Branża BIO zaskoczyła w tym roku wszystkich – rekordowa liczba wystawców, rekordowa liczba zwiedzających, rekordowa liczba produktów zgłoszonych do konkursu o Złoty Medal NATURA FOOD

W terminie 7-9 października 2016 r. odbyły się IX Międzynarodowe Targi Żywności Ekologicznej i Naturalnej NATURA FOOD oraz V Targi Ekologicznego Stylu Życia beECO – najważniejsze wydarzenie branży eko produktów w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej. Bieżąca edycja okazała się rekordową w liczbie wystawców – blisko 370 firm zaprezentowało swoją ofertę. W gronie wystawców obecne były zarówno firmy dobrze rozpoznawalne na polskim rynku bioproduktów jak i przedsiębiorcy dopiero debiutujący ze swoją ofertą, prezentujący nowe produkty i innowacyjne rozwiązania. Targi NATURA FOOD i beECO dały niepowtarzalną okazję do zapoznania się w jednym miejscu i czasie z szeroką ofertą produktów wysokiej jakości wytwarzanych zarówno przez polskich, jak i zagranicznych producentów i przetwórców. Program targów obfitował w wiele ciekawych wydarzeń towarzyszących, przygotowanych z myślą o przedstawicielach branży oraz świadomych i wymagających koneserach stylu eko.

REKORDOWA LICZBA WYSTAWCÓW

W tegorocznej edycji Targów NATURA FOOD i beECO wzięło udział blisko 370 firm z Polski i zagranicy – producentów, przetwórców, eksporterów i dystrybutorów żywności wysokiej jakości. Zdecydowana większość wystawców, bo ponad 50% prezentowała produkty z certyfikatem ekologicznym oraz produkty naturalne, niskoprzetworzone, wytwarzane w oparciu o składniki wysokiej jakości. W ofercie targowej przybyło także produktów z segmentu vege, fit, superfoods (żywność pochodzenia naturalnego, bogata w składniki odżywcze) czy ekologicznych linii produktów dla dzieci. Nowością były produkty ekologiczne gotowe do spożycia, czyli propozycja dla osób żyjących szybko, w dużym tempie. Bogatą ofertę zaprezentowali również producenci artykułów nieżywnościowych, takich jak naturalne i ekologiczne kosmetyki oraz środki czystości.

BRANŻOWE WYDARZENIA TOWARZYSZĄCE

Jak co roku targom towarzyszył szereg spotkań branżowych skierowanych do producentów i przetwórców oraz do właścicieli, pracowników sklepów oferujących żywność wysokiej jakości i restauratorów, pracowników gastronomii – Akademia Biokurier, BIObiznes Forum. Wśród tematów wiodących pojawiły się zagadnienia związane z marketingiem wizualnym, franczyzą, zasadami znakowania produktów i certyfikacji, sprzedaży internetowej, korzystania z ekologicznych produktów w restauracji czy bycia świadomym ekorestauratorem. Już po raz trzeci odbyło się Forum EKObranży, organizowane wspólnie z wydawcą magazynu EKODOSTAWCY, podczas którego poruszane zostały kluczowe tematy dla sektora EKO. Tegoroczna edycja okazał się rekordowa, udział w forum wzięło pond 130 menadżerów.

NOWOŚCI W PROGRAMIE TARGÓW

Nową tematyką, która była mocno akcentowana w tym roku zarówno w ramach ekspozycji targowej jak i w programie towarzyszącym była alergia. W ramach NATURA FOOD i beECO szeroko prezentowane były produkty z segmentu free from czyli bez alergenów – bez glutenu, laktozy, jajek czy bez cukru, a także naturalne kosmetyki i środki czystości. Wiedzę związaną z alergiami można było pogłębić podczas Forum Alergii, które zostało przygotowane wspólnie z redakcją Hipoalergiczni.

