Tajniki prawidłowej segregacji – opakowania wielomateriałowe

Mnogość różnych wyrobów na rynku oraz stosowane przez producentów coraz bardziej wymyślne opakowania sprawiają, że czasami trudno jest przyporządkować odpad do danej frakcji materiałów. Wychodząc naprzeciw wyzwaniom, jakie stawia przed nami selektywna zbiórka odpadów, postanowiliśmy przybliżyć tajniki ich prawidłowej segregacji.

Jednym z najbardziej złożonych (w przenośni i dosłownie) problemów, jakie może spotkać odpowiedzialny konsument segregujący śmieci, jest właściwe postępowanie z odpadami wielomateriałowymi. O tym, że mogą one stwarzać kłopot podczas selektywnej zbiórki, najlepiej świadczy fakt, że mimo powszechnego występowania, nie każdy zdaje sobie sprawę z ich istnienia. Dlatego na początek warto zauważyć, że część produktów jest sprzedawana w opakowaniach wielomateriałowych, czyli wykonanych z co najmniej dwóch różnych materiałów, których nie można rozdzielić ręcznie lub za pomocą prostych metod mechanicznych.

Najpowszechniej występującymi odpadami należącymi do opisywanej frakcji są kartony po płynnej żywności (np. Tetrapak , Combiblock ). Kupujemy w nich mleko, soki czy napoje.

Jak należy postępować z opakowaniami wielomateriałowymi

Podstawy postępowania z odpadami złożonymi z kilku materiałów są takie same, jak w przypadku pozostałych śmieci. Przed wyrzuceniem należy więc do końca opróżnić opakowanie i je zgnieść. Oczywiście, jeśli możemy oddzielić zamknięcie opakowania (np. nakrętkę), należy to zrobić. Największy dylemat pojawia się po wstępnym przygotowaniu odpadu. Gdzie bowiem powinno się go wyrzucić? W tym momencie należy zapoznać się z wytycznymi obowiązującymi w danej gminie. Informacje powinniśmy znaleźć na rozdawanych ulotkach, stronie internetowej gminy lub przedsiębiorstwa zbierającego odpady, bezpośrednio na workach służących do selektywnej zbiórki lub telefonicznie. W większości systemów zbierania
odpadów obowiązujących w Polsce opakowania wielomateriałowe należy kierować do pojemników na tworzywa sztuczne i metal, a nie jak można by się sugerować w przypadku kartonów – do pojemników na papier. Jednak nie jest to regułą i warto upewnić się, do którego kosza powinno się wrzucać odpady wielomateriałowe w danym miejscu. Oczywiście łatwiej jest w przypadku systemów segregacji, w których śmieci dzieli
się jedynie na mokre (bio) i suche (surowcowe). Wtedy zużyte opakowania wielomateriałowe mają pełne prawo znaleźć się w koszu z innymi materiałami nadającymi się do powtórnego przetworzenia.

Artykuł pochodzi z SeniorLO 50+ 3/2015.
Zobacz inne artykuły z tego numeru lub POBIERZ cały numer bezpłatnie

ECMMDM 2024-03-20T11:27:09+00:00 22 marca 2016|