest odpowiednio pielęgnowany, rozrasta się w sposób niekontrolowany i staje się uciążliwy. To samo dzieje się ze śmieciami, jeśli nie są odpowiednio segregowane i poddawane recyklingowi.

Od 3 listopada, Ministerstwo Środowiska razem z Izą Rutkowską, będą zachęcać Polaków do regularnego, świadomego segregowania śmieci. W ramach akcji artystka zaprosi mieszkańców warszawskich osiedli do wspólnego stworzenia nietypowej instalacji pod nazwą „Dziki Bluszcz”.

Żyjemy w mieście, a jednocześnie towarzyszy nam bezustanna tęsknota do jezior, łąk i lasów. Stawiamy doniczki z roślinami na oknach, sadzimy kwiaty na balkonie, a przy tym produkujemy często zbędne śmieci, niszcząc w ten sposób zalążki natury, która otacza nas między blokowiskami. „Dziki bluszcz”, który stworzę wspólnie z przechodniami, będzie wnikał w tkankę miejską i rósł na naszych oczach, pozornie sycąc je zielenią – powiedziała Iza Rutkowska.

Do projektu może dołączyć każdy. Możesz pomóc na dwa sposoby. Albo dostarczyć posegregowane śmieci, które posłużą za surowiec do budowy instalacji artystycznej. Wystarczy, że od 3 do 14 listopada wrzucisz je do specjalnych pojemników ustawionych przy Muzeum Woli (ul. Srebrna 12). Albo samemu usiąść przy maszynie do szycia i wspólnie z artystką stworzyć liście bluszczu, które oplączą budynek muzeum i okoliczne bloki. Jak instalacja wpłynie na życie okolicznych mieszkańców? Przekonamy się już niedługo.

Więcej informacji o wydarzeniu oraz relacje z jego przebiegu znaleźć można na stronie www.naszesmieci.pl.

Współpraca Ministerstwa Środowiska z Izą Rutkowską odbywa się w ramach ogólnopolskiej kampanii „Segregujesz… i śmiecisz mniej!”, promującej właściwe postępowanie z odpadami.

Iza Rutkowska

Artystka zaangażowana społecznie. Jest założycielką i autorką wszystkich wydarzeń realizowanych w ramach Fundacji Form i Kształtów. Nadaje nowe formy i kształty rzeczywistości. Zmienia przestrzenie w miejsca interakcji ze sztuką. Mobilizuje do dialogu architektów, ogrodników, filozofów, muzyków, grafików, rolników, kucharzy, fizyków i korzystając z ich doświadczeń, tworzy interdyscyplinarne projekty. Jej działania w przestrzeni publicznej przyciągają osoby o każdej profesji i w każdym wieku. Do ogromnego, 6-metrowego misia o wadze 200 kg chętnie przytulali się nie tylko najmłodsi. Zdarzało jej się dzielić mieszkanie z gigantycznymi dżdżownicami i przewozić samochodem z Berlina chmurę burzową. Na jej koncie są duże projekty, takie jak „EUgeniusz”, (czyli przenośny plac zabaw zaprojektowany przez polskich projektantów, który powstał z okazji objęcia przez Polskę Prezydencji w Radzie EU), oraz autorskie wydarzenia, takie jak „Plac Zabawiciela”, „Grzybobranie” czy „Spacer w chmurach”.
W styczniu 2012 roku została nominowana do tytułu Człowieka Roku plebiscytu Wdechy.

 

Kampania „Segregujesz… i śmiecisz mniej!”

Realizowana przez Ministerstwo Środowiska ogólnopolska kampania „Segregujesz… i śmiecisz mniej!” promuje właściwe postępowanie z odpadami. Jej twarzami zostali Wojciech Modest Amaro oraz Maciej Nowak. W ramach kampanii od listopada w największych stacjach telewizyjnych pojawią się spoty, które będą pokazywać segregowanie śmieci w naturalnym kontekście kuchni i gotowania. W październiku wystartuje także kampania internetowa skierowana do mieszkańców, którzy szukają praktycznych porad dotyczących segregacji, a także do gmin i przedsiębiorców. Gminy będą mogły skorzystać m.in. z dobrych praktyk w angażowaniu mieszkańców do pojęcia segregacji, a także z edytowalnych formatów oznakowań na pojemniki i worki na śmieci. Artykuły i infografiki dla przedsiębiorców, zachęcają do społecznej odpowiedzialności biznesu, również
w zakresie recyklingu opakowań i ułatwień dotyczących segregowania odpadów w miejscu pracy. Dodatkowe materiały informacyjne, takie jak filmy, infografiki i artykuły są dostępne na stronie kampanii www.nasześmieci.pl.

Projekt sfinansowano ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Jest on kontynuacją działań prowadzonych przez Ministerstwo Środowiska w poprzednich latach, m.in. w kampaniach: „Nie zaśmiecaj swojego sumienia” (2010-2011), „Nasze śmieci” (2012), „naszesmieci.pl” (2013) oraz „Ekodzieciaki.pl” (2013).

Kontakt dla mediów:

Paweł Mikusek, Ministerstwo Środowiska, pawel.mikusek@mos.gov.pl, 693 100 798.

Aneta Linkiewicz, FleishmanHillard, aneta.linkiewicz@fleishmaneurope.com, 603 693 696.

 

2018-07-19T09:27:59+00:00 29 października 2014|