Z kolei entuzjaści kulinariów, którzy działają aktywnie w polskiej blogosferze wzięli udział w Ogólnopolskim Spotkaniu Blogerów Kulinarnych. Blogerzy kulinarni, propagatorzy zdrowego stylu życia oraz bycia fit dyskutowali o tym na czym polega jakość naturalnej żywności i siła rolnictwa ekologicznego, jak prezentować produkty ekologiczne w Internecie, jak opowiadać o szlakach kulinarnych czy wreszcie co zrobić, żeby blog był czytany i rozpoznawalny.

KONKURSY TARGOWE

W ramach targów rozstrzygnięto również konkurs o Złoty Medal NATURA FOOD 2016. W bieżącej edycji do konkursu zgłoszono rekordową liczbę, 54 produktów, które prezentowano podczas imprezy. Oceniało je profesjonalne Jury składające się z przedstawicieli środowisk naukowych, jednostek i instytutów certyfikujących, stowarzyszeń i organizacji branżowych oraz prasy fachowej. Konkurs rozstrzygnięto w 5 kategoriach: produkty ekologiczne polskie, produkty ekologiczne zagraniczne, produkty naturalne polskie, produkty naturalne zagraniczne, produkty tradycyjne. Złote Medale NATURA FOOD 2016 trafiły do: Rodzinnej Wytwórni Makaronów Fabijańscy (Makaron Jaglany), Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Piątnicy (Mleko ekologiczne 1Litr), OlVita Krzysztof Dziadach (Olej z kiełków pszenicy zimno tłoczony nieczyszczony), Eterno s.c. (Salsa paprykowa), Folwark Wąsowo (Buraczki z miodem), SEMCO Krystyna Just (Olej Konopny), EkoHurtownia.pl (Czekolada Raw Wiśnia i Wanilia BIO 45g), Greco Products (Grecki Górski Gojnik z OLYMPU BIO), OrganicHouse Sp. z o.o. (świeże daktyle); Puchar Ministra Rolnictwa I Rozwoju Wsi Krzysztofa Jurgiela do Rodzinnej Wytwórni Makaronów – Fabijańscy – za produkty Makaron Jaglany i Makaron Grochowy – w kategorii produkty ekologiczne oraz do Gminnej Spółdzielni „Samopomoc Chłopska” w Dźwierzutach – Piekarnia – za Chleb żytni staropolski z pestkami dyni – w kategorii produkty tradycyjne.

NATURA FOOD i beECO DLA EKOENTUZJASTÓW I MIŁOŚNIKÓW DOBREGO JEDZENIA

Podczas NATURA FOOD nie mogło zabraknąć atrakcji dla miłośników gotowania i dobrego jedzenia. Swój kunszt zaprezentowały największe gwiazdy telewizyjnych programów kulinarnych. Pokazy odbyły się w specjalnej Strefie Pokazów Kulinarnych. Entuzjaści dobrej kuchni mieli okazję wziąć udział w prezentacji dotyczącej bezglutenowej kuchni wegańskiej.

Sponsorami tegorocznych wydarzeń towarzyszących byli: Łódzki Rynek Hurtowy ZJAZDOWA, Lokalny Rolnik, Stalgast Polska, Dary Natury, Fiskars, Ronic, Chufa Mix Polska.

Jak co roku targi NATURA FOOD i beECO były przyjazne dzieciom. Zwiedzający stoiska rodzice, mogli zostawić maluchy pod czujnym okiem opiekunów, którzy zgodnie z zasadą uczyć-bawiąc, inspirowali maluchy do ekologicznych gier i zabaw. Charakter Strefie EKOdziecka nadała kadra Przedszkola Ekologicznego EKOLUDEK.

Honorowym Patronem Targów są: Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Związek Województw RP oraz Wojewoda Łódzki, Marszałek Województwa Łódzkiego i Prezydent Miasta Łodzi.

Już dziś zapraszamy Państwa za rok do Łodzi!
X Targi NATURA FOOD i VI Targi beECO

PAŹDZIERNIK 2017 r.

2018-07-17T09:01:53+00:00 24 października 2017|